İlk Süratli Amfibi Gemisi

Anadolu Tersanesi tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen Süratli Amfibi Gemi projesinin ilk gemisi denize indirildi.

İlk Süratli Amfibi Gemisi

Anadolu Tersanesi tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen Süratli Amfibi Gemi projesinin ilk gemisi denize indirildi.

Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Anadolu Tersanesi) tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için NATO standartlarına ve askeri gemi inşa kurallarına uygun olarak inşa edilen 8 adet ''Süratli Amfibi Gemi (LCT)'' projesinin ilk gemisi ''Ç-151'', törenle denize indirildi.

Anadolu Tersanesinde düzenlenen törende konuşan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Kemal Yardımcı, ''Ç-151''in, Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkinliği ve caydırıcılığının artırılmasına önemli katkı sağlayacağını belirtti.
Bu askeri gemi projelerinin tersaneler için bir nevi ''can suyu'' olduğunu söyleyen Yardımcı, ''Bu gemilerin silahlı kuvvetler referans gösterilerek dünyaya satılacağına inancım sonsuzdur'' dedi.
Yardımcı, önümüzdeki dönemde Tuzla ve Yalova'da inşa edilecek gemilerde Türk malı makine, şaft ve kovan kullanılması temennisinde bulundu.
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da savunma sanayisinde dışa bağımlılığı azaltma konusunda denizcilik alanında en hızlı ilerlemeyi kaydettiklerini belirterek, ''Bugün Tuzla'da 5 tersanede 2 milyar dolardan fazla projemiz yürüyor'' dedi.

Silahlı kuvvetlerin ihtiyaç duyduğu bütün su üstü gemilerin tasarım ve inşasının yurtiçinde gerçekleştirilmesi hedefine ulaştıkları görüşünü aktaran Bayar, projeleri uluslararası standartlarda, ilmin gereklerini tamamen uygulayarak gerçekleştirmek için çalıştıklarını kaydetti.
Bayar, ''Tersanelerden bu ürünleri uluslararası pazara çıkarmalarını bekliyoruz. Yoksa benzer gemileri Deniz Kuvvetleri tersanelerinde pekala yapabiliyorduk. Teknolojiye hakim olalım, tasarım gelişsin, ürün hakkı bizde olsun ve özel sektör ihracatını yapsın istiyoruz. Tersanelerimiz bir proje bizden aldıkları zaman bir projeyi de ihraç edecekler. Ondan sonra bize gelecekler'' diye konuştu.

Projenin 2007 yılında gerçekleştirilen ihalesine 4 tersanenin teklif verdiğini, zorlu rekabetin ardından Anadolu Tersanesinin gayet iyi bir teklif vererek, maliyet etkin bir şekilde gemileri inşa ettiğini kaydeden Bayar, bu sene içinde projedeki gemilerin hepsinin geçici tesliminin tamamlanacağını belirtti.

''Hedefimiz milli teknolojimizi ihraç etmek''

Anadolu Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Ürkmez de süratli amfibi gemi ''Ç-151''i ''Bugün burada dünyada kendisinden çok bahsedilen ve bahsedilecek olan sınıfının en mükemmeli ve en süratlisi'' olarak niteledi.

Geminin tamamen milli imkanlarla ve Türkiye'den mühendis ve işçilerle dizayn edildiğini söyleyen Ürkmez, çalışmaların mevcut tecrübelerine yeni bir boyut ve çalışma alışkanlığı kazandırdığını, en yüksek seviyede kaliteli ürünler ortaya çıkarmaya başladıklarını belirtti.

Proje ihalesini kazanmalarının ardından tersanelerini askeri gemi inşası için baştan aşağıya yeniden organize ettiklerini dile getiren Ürkmez, ''Askeri gemi inşasında sayılı tersaneler arasına girdik. Bundan sonraki hedefimiz yeni projeler gerçekleştirmek; dünyaya açılarak ve milli teknolojimizi ihraç ederek beğenilir ve aranır olmaktır. Projelerimiz şimdiden talep görmekte ve teklifler almaktayız'' şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Deniz Kuvvetleri Komutanı adına Tuğamiral Ahmet Çakır, hizmete giriş ve kuruluşa alınış belgesi ve komutan flandrasını gemi komutanına teslim etti.

Gemi komutanının ant içmesinin ardından gemi personeli gemiye sevk edildi ve komutan flandrası toka edildi.

''Ç-151''

Verilen bilgiye göre, teslimi yapılan ''Ç-151'', 2. Dünya Savaşı sonrası inşa edilen, sınıfındaki en yüksek süratli (20 Knots) ve en yüksek kapasiteli gemi olma özelliği taşıyor.

Geliştirilen tekne formu, geminin geleneksel formdaki gemilere göre ortalama 8-10 knots daha yüksek hız yapmasını sağlıyor.
LCT'nin ana görev fonksiyonu amfibi harekat olup, gemiler hızlı kapak atma, tank, amfibi birlik ve araçların transferini yükleme ve bindirme bölgelerinden hedef plajlara en süratli şekilde intikal ve çıkarma harekatı görevini icra etme yanında, insani yardım ve afet kurtarma/tahliye harekatlarına katkı sağlamak üzere dizayn ve inşa edildi.

2009 yılında başlayan Anadolu Tersanesinin LCT projesi, 8 geminin de bu yıl içinde teslim edilmesiyle tamamlanacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Erenler
Deniz Erenler - 7 yıl ÖnceSelamlar,

Bu daha hizli cikti :(Anadolu Tersanesi (FarukUrkmez) Insaa NO: 213M/T GELSO M – 10 Mart 2012 Sicilya/Augusta cikarmasi ::http://www.youtube.com/watch?v=SdbL2hg2BCU++Sirasi gelmis iken (ParisMoU) liman denetimleri baglaminda not ::Ayni armatorden (Ispanyol yapim) DATTILO M ::Dattilo M dropped anchor

The "Dattilo M", which had become disabled in bad weather near the island of Kythnos, on Jan 3, 2012, has been taken in tow by the tug "Aegeon Pelagos". The vessels proceeded to Piraeus Roads where the "Dattilo M" dropped anchor on Jan 7.Engine failure

DATTILO M is currently adrift at the SW tip of Kythnos island.Weather is extremely bad.Tug CHRISTOS XXII is expected to assist.++Yanilmiyorsam ayni armatorun, bir kac tane gemiside piyasada satilik diye sirkule ediliyor . . .

OKAY hava kosullari vesair ama sanki, cok fena halde dokuluyorlar ???Fakat isin enteresani, 17 tankerlik filonun dunyada sadece 1 tane tutulmasi var, 2009 senesinde Kaliforniya”da LISCA BIANCA M (ki su anda bu gemide AUGUSTA”da) isimli gemilerinin personeli arka arkaya 3 yangin rolesindede basarisiz oldu diye tutulmus, hepsi bu . . DATTILO M”de yukardaki olaydan sonra MALTA”da 12 Ocak 2012”de SIFIR EKSIK gecti . . GELSO M”ide alsinlar ordan, bakin o da (artik ileride nerde girerse, hadi tahmin edeyim: Malta/Marsaxlokk!!) ilk ParisMou liman denetiminden SIFIR gececekmi gecmiyecek mi . .G U C (Italyancasi MAFIA) ISTE BU DUR !!!Bu arada, su anda Augusta/IT”da olan Turk gemileri icinden (Alangova, Erria Ida, Atlantis Alvarado, Ahmet Cihan) piyango limana sabah varan 2009 Tuzla Sahin Celik tersanesi insaa AHMET CIHAN gemisine cikti (Ahmet Cihan 13 Mart gunu Italyan Psc tarafindan tutuldu..)YARDIMCI icin cok can sikan gunler olsa gerek cunku Malta bayrak 2010 Tuzla Dearsan tersanesi insaa FILYOZ tankeride Ispanyanin ALGECIRAS limaninda 8 Mart 2012”den beri ParisMoU liman denetiminden tutuklu bulunuyor (onunda demirde yanibasinda GELSO M armatorunden FILICUDI M var, sikiysa biri dokunsun bakalim... FILICUDA M”in son parismou liman denetimi ustunden 1 seneden fazla gecmis, halbuki FILYOZ daha 3 ay evvel Ispanyada 1 eksikle ParisMou deneti gecmisti...) Algeciras”in hemen yanindaki Gibraltarda ayni armatorumuzden bir tane daha tankerimiz var CT WICKLOW , birde BESIKTAS ORIENT . .umariz sorun yasamazlar, son denetletinin ustunden nerdeyse 1 sene gecmis..2011 insaa ADEN tankerinden sonra, simdide FILYOZ ve AHMET CIHAN . .Bizim kimyasallarin liman denetimlerinde tutulmalari icin GELSO M gibi amfibi yeteneklerinin olmasina bile gerek yok . . . Ne mutlu bize . .Saygilar

marconi
marconi - 7 yıl Önce

Goruntuleri izledikten sonra bence burada tersanenin iş kalitesine laf atmaktansa gemideki personelin kalitesine değinseymişiniz daha iyi olurmuş. Böyle bir havada o geminin nasıl o pozisyona girdigi bence geminin inşa kalitesiyle değil gemideki personelin denizcilik bilgi ve kabiliyetiyle değerlendirilmeli.Bu arada o gemideki personel yanlış hatırlamıyorsam Polonya-Bulgar-Romen-Filipin karması şeklindeydiYardımcı firmasının gemilerini ve inşa edildiği tersanelerin kalitesini bilemem ama Furtrans için aynı şeyleri söylemek bence yanlış olur. Tersanenin üretiminden ziyade bu firmanın gemilerini nasıl işlettiği ve gemideki personel kalitesini irdelemek daha faydalı olur.Furtrans'ın geçtiğimiz sene içerisinde gene bir tankeri İspanya Castellon limanında personelin role talimlerindeki yetersizliği ve kumanyanın yeterli seviyede olmaması nedeniyle tutuklanmıstı.Turk denizcilerini begenmeyip yabancı personel çalıştıran başta Furtrans gibi firmaların bu personellerden sebep yaşadığı sıkıntıları saymaya kalksak burada sayfalar yetmez.

Turk personel için odeyeceği SSK primleri ve diğer vergilerden kaçmak adına küçük hesaplar yaparak yabancı bayrak gemi ve yabancı personelle çalışan armatorler var oldugu sürece daha cok gemi amfibi cıkarması yapar, daha cok gemi tutuklanır.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176