İsrail gemilerine terör alarmı

İsrail Devleti; Hayfa limanından yola çıkan ve 3 bin 500 yolcu taşıyan dört gemiye, "Alanya yerine başka limanlara gidin" uyarısı yaptı. Gemiler rotalarını değiştirdi.

İsrail gemilerine terör alarmı

İsrail; gemilerine Alanya için terör alarmı verildi.

Reuters haber ajansı İsrail Ulaştırma Bakanlığı'nın, İsrailli turistleri taşıyan 4 yolcu gemisinin rotasını değiştirterek, Alanya'ya gitmemelerini sağladını duyurdu.

İsrail radyosu, Ulaştırma Bakanlığı'nda 'terör alarmı' verildiğini duyurdu.

İçeriği belli olmayan bir tehdit ile alınan karar üzerine, İsrail'in Hayfa limanından yola çıkan ve 3 bin 500 yolcu taşıyan dört gemiye, "Alanya yerine başka limanlara gidin" uyarısı yapıldı.

Bakanlık sözcüsü, "Bir tehdit var, karar bunun üzerine alındı" açıklamasında bulunurken Türk yetkililerinden de uyarılar aldıklarını söyledi.

''İSRAİL SAVUNMA BAKANLIĞI TARAFINDAN ALINAN BİR TEDBİR GEREĞİ BUGÜN GELMESİ GEREKEN İKİ GEMİ GELMEDİ''

İsrail'in Hayfa Limanı'ndan, Alanya'ya dün gelmesi gereken 2 yolcu gemisinin seferinin iptal edildiği bildirildi.

Alanya Liman İşletmeleri ve Denizcilik A.Ş. (ALİDAŞ) Başkan Yardımcısı Müfit Kaptanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 600 yolcu kapasiteli Mirage ve Dream Princes adlı iki geminin bugünkü Alanya seferinin iptal edildiğini söyledi.

Kararın İsrail Savunma Bakanlığı'nca alındığını belirten Kaptanoğlu, ''İsrail Savunma Bakanlığı tarafından alınan bir tedbir gereği, bugün gelmesi gereken 2 gemi gelmedi. Güvenlik amaçlı bir karar olsa gerek, ancak sanıyorum İsrail yetkilileri, yanlış bir istihbarat almış olabilir. Bizim aldığımız bir duyum ya da ihbar yok''dedi.

İsrail gemilerinin Alanya Limanı'na 5 yıldır geldiğini anımsatan Kaptanoğlu, şunları söyledi:
''Alanya Limanı'nda, ISPS dediğimiz uluslararası standartta bir güvenlik sistemi uygulanıyor. Bu çerçevede özel güvenlik teşkilatımızıda kurduk. 14 kişilik özel güvenlik ekibimizin yanı sıra deniz polisi ve çevik kuvvet ekipleri de bölgede sürekli ve düzenli koruma görevi yapıyor. Ayrıca, bölgede, denizaltı ve denizüstü, özel güvenlik kameralarıyla izlenmektedir. Yani biz uluslararası standartta bir güvenlik sistemine sahibiz ve şu ana kadar onları korkuya sevk edecek en küçük bir olay bile yaşanmadı.''

Bu uyarının birkaç yıl önce bir kez daha yapıldığını, ancak kısa süre sonra her şeyin normale döndüğünü ve gemilerin tekrar Alanya Limanı'na gelmeye devam ettiğini vurgulayan Kaptanoğlu, bu uyarının dageçici olduğunu düşündüklerini söyledi.

Kaptanoğlu, gemilerin bağlı bulunduğu firmanın, bu sabah kendilerine durumu haber verdiklerini ve beklemekten başka yapacak birşey olmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak:Reuters-Sabah-A.A

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190