İkinci Kardak krizi iddiası

Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizi tartışılıyor. Krizden dört ay sonra ortamın yine gerginleştiği ve bunun gizli tutulduğu öne sürüldü.

İkinci Kardak krizi iddiası

Gizli kalmış ikinci Kardak krizi iddiası

Kardak'ta büyük krizden dört ay sonra yine gerginlik yaşandığı öne sürüldü 

Türkiye ile Yunanistan'ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizi tartışılıyor. Krizden dört ay sonra ortamın yine gerginleştiği ve bunun gizli tutulduğu öne sürüldü.

Yunanistan'da yayımlanan Ta Nea gazetesi, gizli kalmış olduğunu öne sürdüğü bir belgeye dayanarak, ikinci krizi anlattı.
 
Gazetenin haberine göre üç Yunan vatandaşı, ilk krizde ölen üç Yunan askerini anmak için Kardak kayalıklarına çıktı ve Yunan bayrağı dikti.
 
Atina, Türklerin bayrakları almasından korkarak gizlice kayalığa çıkarma yapmak istedi. Bu operasyona üç Özel Tim dalgıcı katılacaktı.
 
Habere göre Türkiye durumu farketti ve iki Türk F-16 uçağı Tardak'a gitti. Yunan uçakları da bunun üzerine bölgeye gidince ciddi bir 'it dalaşı' yaşandı.
 

Saatler süren gerginlik, Türk uçaklarının çekilmesiyle sona erdi.

Kardak krizi

Türkiye-Yunanistan ilişkileri, 25 aralık 1995 gecesi bir Türk yük gemisinin Bodrum’un Gümüşlük beldesi açıklarındaki Kardak kayalıklarında karaya oturması sonucu bir krize sürüklendi.
 
Kazanın ardından kaptanın çağrısı üzerine, bir Türk firmasının kiraladığı Yunan kurtarma gemisinin yardımıyla gemi Güllük limanına çekildi.
 
Ancak, ekonomik ve jeopolitik açıdan hiçbir önem taşımayan bu kayalıkların hangi ülkeye ait olduğu tartışmaları iki ülkeyi olası bir savaşın eşiğine getirdi.
 
Olayın bir Yunan gazetesine yansımasıyla birlikte çevredeki Yunan adalarından bazı yetkililer kayalıklara Yunan bayrağı dikti. Yunanlıların bu hareketine karşılık Türk gazeteciler de kayalıklardaki Yunan bayrağını indirip yerine Türk bayrağı çekti.
 
Türkiye, krizin büyümesini engellemek için Kardak’ta önceki duruma dönülmesini önerdi, ancak Yunanistan bu öneriye sıcak bakmadı.
 
Türk komandoları 31 ocak 2006'da Kardak'a çıktı

Bunun üzerine 31 ocak 1996 günü Türk komandoları, üzerinde Yunan askeri bulunmayan kayalıklardan birine çıktı. Bu sırada bir Yunan helikopteri düştü.

Savaşın eşiğine gelen Türkiye-Yunanistan, ABD yönetiminin devreye girmesiyle Kardak krizini çözdü ve kayalıklardaki askerler çekildi.

Kaynak: CNN Türk

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190