İstanbul adaya dönüşecek

Yazılan senaryolara göre ısı 2.4 derece artarsa, İstanbul ve Kocaeli adaya dönüşecek. Korkutan senaryolar...

İstanbul adaya dönüşecek

İstanbul adaya dönüşecek

TÜRKİYE’de bugünlerde kuraklık ve su kaynaklarının azalmasıyla hissedilen küresel ısınmaya karşı herkes değişik senaryolar üretirken, Kocaeli Sanayi Odası’nın yaptırdığı tesbitlere göre de ısının 2.4 derece artması halinde, İstanbul’un Anadolu yakası ile Kocaeli’nin bulunduğu yarımada, adaya dönüşecek.

Hazırlanan senaryoya göre Sakarya Nehri Sapanca Gölü ile Sapanca Gölü de İzmit Körfezi ile birleşecek.

Kocaeli Sanayi Odası’nda yapılan bir toplantıda Oda Başkanı Yılmaz Kanbak, küresel ısınma ve su sorununu ele aldı. Kanbak’a göre, sadece 2 derecelik bir artışın bile dünya nüfusunun yarısının susuz kalması anlamına geliyor. Isının 2.4 derece artması halinde ise İstanbul’un Anadolu yakası ve Kocaeli’nin bulunduğu bölge yarımadadan adaya dönüşecek.

Bu durumda, denizlerdeki sular yükseleceğinden Sakarya Nehri Sapanca Gölü ile Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi ile birleşecek. Kıyı şeritleri su altında kalacak. Sakarya Ovası da büyük ölçüde ortadan kalkacak..

Kaynak: MİLLİYET

YORUM EKLE
YORUMLAR
ERHAN OZTURK
ERHAN OZTURK - 12 yıl Önce

BUNU PANAMA KANALI MODELI GIBI EL EMEGI ILE ICRA EDERSEK IST BOGAZINA ALTERNATIF BIR KANAL ACMIS OLURUZ..CEVREYE TESIS EDILECEK TURISTIK TESISLER ILE EKONOMI COK YUKSELTILEBILINIR..BU KNU ICIN 2005 DE DUBAI INSAAT TEKLIF VERMIS FAKAT MASONLAR TARAFINDAN GUNDEMDEN DUSURULMUSDU..UZUN VADEDE BU VE BENZERI PROJELER TURKIEYI IHYA EDER..BU YAZIMI YAYIMLARSANIZ SEVINIRIM.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176