İzmir Vapur İhalesine 4 Firma Katıldı

İzmir büyükşehir belediyesinin merak konusu olan ihalesi yapıldı. İhaleye katılan firmalardan 2’si teşekkür verirken, Torlak Tersanesi’nin teklifi içinden geçici teminat mektubu...

İzmir Vapur İhalesine 4 Firma Katıldı

İzmir büyükşehir belediyesinin merak konusu olan ihalesi yapıldı. İhaleye katılan firmalardan 2’si teşekkür verirken, Torlak Tersanesi’nin teklifi içinden geçici teminat mektubu çıkmadığı için dikkate alınmadı. İhalede tek geçerli teklifi veren Hollanda’nın Damen Tersanelerinin teklifi ise muhammen bedelin çok üzerinde çıktı.

Büyükşehir Belediyesi'nin, önce 6 Aralık 2011'de yapacağını duyurduğu, ancak dosya alan firmalardan gelen talep üzerine 26 Aralık'a ertelediği 15 yolcu gemisi ve 28 kalem yedek parça alımı ihalesi, Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı salonunda yapıldı.

DenizHaber İzmir Muhabirinin özel olarak geçtiği habere göre ihaleye 4 firma katıldı.

Katılan firmalar şunlar:

1.    Austal (Avustralya)
2.    Damen Shipyard (Hollanda)

3.    Torlak Tersanesi (Türkiye)
4.    Indeks Makine (Türkiye)

  • İhaleye katılan firmalardan Austal, ihalenin kompozit kabuk şart koşulduğu için teşekkür vererek ihaleden çekildi.
  • Damen Shipyard’ın teklifi: 185 Milyon Euro (450 Milyon TL)
  • Torlak Tersanesi: 282 Milyon TL (Geçici teminat mektubu dosyasında çıkmadığı için teklifi kabul edilemedi)
  • Indeks Makine: İşlerinin yoğunluğu nedeniyle teşekkür mektubu verdi.
İhalede tek geçerli teklif Hollanda'nın Damen Tersanelerinden geldi. Ancak bu teklif de Muhammen Bedel olan 300 milyon TL  bedelin oldukça üstünde kaldığı için ihale dışı kaldı.
Söz konusu kompozit malzemeden tekneleri üretebilen Norveçli firmanın ise ihaleye katılmaması dikkat çekti.
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat aynaci
murat aynaci - 7 yıl Önce

acemilerin hazırlamış olduğu ihale bombası,çaylak shıpyard'ların elinde patladı.profesyonellerde dışarıdan seyretmekte yetindi.yeryüzünde ilk kez görülmüştür ihaleye teklif vermeden teşekkürle ayrılmak.

- 7 yıl Önce

İstanbul buyuksehir dunyanin birucundan avustralyadan getirirken bu kadar yazmadininiz ne diye simdi ballandira ballandira abartiyorsunuz flash diye

Fahri Yilmaz
Fahri Yilmaz - 7 yıl Önce

aynaci sen de muhtemelen 2 3 bin lira maasla hayatini rution bir sekilde yasayan, etli sutluye karismayan hayatinda ideallerini asla gerceklestirememis birisin :)

murat birecik
murat birecik - 7 yıl Önce

tek bir hedefe ömrümü koyuyorum!tülomsaş 12 silindirli 1800hp dizeller...made in turkey, yolcu koltukları...made in turkey aluminyumdan mamul bir katamaran gövde...austal işbirliği ile türkiye'de imalat!!!sayın bakanım,böyle bir ''fast ferry''nin 80% yerli katkıya sahip olacağını taahhüt ederim.saygılarımla

murat birecik

IZMIR'LI
IZMIR'LI - 7 yıl Önce

IHAHELDEN MALUM KESIMIN VE ONLARIN IZMIR'DEKI YANDASLARININ ISTEDIGI SONUC CIKTI, GOZUNUZ AYDIN.

YERLI SANAYI KAZANSIN DIYEREK YERLI SANAYIYI O KADAR COK DUSUNUYOR VE SOZUNUZUN ARKADASINDA DURUYORSUNUZ'KI KENDILERIDE AYNI ZAMANDA ARMATOR VE TERSANE SAHIBI OLMALARINA RAGMEN KENDI FILOLARI ICIN GEMI SIPARISLERINI UZAK DOGU'YA VERIYORLAR.

KENDINIZI GULUNC DURUMA DUSURMEKTEN NE ZAMAN VAZGECECEKSINIZ ?

IZMIR ICIN YENI TEKNELER ALINACAK DIYE ORTALIGI AYAGA KALDIRDINIZ, ALISTINIZ TABII IZMIR'E ISTANBUL'UN ESKILERINI GONDERMEYE SIMDI YENI TEKNELERI DUYUNCA CILDIRDINIZ.

NEYMIS EFENDIM IZMIR'DE KISA MESAFEDE CALISACAKLARI ICIN BU TIP HIZLI TEKNELER LUKSMUS, SIZE NE ?

YOK EFENDIM BU TEKNELERE UYGUN ISKELE YOKMUS, SIZ MI REVIZE EDECEKSINIZ GEREKIRSE ISKELELERI, SIZE NE ?

YOK EFENDIM BU TEKNELER COK SALLARMIS, NE KADAR DUSUNUYORSUNUZ BIZI, TESEKKUR EDERIZ'DE SUAN CALISAN TEKNELER QUEEN MARRY 2'DE BIZ MI ANLAYAMADIK ?

IDO AVUSTRALYA'DAN TEKNELERI ALIRKEN IBB'YE VAKTI ZAMANINDA SESINIZ CIKTI'DA BIZ MI IZMIR'DEN DUYMADIK ? YOKSA KORKUDAN SADECE ALKISLADINIZ MI ?

ISINIZE GUCUNUZE BAKIN, IZMIR'E BULASMAYIN ARTIK...ENGIN AYNACI
ENGIN AYNACI - 7 yıl ÖnceTAMAMI YERLI URETIM OLAN VE SENELERDIR IZMIR HALKINA KALITELI GUVENILIR HIZMET VEREN GEMILER SU AN ZATEN IZMIR DE MEVCUTTUR.ISTANBULDAN GIDEN ESKI GEMILERIN SEFERLERI NEREDEYSE BITMIS DURUMDADIR. GUNUMUZ EKONOMIK SARTLARINDA DUNYA KRIZLERLE BOGUSUP KEMER SIKMA POLITIKALARI UYGULARKEN BU TIP IHALELERIN OLMASIDA COK DUSUNDURUCU GELIYOR.KAMU KURUMLARI VE BELEDIYELER VATANDASA VERDIKLERI HIZMETI OZELLESTIRDIKLERINDE,(ADAM SMITH, SPECIALIZING) YANI ISI BILENE TESLIM ETTIKLERINDE VATANDAS KALITELI HIZMETI UCUZA ALMIS OLUR VE VATANDASDAN ALINAN VERGILER ISRAF EDILMEMIS OLUR. BU TUM DUNYADA KABUL GORMUS BIR TEORIDIR.DIGER BELEDIYELERIN HATASINI GORDUGUMUZ HALDE AYNI HATALARIN OLUSMASINA NEDEN OLUCAK ADIMLAR ATIP BU ADIMLARI MESRU KILMAK DOGRU DEGILDIR.IZMIR'LILER DOGRU ILE YANLISI AYIRT EDICEK BILGIYE SAHIPTIR. YETERKI AMAC HALKA HIZMET OLSUN... EGER NIYET BASKA ISE KONUSACAK SOZDE YOK...SAYGILARENGIN AYNACI

Ahmet Kaya
Ahmet Kaya - 7 yıl Önce

Bizim BB kaldırım taşlarını bile yurt dışından alıyor

Tuzlada Tersane sahibi olan armatör kendi gemisini Kore'de yaptırıyor ,Marshall Adaları bayrağla dolaşıyor Kimsede Tıss YOK..THY sadece reklam için senin açtğın ihalenin bir kaç mislini

Barcelona takımına ,Rus Tenisci kıza Ödüyor. Kimseden yine Tıss YOK..Ya sen ,, 20 sendir İstanbul dan giden eski gemilere ,dolmuş motorlarına biniyorsun, Kordon da senelerdir aynı granit taşlar, Fidanlar civar ilçelerden ve daha dün yerli diye 200 tane BMC otobüs almışşın ,Oldu mu ya şimdi,Neden.? Bu memleketi sen mi kurtaracaksın.?.İzmir çıtayı yüksek tut..Çinden Granit Kaldırım taşı,İtalyadan Fidan, İspanya'dan Vagon getir. Sen de Maria Şharapova'ya sponsor ol, yoluna güller dök. İlan panolarını Yabancı şirketlere ver,Başkanın büyük ışıklı posterlerini her yere ve her hafta yenisini asınlar, İzmirliye, İzmir Probagandasına Milyonlar harca .Kuru Gürültüye aldırma sen İzmir..Hep en lüksünü ve en pahallısını İthal etki ,itibarın olsun.Kimseden Tıss çıkmasın. Unutma, KAYIKçılığın sonu, Ayakcılıktır..

Öneriii
Öneriii - 7 yıl Önce

Bence buradan bundan sonrası için yol gösterici yorumlar yapmamız memleketimiz iin faydalı olacaktır. Bu yorumları ilgililerin de takip ettiğini umuyorum. Temenni ediyorum.

Bence bundan sonrası için izlenmesi gereken yol;

* Gerekli rekabet ortamının oluşmaması sebebiyle ihaleyi iptal etmek.

* Yerli katılımcıların katkısını artırmak için 10% yerli malı avantajını uygulamak. Ayrıca Tekne sayısını 3 veya 5'e indirmek. Maliyeti az olur.

* Eğer tekneler verimli olur ise diğer 10 adedi için de ihaleye çıkmak

* Eğer verimli olmaz ise bunları başka amaçla (protokol, gezi, v.s. değerlendirmek veya satmak)

* Hem izmir hem Türkiye için en uygun çözüm bence budur. Herkesin istediği 50% oranında sağlanmış olur.

* Hatırlıyorum 2000'li yılların başında Kaan sınıfı Sahil güvenlik Botları da ihaleye ilk ihalede 6 adet olarak çıkmıştı. Başarılı olduları Daha sonra onlarca yapıldı.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176