İsmail Hakkı Durusu mezarı başında anılacak

Mustafa Kemal ve onsekiz kader arkadaşını Samsun’a çıkaran tarihi Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu yarın mezarı başında anılacak.

 İsmail Hakkı Durusu mezarı başında anılacak

“Atatürk’ün Kaptanı” olarak anılan ve 16 Mayıs 1919 tarihinde hareketle 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal ve onsekiz kader arkadaşını Samsun’a çıkaran tarihi Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu yarın mezarı başında anılacak.

Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği’nin girişimiyle düzenlenen anma törenine Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun torunu Nejat Ulugöl de katılım gösterecek.

Anma töreniyle ilgili haber ve fotoğraflar yarın DenizHaber'de olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Bir denizci gözüyle, ismail Hakkı Durusu Kaptanın, Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarını İstanbul'dan alarak düşman savaş gemilrinin cirit attığı Boğazdan çıkış ve Karadenizde Samsun'a yapmış olşduğu seferi incelediğimizde adeta sahile yapışık olarak yapılan sefer her türlü takdirin fevkindedir. Yıllarca Karadeniz'de çalışmış bir kaptan olarak sahilden çok uzak olarak yapmış olduğumuz seyir yerine, Durusu Kaptan ve personeli hayatlarını tehlikeye atarak. devriye gezen İngiliz, Fransız vbe Yunan saqvaş gemilerine görünmemek içşm tabir caizse adeta sahile yapışık olşarak seyir yapması sonunda Bandırma gemisini sağ salim Samsun'a ulaştırmış ve yolcularını Samsun'a çıkarmıştır. Hiç kuşku yok ki merhum Durusu Kaptan sahili, kayalıkları, sığlıkları, kuvvetli akıntıları çok iyi biliyordu. Sahile çok yakın seyreden Kaptan, düşman gemileri tarafından farkedilince batırılmaktan kurtulmak için sahile gemiyi baştan kara ederek, yolcularını sahile çıkararak onların görevlwerinde bir aksama olmamasını da düşünmüştü. Hiç kuşku yok ki İsmail Hakkı Durusu Kaptan, Sevr antlaşması ile parçalamış olan ülkenin kurtuluşunda çok önemli bir temel taşını oluşturmuştur. Ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun. Allah'ın rahmeti onlarla olsun. www.refikakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190