İngiliz' lerin nükleer denizaltıları

İngiltere’nin inşa etmekte olduğu, teknoloji sınırlarını zorlayan üç nükleer denizaltıdan ilki, birkaç hafta içinde denizlere açılmaya hazırlanıyor.

İngiliz' lerin nükleer denizaltıları

İngiliz'lerin nükleer denizaltıları

Barrow’daki tersanelerde İngiliz BAE Systems tarafından inşa edilen üç süper denizaltıdan Astute’un herhangi bir sorun çıkmazsa 4 hafta sonra denize indirilmesi bekleniyor.

Heybetli görüntüsü altında bir teknoloji harikası olarak değerlendirilen, 25 yıllık ömrü boyunca yakıta gereksinim duymayacak bir nükleer reaktöre sahip Astute, ihtiyacı olan havayı ve suyu kendisi üretiyor, su yüzüne çıkmadan tüm dünyayı dolaşabiliyor.

Manş Denizi’ndeyken Kuzey Afrika’daki hedefleri vurabilecek cruise (seyrüsefer) füze kapasitesine sahip, şimdiye dek üretilen en gelişmiş denizaltı projesi epey pahalıya mal oldu.

Öngörülen bütçenin 900 milyon sterlin (yaklaşık 2,5 milyar YTL) üzerine çıkarak toplam maliyeti 3,5 milyar sterline (yaklaşık 9,8 milyar YTL) ulaşan üç denizaltının inşası 4 yıl uzadı.

ABD denizaltı teknolojisi gibi yatay yerine dikey inşa edilen 7 bin 800 ton ağırlığında ve 97 metre uzunluğundaki Astute denizaltısı, 98 kişilik mürettebat taşıyacak.

Alıntı: Aktifhaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat birecik
murat birecik - 12 yıl Önce

astute sınıfı nükleer denizaltılar, bütünüyle ve afişe edilmiş

sıfatıyla birer ''saldırı'' platformudur! ingiltere de, bu gerçeği

zaten gizlemiyor ve tam tersi ilan ediyor...sonuçta, ''savunma sanayi'' tamlamasını, bütün dünya ''saldırı

sanayi'' olarak yeniden algılamalı ve türkiye'de de biz, gazi hazretlerinin, sakarya melbahatı kübrasında ifade ettiği gibi, yurt savunmasının tekrar tanımını yapmalıyız!saygılarımla

murat birecikbanner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190