"İzmir'i alırsak sübvansiyon kalkar"

İzmir Limanı'na Singapurlu Hutchison grubuyla teklif verdiklerini söyleyen Egeports Yönetim Kurulu Başkanı Kiez, "İzmir'i alırsak sübvansiyon vermeyeceğiz" dedi.

Ofer, Kuşadası'na marka otel yapıyor

Emekli Sandığı'ndan aldığı Fransız Tatil Köyü'nün yerine otel, devremülk ve marinanın bulunduğu bir turizm kompleksi yapacak.

İsrailli işadamı Sami Ofer'in sahibi olduğu Ofer grubunun yüzde 80, Global Yatırım Holding'in yüzde 20 ortaklığıyla Emekli Sandığı'ndan satın alınan Kuşadası'ndaki eski Fransız Tatil Köyü'nde yıkım çalışmaları başladı.

Sami Ofer'in Fransız Tatil Köyü için 300 milyon dolar tutarında bir yatırım planladığını söyleyen Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Liman İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Gregor M. Kiez, "Bu tatil köyü Kuşadası'ndaki tek marka otel olacak. İçerisinde bir otel devremülk ve marina bulunacak" dedi. 10 yıldır kapalı olan Fransız Tatil Köyü'nü Ofer - Global ortaklığı, 2005 yılında 30 milyon dolara satın almıştı.

Ofer'in çoğunluk hissedarı olduğu İstanbul Park Otel ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Gregor M. Kiez, buraya da rezidans ve otel yatırımı planladıklarını söyledi.

Sırada Kıbrıs var

Ege Ports Genel Müdürü Aziz Güngör ise imar durumu tartışmalara neden olan Kuşadası Limanı'ndaki Scala Nuova alışveriş merkezi ile ilgili ruhsat sorununun ağustos ayı itibariyle çözüldüğünü söyledi. Çarşının inşaatına Kıyı Yönetmeliği'ne göre ruhsat verildiğini söyleyen Aziz, "Ancak kıyı yönetmeliği iptal olunca kıyı kanunu da çıkmadığı için ruhsatımız o arada iptal oldu. Yeni kanuna göre başvurmamız doğal olarak belli biz zaman aldı. Kıyı kanunu çıkınca kanuna uygun olarak imar durumu, yapı kullanma iznini aldık. Tüm mağazalar da işyeri açma ruhsatlarını aldılar" dedi.

Bu arada Ofer gurubunun yine Global Holding ile Kıbrıs Girne'de sahil şeridine yapılacak olan casino ve otel yatırımı için 170 milyon dolarlık bir bütçeleme yapıldığı, bu yatırımın önümüzdeki günlerde temelinin atılacağı bildirildi.

'İzmir Limanı'nı alırsak sübvansiyon kalkacak'

İzmir Limanı'na gelen gemilerden yolcu başına alınan 3 dolarlık ayak bastı parasının İzmir Ticaret Odası tarafından finanse edildiğini söyleyen Gregor M. Kiez şöyle konuştu: "Yolculara eziyet çektiriyorlar. Çünkü oraya gelen yolcular 1 saatlik yolculukla arabalara atlayıp yine Efes Antik'e, Meryem Ana'ya gidiyor. Haksız rekabet var. Buna rağmen limanımıza gelen yolcu sayısında azalma değil artış var. Bu yıl 650 bin yolcu için bağlantılarımız yapıldı."

İzmir Limanı'na Singapurlu Hutchison grubuyla teklif verdiklerini söyleyen Kiez, "İzmir'i alırsak sübvansiyon vermeyeceğiz" dedi. Kiez, Bodrum limanına da ortak olabileceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Milliyet

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 12 yıl Önce

İzmir limanı İzmirlilerindir ve İzmir indir. Herkes Kendi mevkiinde mevcudiyetini sürdürsün. İzmir limanın da mevcudiyetin tek varisi ARKAS ve İ.T.O. dur. Genele bakıldığında da ARKAS ın içinde yer aldığı konsorsiyumdur. Bundan yaklaşık 3 sene öncesine kadar, ayak bastı hesabı yapmayanlar, şimdi kalkıp ulaşım hesapları yapmamalıdırlar! Dolayısıyla konteynır elleçleme de fazlasıyla yol kat edip İzmir limanını bugüne getiren ARKAS ın aynı özveriyi,MSC CRUİSE line gibi bir şirketi İzmir'e yönlendirmesi de yadsınamaz! Ayrıca yine aynı özveriyi gösteren İ.T.O. nun da, başta avrupanın olmak üzere, dünyanın en büyük cruise şirketlerinden biri olan COSTA Cruise Line ı da İzmir imize kazandırma çabalarıda yadsınanmamalıdır.Sonuç olarak

İ.T.O. ve ARKAS el ele İZMİR, HAKETTİĞİ DAHA GÜZEL YERLERE!!!B.A.

İ Z M İ R

C SEVER
C SEVER - 12 yıl Önce

Değerli dostumBöyle bir çarpık mantığın Türkiye de hala bazı kişiler tarafından dile getiriliyor olması beni çok şaşırttı. Bu konu üzerinde fazla vakit harcamaya gerek yok. Sizin teziniz eğer doğru ise bizimde Arkas a İstanbul dan git dememiz gerekmezmi..- 12 yıl Önce

Sayın Sever;

Bunu diyebilmek için, İstanbul un hangi limanından bahsettiğinizi belirtmeniz gerekir. Gerek marport gerekse Haydarpaşa olsun, bu limanlara da uğrayan gemilerin çoğunluğu da ARKAS ın acenteliğinde olan gemilerdir. Örn. MSC, UFS gibi... Ayrıca yine İ.T.O. nun ve ARKAS ın katkılarıyla İzmir limanına uğrayan cruise lar İstanbul a da uğramaktadırlar. Dolayısıyla burada amaç bağcıyı dövmek değil, üzüm yemektir. ARKAS ve İ.T.O. nun yaptığı fedakarlık ve çabalar küçünsenmemelidir. Sonuç olarak; burada çarpık mantık olduğu ifadesine katılmadığımı belirtmek isterim.

B.A

İZMİRNOT: Bu arada yine bu kuruluşların sayesinde gelen gemilerin , kılavuzluk işletmesine katkılarıda unutulmamalıdır.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176