İzmir Körfezi'nde Gaz Çıkışı Arttı

"İZMİR Körfezi’nin Aktif Faylarının Araştırılması" projesi kapsamında 25-29 Şubat’ta deniz tabanında gaz çıkışları tespit edildi.

İzmir Körfezi'nde Gaz Çıkışı Arttı

İzmir Körfezi'nde Gaz Çıkışı Arttı

Doç. Dr. Erdeniz Özel, Dr. Cem Günay, Dr. Mustafa Eftelioğlu, Jeofizik Yüksek Mühendisi Bade Pekçetinöz, Jeofizik Mühendisi Cabir Alkan ve jeotekniker Gamze Kordacı’dan oluşan araştırma ekibi, Aralık 2007’de yapılan bir önceki çalışmaya göre deniz tabanından sıkışmış gazların çıkış miktarında gözle görülür bir artış olduğunu saptadı. Dr. Günay, "Gazın cinsini belirlemek için 2008’de yeni bir araştırma yapacağız" dedi.

GAZIN CİNSİ ÖNEMLİ

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Uluğ ise, gaz çıkışlarıyla depremsellik arasında bağ kurmak için gazın cinsini bilmek gerektiğini söyledi. Uluğ, "Metan mı yoksa jeotermal mi? Bataklık gazı da olabilir. Ya da daha derinde çıkan radon gazı mı? Yüzeydeki çürümeden kaynaklanıyor da olabilir. Ayrıca körfezin her yanında metan gazı var. Bu gazların ne olduğunu tespit eden aletlerle yeni bir çalışma yapılmalı. Daha önce, herhangi bir değerlendirme yapmak yanlış olur" dedi.

haberler.com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176