İTÜ Güneş Takımı Dünya Üçüncüsü

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Teknesi Takımı tarafından tasarlanan ve üretilen, Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi ‘Nusrat’, Dünya 3. sü oldu.

İTÜ Güneş  Takımı Dünya Üçüncüsü

İTÜ Güneş Teknesi Takımı Dünya Üçüncüsü

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Güneş Teknesi Takımı tarafından tasarlanan ve üretilen, Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi ‘Nusrat’, 13-17 Haziran 2007 tarihlerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Arkansas Eyaleti’nde düzenlenen “Solar Splash 2007 - Güneş Tekneleri Yarışması Dünya Şampiyonası”nda üçüncülük derecesini aldı.

Çeşitli kategorilerde gerçekleştirilen yarışmada İTÜ Güneş Teknesi Takımı, yarışma sonucunda altı farklı ödüle layık görüldü. Dünya üçüncüsü güneş teknesi Nusrat, en iyi elektrik sistemi tasarımı, en iyi güneş enerjisi sistemi tasarımı, en iyi görsel sunum, en iyi çaylak takım ve manevra yarışı üçüncülüğü ödülleri ile birlikte toplam altı ödüle sahip oldu.

Solar Splash Güneş Tekneleri Yarışması, 14 yıldır ABD’de düzenleniyor. Bu yıl University of Arkansas’ın ev sahipliğinde yapılan Solar Splash, 18 üniversitenin katılımı ile gerçekleşti. Yarışma sonrasında Caderville University dünya şampiyonluğu alırken ikincilik ödülü University of Arkansas’ın oldu. İTÜ Güneş Teknesi Takımı’nın üçüncü olduğu yarışmada dördüncü ve beşinci sıralara University of Northern Iowa ve University of South Carolina yerleşti.

İTÜ Makina Fakültesi Makina Mühendisliği bölümü öğrencisi Ersin Demir’in kullandığı tekne, Sıralama (Qualifying), Manevra (Solar Slalom), Hız (Sprint) ve Dayanıklılık (Endurance) aşamalarından oluşan Solar Splash Güneş Tekneleri Yarışmasında manevra kabiliyeti, sağlamlığı, özgün tasarım ve üretimi ile dikkat çekti.

Türkiye’nin güneş enerjisi ile çalışan ilk teknesi Nusrat, manevra kabiliyeti ve sağlamlığı ile dikkat çekti. İTÜ Makina Fakültesi öğrencisi Ersin Demir’in kullandığı tekne, bütün aşamaları başarı ile tamamladı. 17 Haziran 2007 Pazar günü yapılan şampiyonluk yarışı sonunda yapılan ödül töreninde üçüncülüğe layık görülen İTÜ Güneş Teknesi Takımı, katılımcılar ve Arkansaslılar tarafından yoğun ilgi gördü. Katılımcılar için kurulan çadırda aynı zamanda Türkiye tanıtımı yapan İTÜ Güneş Teknesi Takımı, tanıtım filmleri gösterip katılımcılara ve Arkansaslılara Türk lokumu ikram etti.

Liderliğini İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi öğrencisi Münir Cansın Özden’in yaptığı İTÜ Güneş Teknesi Takımı, Berkin Kılıç, Enishan Özcan, Ersin Demir, Esin İlhan ve Kenan Askan’dan oluşuyor. Takımın danışmanlığını ise İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi öğretim üyesi Y. Doç. Dr. Deniz Yıldırım yürütüyor.

Takımın öndegelen sponsorları arasında Yonca-Onuk Tersanesi, Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Turkon Holding, Deniz Ticaret Odası ve Marintek yer alıyor.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176