İsrail'den 'Türkiye özür dilesin' talebi

1942’de batan ve 800 Yahudi mültecinin ölümüne neden olan Struma gemisi olayıyla ilgili Türkiye’nin özür dilemesi gerektiği iddia edildi.

İsrail'den 'Türkiye özür dilesin' talebi
İsrail’de iktidarın büyük ortağı Likud Partisi’nin milletvekillerinden Moşe Feiglin, 1942’de batan ve 800 Yahudi mültecinin ölümüne neden olan Struma gemisi olayıyla ilgili Türkiye’nin özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Facebook sayfasına yazdığı bir notta henüz İsrail devleti kurulmadan önce yaşanan olayda Yahudi mültecileri taşıyan geminin Ankara tarafından kaderine terk edildiğini ifade ederek Türkiye’nin bu yüzden özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Ticari bir gemi olan Struma, Yeni Siyonist Derneği ve Betar Siyonist gençlik hareketinin girişimleriyle Aralık 1941’de Romanya’nın Constanta Limanı’ndan hareket etmişti. Gemide Romanya diktatörü Ion Antonescu’dan kaçan 781 Yahudi bulunuyordu. İngiltere’nin uyguladığı Yahudi göç kotalarına rağmen gemidekiler Filistin Mandası’na sığınmak istiyordu.

Motorlarındaki bir arıza nedeniyle gemi 16 Aralık 1941’de İstanbul’da demirlemek zorunda kaldı. Geminin yolcularına İngiltere’nin kendilerine vize vermeyeceği ve Türkiye’ye yerleşemeyecekleri bildirildi.

İngiltere’yle Türkiye arasında 10 hafta süren görüşmelerin ardından gemi Karadeniz’e çekildi. 24 Şubat 1942’de Sovyet denizaltısı Shch-213’ün torpidolarına hedef olan gemi battı. Olaydan sadece 19 yaşındaki David Stoliar isimli mülteci sağ kurtuldu.

Feiglin, Facebook’ta bunları yazdıktan sonra, “Bu ha’apala [Filistin mandasına yasadışı Yahudi göçü] tarihinin en büyük trajedisidir. Türklerin Küçük Asya olarak bilinen dev yarımadasında faşizmden kaçan mültecilere sığınacak bir yer bulunamamıştır. Türkler göçmenleri ölüme göndermiştir” yorumunu yaptı.

İsrail’in Türkiye’nin özrüne ya da parasına ihtiyaç duymadığını da yazan Feiglin, “Yahudi halkının özel bir yeteneği vardır – hatırlarlar” diye konuştu.
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ünal Tetik
Ünal Tetik - 6 yıl Önce

Haberin içeriği doğruysa çok acı büyük bir trajedi Tarihte bunun gibi bir çok örnekler var dini dili ırkı ve cinsiyeti ne olursa olsun insanoğlu bunları hak etmediğini düşünüyorum çok üzgünüm.

halit yazıcıoğlu
halit yazıcıoğlu - 6 yıl Önce

Acıyı paylaşmakla birlikte o dönemde Türk hükümeti tarafından mültecilere kumanya yardımı sağlanmıştır. Hitler Almanyası tarafından sıkıştırılan Türkiye baskılara direnmiş ve İngiltere'yle temasa geçmiş ama sonuçta gemiyi karadeniz'e çekmek zorunda bırakılmıştır. Gemidekileri göçe zorlayan Romanya, kabul ettirmeyen Almanya, İngiltere, gemiyi bombalayan Rusya, e peki Türkiye neden özür diliyor? Yardım etmeye çalıştığı için mi??????

Müh.Kaptan Refik Akdoğan
Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

1941 yılında İkinci Dünya Savaşı devam ederken, Alman Orduları Trakya'da Türkiye sınırların dayannmışken, Struma gemisi Romanya'dan yüklediği yaklaşık 750 Musevi yolcu ile İstanbul limanına gelmiş ve yolcularını mülteci olarak boşaltmak isteyince Türk Hükümeti bu isteği reddetmişti. Türkiye her ne kadar Almanlara karşı Trakya'ya hemen hemen bütün ordularını yerleştirmişse de Alman orduları karşısında tutunması pek mümkün değildi. Almanlarla yıllarca dost olarak ilişki içinde olan Türkiye Almanların saldırması için bir bahane yaratmak istemiyordu.Eğer Almanlar Trakya'ya saldırsaydı en az iki buçuk milyon Türk askerinin telef olması işten bile değildi. O zaman iktidarda olan İNÖNÜ Hükümeti bu nazik noktaya çok dikkat etiğinden Musevilerin mülteci olarak Türkiye'ye çıkmalarına izin vermedi ve çok doğru bir iş yaptı. Almanya Türkiyeyi işgal etseydi Türkiyede'ki yahudiler de toplanarak Auswis kamplarında yakılacağı kuşkusuzdur. Geminin kaptanı istemiş olacak ki gemi karadenize romorkörle götürüldüğü söylenmektedir. Boğaz yukaraı çıkınca kaptan dümeni iskele alabanda ya da sancak alabanda yapsaydı ya da makine dairesinde yangın çıkarsdaydı Türkiye mecburen mültecileri kabul etmek zorundfa klalabilirdi. Hiçkimse gemi kaptanının aksine gemiye kumanda edemez. Kaptan zaaf gösterdiğinden mülteciler Karadeniz de telef olmuştur. Türkiye'deki Yahudiler kurtardığı için İsrail Türk devletine teşekkür etmelidir. YAHUDİLERİN BU NANKÖRLÜĞÜ onların gayretleriyle b ir4 türlü unutulamamaktadır. Allah yartdımcıları olsun. www.refikakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190