İzmir Vapur İhalesi İptal Edildi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sadece bir firmanın geçerli teklif verdiği 15 yolcu vapuru alım ihalesini iptal ettiklerini açıkladı.

İzmir Vapur İhalesi İptal Edildi

Vapur ihalesi iptal edildi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sadece bir firmanın geçerli teklif verdiği 15 yolcu vapuru alım ihalesini iptal ettiklerini açıkladı. Kocaoğlu, yeni ihalede olumlu eleştirileri de dikkate alacaklarını söyledi.
 
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başta Gemi Mühendisleri Odası olmak üzere gemi inşa sektörünün şartnamesine sert tepki gösterdiği ve ihalesinde sadece bir firmanın geçerli teklif verdiği 15 yolcu vapuru satın alma ihalesini iptal ettiklerini açıkladı. Yeni Asır'ın gerek ihale öncesi gerekse de sonrasındaki eleştiri ve talepleri sürekli gündemde tuttuğu ihale tekrarlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, yeni ihaleye çıkarken gelen olumlu eleştirileri de dikkate alacaklarını açıklaması, sektörün tepki gösterdiği şartnamede de değişikliğe gidebileceği şeklinde yorumlandı. Sektör, özellikle şartnamede belirtilen gemilerin karbon kompozit malzemeden yapılması şartı nedeniyle, bu gemilerin sadece yurtdışında bir-iki tersanede yapılabileceği, bu vapurları Türkiye'de bir üreticinin yapmasının mümkün olmadığı eleştirisinde bulunuyordu. Sektör, bu şartın değişmesi halinde bu vapurların yurtiçinde çok daha ucuz maliyetle yapılabileceğini vurguluyordu.
 
ESAS İPTAL NEDENİ

Dün basın mensuplarıyla sohbet toplantısında bir araya gelen Kocaoğlu, 15 yolcu vapuru ve yedek parça alım ihalesinin yüksek fiyat, düşük fiyat sorgulamasını geçemediği için iptal etiklerini söyledi. Süreç içinde olumlu eleştirileri de dikkate alarak vapur ihalesi yolculuğuna devam edeceklerini açıklayan Kocaoğlu, "Tek kişiye ihale verilmez" gibi  söylemler olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Tabii mevzuatı ne kadar biliyorlar, bilmiyorlar ona birşey diyemeyeceğim. Ama biz vapur ihalesini iptal ediyoruz. Ufak tefek başka nedenler de olabilir ama esas iptal nedenimiz verilen teklifin bizim yaklaşık maliyetimizden aşırı yüksek olması. Bu konuda önümüzdeki süreçte değerlendirmemizi yapıp süreç içindeki yapıcı eleştirileri de dikkate alarak vapur ihalesi konusunda yolumuza devam edeceğiz."

 
'PROJELERİ KONUŞTUK'

Geçtiğimiz günlerde yaptığı Ankara ziyareti hakkında da bilgi veren Kocaoğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile de yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptıklarını ifade etti. Kocağlu, görüşmede tramvay, gıda ve inşaatçılar çarşısında yol düzenlemesi, hızlı trenin Basmane'ye kadar uzatılması konularının öne çıktığını söyledi. Binali Yıldırım ile sadece kendi bakanlığını değil, İzmir ile ilgili bütün konuları masaya yatırdıklarını belirten Kocaoğlu, bazı konularda önümüzdeki günlerde önemli gelişmeler olacağını ifade etti.

Kocaoğlu, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ile de bir araya geldiklerini, Üçkuyular-Halkapınar tramvay projesinin öne çıktığını belirterek, "Belli projelere yurtdışı finansmanına izin verilmesi ile ilgili görüşmelerde bulunduk. İzin konusunda iki tane husus öne çıkıyor: Biri DPT yatırım programına alınmış olması, zaten bu olmasa Hazine'ye müracaat edemiyorsunuz, ikincisi de ilgili belediyenin Hazine'ye gecikmiş borcunun olmaması, zaten bizim borcumuz yok" şeklinde konuştu.
 
'KENTİN ZARARINA'

Kordon'daki bazı işyerlerinin tentelerinin naylonla kapatılmasının yanlış olduğunu belirten Aziz Kocaoğlu, çirkin görüntü oluştuğunu ve buna kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi. Tente konusunda üzücü bir dayatma ile karşı karşıya olduklarını belirten Kocaoğlu, "Oranın naylon ya da herhangi bir malzeme ile kapatılmasının şehrin görünümüne uygun olmadığı toplum genelinde de hem fikir olunan bir konu. Eğer sigara yasağı söz konusu ise, dört tarafının naylonlarla çevrilerek İzmir Kordon'unun naylonlarla kapatılması doğru değil. Ayrıca yangın tehlikesi nedeniyle insan sağlığı söz konusu. Eğer biz bu tentelere müsaade edersek bir sabah bakmışsınız ki, prefabrike veya tuğlalarla örülmüş duvarları görürüz. Belediye ile bu kadar zıtlaşmanın doğru olmadığı, kimsenin de bu tavır içinde olmaması gerektiği kanısındayım. Basın mensuplarından da destek istiyorum. Bunu malzeme yapmak belediyenin ve İzmir'in zararına" dedi.

Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır'ın önerdiği tenteleri uygulayan işyerlerine müdahale edilmediği yönündeki bir soruya da "Oradaki örnek tente İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yönetmeliği ve çalışmasını etkilemez, orada bir örnek var, o örnek bizim kurullarımızdan, kent estetiği birimimizden geçmiş bir proje değil" şeklinde cevap verdi.
 
KRUVAZİYER LİMANI

 Başkan Aziz Kocaoğlu, bir soru üzerine kaldırım işgali konusunda hem ilçe belediyelerine hem de Büyükşehir'e büyük görev düştüğünü söyledi. Kaldırım işgali konusunda Kabahatler Kanunu uyarınca uygulanan 154 liralık cezanın caydırıcı olmadığını vurgulayan Kocaoğlu, "Dışarıda oturulmasın demiyoruz, belli boyutta esnafa izin verilmesinde fayda var. Herkesin birlikte çalışması gerekir" dedi.

Kruvaziyer limanının yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını, yoğunluk, trafik artışı gibi konularda çalışma yaptıklarını DLH yetkililerine öneriler ileteceklerini belirten Kocaoğlu, kruvaziyer limanına da, Konak tünellerine de karşı olmadıklarını sözlerine ekledi. Kocaoğlu, "DLH Yeni kruvaziyer limanını yap-işlet-devretle yapılması yönünde bir sunum yaptı. Biz orada, o konuyla ilgili kent açısından düşüncelerimizi belirttik. Bu görüşler çerçevesinde de arkadaşlar notlarını aldı. Trafik yoğunluğu, artışı gibi konularda önerimiz oldu. Bunların tartışılması yönünde mutabık kaldık. Yoğunluk artışı bir planlama kuralı. Buna planlama yaparken uymak zorundayız. Bunu da herkesin bilmesini istiyoruz ki biz ne Konak Tüneli'nin yapılmasına ne de kuruvaziyer limanın büyütülmesine karşıyız. Dosyalar hazırlandığında Büyükşehir destek verecek" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

TERSANELER MASTER PLANI'NDAN NE HABER?

can osmanlı
can osmanlı - 7 yıl Önce

yalovada o kadar tersane var...çakırlar,türkoğlu tersaneleri bu tür tekneleri gayet kolay ve güzel yapıyor niçin bunlara diretilmedi merak ettim.....

Cüneyt Çalışkan
Cüneyt Çalışkan - 7 yıl Önce

Katamaran tip deniz otobüsünden klasik vapura dönerler inşallah. 9 Eylül vapurunun planını çıkartıp yeni gemiler yaptırmak çok mu zor?

ARDA ŞAHİN
ARDA ŞAHİN - 7 yıl Önce

İZMİR BELEDİYE BAŞKANI VE ULAŞTIRMA BAKANINA DUYURUMDUR.SEFER YAPILACAK HATLARI KİRALA,İSKELELERİNİ YAP ,İŞLET, DEVRET MODELİ İLE YAPTIRT.HATLARI KİRALAYAN FİRMALARDA ,DEVLETİN BELİRLEDİĞİ STANDARTLARDA ,YAŞLARDA ,VE İYİ BİR KLAS KURULUŞU DENETİMİNDE YENİ TEKNE YAPTIRSIN VEYA O STANDARTLARDA ALIM YAPARAK ,SEFERLERİNE BAŞLASIN.KİRALAMADAN ÇOK CİDDİ BELEDİYEYE KAYNAK OLUR.devlet olarak girmeyin ,devleti zarara sokmayın ,,bu işi rant işine DEDİKODU işine dökülmesine izin vermeyin.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176