İTÜ Öğrencileri Durumdan Rahatsız

Balık gününde yapılan törende okul öğrencileri adına konuşan Güverte 4. Sınıf öğrencisi Alper Aksoy "gemilere şoför değil kaptanlar gönderme vaktidir" dedi.

İTÜ Öğrencileri Durumdan Rahatsız

İTÜ Öğrencisi Gelişmelerden  Rahatsız

İTÜ Denizcilik Fakültesi Tuzla Kampusunda dün yapılan geleneksel balık günü sitemli konuşmalara sahne oldu. Deniz Ticaret Odası yetkililerinin katılmadığı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın ise mazeretine binaen katılamadığı Balık Günü'ne Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz, Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Özkan Poyraz, Denizcilik Müsteşar Yardımcısı Hasan Naiboğlu; İTÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Şalcı, İTÜ Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin başkan ve yönetim kurulu üyeleri, öğrenciler ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Balık gününde yapılan törende okul öğrencileri adına Güverte 4. Sınıf öğrencisi Alper Aksoy konuştu.

"Geleneksel balık günü kutlamalarının sonsuz sevinci içindeyiz." diyerek konuşmasına başlayan Alper Aksoy; geçen bir yıl içerisinde gelişmelere bakılacak olursa durumun pek de iç açıcı olmadığını söyledi. Aksoy şöyle devam etti:

"Hikaye YÖK ve Müsteşarlığın anlaşmazlığı ile başladı. Ve tarih bir kez daha tekerrür etti, Fillerin tepişmesinden ezilen çimler olmuştur. Anlaşmazlık sadece öğrencilerin geleceği hakkında kaygılanması ve rahatsızlığıyla sonuçlandı. Derken, mezun abilerimizin okuldaki kardeşleri üzerinde daha çok titrediğini görmek, bize sevinç ve güven getirdi. Bu kadar sevinç bize fazla gelmiş olacak ki, Güven Tuncer abimizi kaybetmenin şokunu yaşadık. Güven Abi hayatını bizlere bir şeyler öğretme adına feda etti.."

"Gemilere şoför değil kaptanlar gönderme vaktidir"

Okul eğitiminin gereksiz olduğunu, fakülte mezunlarının kurs mezunları ile eşit tutlabileceğini düşünenlere herşeyin para olmadığını, personel sayısının değil de bilgisinin önemli olduğu tezlerine Kaptan Güven Tuncer'in kendilerini bu seviyeye getirerek en güzel cevabı vermiş olduğunu vurgulayan Alper Aksoy;  şunları söyledi:

"Ne mutlu ki artık kaptanı kamyon şoforü olarak algılayıp daha büyük bir vasıta kullanma düşüncesinin yerini bilginin ve eğitim alacaktır. Gemilere yönetilecek şoförler değil, gerekirse bir ülkeyi yönetebilecek kaptanlar gönderme vaktidir. Bunun kaynağı da  burasıdır."

Üniversitenin kendilerini anlayamamış olduğundan da bahseden Güverte 4. Sınıf Öğrencisi Alper Aksoy; bugüne kadar balık günlerinde yapılan konuşmaların da , seçim mitinglerinde yapılan konuşmaların önüne geçemediğini söyledi . Herkesin denizcilik eğitiminin sorunları hakkında hemfikir olmasına rağmen, ve aynı şekilde de çözümleri hakkında da fikir birliği yapmasına rağmen, verilen sözlerin ne yazık ki boş vaatlerden ileri gitmediğinin anlaşıldığını söyleyen Aksoy, "Denizcilik eğitiminde yatılılık gereksinimi, hepimizce bilinen olmazsa olmaz bir unsurdur. Bizim bu büyük eksiğimizi gördüğünüz ve elinizden geleni sarfettiğiniz için hepinize teşekkür ederim. İki sene içinde fakültemizin çehresi bir hayli değişmiştir." dedi.

Alper Aksoy sözlerini tamamlarken şunları söyledi:

"Bu fakülte denizcilik camiasına büyüme sinyalleri vermektedir. Amacımız bu fakülteyi dünyanın sayılı denizcilik üniversiteleri arasına sokmak olmalıdır. Neden bu fakülte? Çünkü bu sorumluluğu kaldırabilecek ne başka bir okul, ne de başka bir camia vardır. "

Güverte 4 öğrencisi Alper Aksoy'un konuşması salonu dolduran öğrencilerden çok büyük alkış aldı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK  EKİNCİ
NAMIK EKİNCİ - 12 yıl Önce

Güverte 4 öğrencisi Alper Aksoy

"Bu fakülte denizcilik camiasına büyüme sinyalleri vermektedir. Amacımız bu fakülteyi dünyanın sayılı denizcilik üniversiteleri arasına sokmak olmalıdır. Neden bu fakülte? Çünkü bu sorumluluğu kaldırabilecek ne başka bir okul, ne de başka bir camia vardır. "

DEMİŞSİN AMA ODEDİĞİN DEVİR BİTTİ ARTIK KABUL ETSENİZDE ETMESENİZDE BAŞKA ÜNİVERSİTELERİNDE DENİZCİLİK BÖLÜMLERİ VAR VEDE UZAK YOL VERİYORLAR.SEN DAHA DENİZDE ÇALISMAMIŞSIN BİLE NERDEN BİLİYORSUN.ZATEN SİZLER DAHA SON SINIFTA ÖĞRENCİYKEN EHLİYET ÇIKARTIP ÇALISIYORSUNUZ,DAHA MEZUN BİLE OLMADANSIFATINIUZ ÖĞRENCİ İKEN ZABİT EHLİYETİ ALIYORSUNUZ AMA HAKKETMEDEN.ÇÜNKÜ BİR İNSAN AYNI ANDA HEM ÖĞRENCİ HEMDE ZABİT OLAMAZ.

BİRDE MEŞHUR ABİLERİNİZ VARYA SİZLERİN O KURSLARDA ONALARIN SAYESINDE AÇILDI ÇOĞUSU.İNANMIYORSANIZ ARAŞTIRIN DERS VERENLER BILE VAR HATTA O KURSLARDA.TABİKİ DENİZE ÇIKMADAN PARA KAZANMAK DAHA İYİ ONLARCA.MADEM DEDİĞİNZİ GİBİYSE ANLATTIKLARIN SIKIYORSA ABİLERİNİZDENE HESABINI SORUN BUNLARIN,DERNEĞİNİZDEN SORUN,AMA SORAMAZSINIZ ÇÜNKÜ BİLİYORSUNUZKİ LŞİRKETLERDEDE KENDİLERİNE BİR KÖŞEYİ TUTMUŞ ABİLERİNİZ SİZLERİ İŞE ALDIRMAZ SONRA.KARA LİSTEYE GİRERSİNİZ.YDO Stajyer
YDO Stajyer - 12 yıl Önce

Sevgili Namık;

Her şeyden önce zabitlik ehliyeti alıyoruz, zabit olmuyoruz. Bunun ayrımını iyi yapınız, polemik yaratmayınız.

berke ismail pehlivan
berke ismail pehlivan - 12 yıl Önce

konuşmanızda bazı insanları aşağılamak gibi sözlerde bulunmussunuz.ınsanlar bazı okullardan mezun ama sizin gibi okulun verdiği ehliyetle degil.bu aldıgınız ehlıyetlerde herkes bılıyor sınavlarda bıle kendı arkadaslarınızla giriyorsunuz ve otamatıkmen gecıyorsunuz.simdi insanlar bılegının hakhıyla ve ders calısarak gecıyorlar artık bazı seylerin degısmezı lazsım gerektıgını bıle yurt dısından gorduler.ben kaptan olarak calısıyorum ama kımseyı yanımda asılamadım okul farkı yapmadım sımdı ıse 7.01 kursuna gıdıp uzak yol alıcam ben sıze sunu soylım gelın beraber kpds sınavına gırelım ve 70 puan alalım.ıste ben bu zorluklarla uzakyol ehlıyetı alıyorum.ben kısaca denizde calısan ınsanlar olarak asığılamak degil onları bir aılenın ferdı olark gormemız lazım.tesekkur ederım saygılarımla

ZIM
ZIM - 12 yıl Önce

sevgili namık bey ne war yani ehliyet almakta sınava girip alıyoruz yani bunda bi abestlikmi var anlamadım. bi sakıncası mı var? eğer buna karşıysanız nedeninin öğrenelim...okul bittikten bi kaç sene sonra mı alalım ne diyosunuz........

ozturk uludag
ozturk uludag - 12 yıl Önce

arkadaşlar sorun daha buyuk.benim yanımda vardiya yağcısı olarak çalışan adamlar gurcu ehliyet ile gemilere zabit olarak gidiyor.bu adamlar zabit die çalışıor gemilerde.boyle bir dunya yok.onlar bu curreti üstüne gelen okullu insanların bilgisiz ve kalitesiz olmasından güç alarak yapıor.

sizler okul arasındaki sorunları konuşurken başkaları başımıza beli bir para karşılığı alınan ehliyetlerle amir die çıkıolar.bakın gurcu ehliyetli adam çalıştıran firmalar kotu firmalardır demeyın veya kotu gemilerdir demeyın.bugun çok iyi firmalarda bu adamlar tunemiş durumda bunun nedeni kalifiye eğitimli zabit olmaması yani geriden gelen zabit sayısının çok az olması.

gemiler nasıl gidiyor derseniz armatorun gemisi durmaz.bu hep boyle olmuştur.yani hakkı olmayan insanlar bu işten yemek yıyor ve turk denizciliğiinin kalitesi dibe vuruyor.

ben bu duruma çok uzuluyorum.

hepinize allah selamet versin.

son_of_the_sea

deniz genoglu
deniz genoglu - 12 yıl Önce

ben suna inaniyorumki bu tur gereksiz polemiklere denizde calismis denizde calismanin agirligini bilen hickimse girmez cunku bunlarin ne kadar gereksiz oldugnu bilir.sirketi yoneten idare eden kisiler gemilerine sofor mu yoksa kaptan mi gonderecegini iyi bilir..bu tur konusmalarla ozellikle bu kadar onemli kimsenin ve daha denize ve gemiye adimini atmamis ogrencilerin onunde yapilmasi insanlari kirkirtmaktan oteye gitmeyecegini dusunuyorum.yani

cok gereksiz cook

deniz genoglu

alı  eroğlu
alı eroğlu - 12 yıl Önce

bende 4. sınıf abimize katılıyorum milyonlarca dolarlık gemilere eğitim almamış!! kişilerin gönderimi çok büyük bir risk ve akıl almaz bir hatadır

blacksea
blacksea - 12 yıl Önce

bu konuda yanlis düsünüyorsunuz

imo nun standartlarina gore zaten universite denen bir kurum yok sadece 7.01 kursu sarti var denizciligin kanunlarini koyan adamlardan daha iyi bilmediginiz icin bu konuda bu tur yorumlar yapmaya gerek yok.ayrica sizin abilerinizlede calistim cok degerli ve iyi insanlardi hic kimse bizi liseli olarak asalamadi

en yaslisi 69 mezunu 79 mezunu 89 mezunu yani 3 kusaktan sizin abilerinizle calismis bulunuyorum.

buradakamyon soforu diyorsunuz.cogu firmada sizin abileriniz calisiyor enspektor ve dpa olarak onlar gonderiyor gemilere bu personeli.gonderdikleri adamlar iyi olmasa is bulamazlar.

4/4 lukde isimizi yapiyoruz

tum denizcilere allah selamet versin puruvalari neta olsun.

bu tur kisir tartismalara gerek yok

hepimiz turkiye cumhuriyeti okullarindan mezunuz hepimize esit sartlar uygulanmalidir.bizler turkiye cumhuriyeti vatandaslariyiz.kimse kimsenin haklarini yiyemez

selamlar

bunu yayinlarsaniz ayrimcilik yapmamis olursunuz


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176