İki Türk gemisi Karadeniz'de çarpıştı

Varna'nın Kızeyindeki Kaliakra Burnu açıklarında çarpışan Türk armatörlere ait Lady Gul ve St. Catrien adlı gemilerde can kaybı yok, maddi hasar var.

İki Türk gemisi Karadeniz'de çarpıştı

SeaNews Turkey'de yer alan habere göre, Varna'nın Kızeyindeki Kaliakra Burnu açıklarında çarpışan Türk armatörlere ait Lady Gul ve St. Catrien adlı gemilerde can kaybı yok, maddi hasar var. 

İstanbul'dan Romanya'nın Köstence Limanı'na gitmekte olan Munamar Denizcilik'e ait 90 metre uzunluğundaki Panama Bayrak  Lady Gul adlı gemi, Köstence Limanından Samsun'a gitmekte olan Komoros Bayraklı 83 metre uzunluğundaki Acıbadem merkezli Aurora Denizcilik'e ait St. Catrien adlı gemiyle çarpıştı. 

Kaza, dün gece meydana geldi (8 Mart) .

Her iki gemide de maddi hasar meydana gelirken, ölü, yaralı yok, çevre kirliliği ise rapor edilmedi.

Kazanın nedeni henüz öğrenilemezken,  Varna önlerinde demirletilen gemiler ile ilgili Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı soruşturma başlattı. 

Geçtiğimiz yıl bu kez Adriyatik'te iki Türk gemisi (Ankara ve Reina 1) çarpışmış, Reina 1 batarken 5 denizci talihsiz kazada yaşamını yitirmişti.  

  

LADY GUL

Gemi Tipi: General cargo
Yapım Yılı: 2000
Boy x Genişlik: 90 m X 12 m
Gross Tonnage: 2545, Detveyt: 3850 t
Kaydedilen Hız (En Çok / Ortalama): 11.9 / 10.2 knots
Bayrak: Panama [PA] 
Çağrı İşareti: 3EWD4
IMO: 9195731, MMSI: 373898000 
 

ST. CATRIEN

Gemi Tipi: General cargo
Yapım Yılı: 1980
Boy x Genişlik: 83 m X 12 m
Gross Tonnage: 1740, Detveyt: 1990 t
Kaydedilen Hız (En Çok / Ortalama): 8.6 / 6.9 knots
Bayrak: Comoros [KM] 
Çağrı İşareti: D6HA8
IMO: 7928770, MMSI: 616999205

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
kelvinhus
kelvinhus - 6 yıl Önce

once gemis olsun diyorum iki gemiye .Sayın Deniz Haber editörler
birin Bayragi: Comoros otekin bayragi Panama , burda nasil oluyor iki Turk gemisi oluyor Ben cozemdim pardon sirket turk olsa bayrak turk olur .vergi odeme sgk odeme ,sonra turk gemisi nasil oluyor bu...

ahmet kaptan
ahmet kaptan - 6 yıl Önce

Sayın editör, günümüz de dediğiniz, hangi mevzuatta yazıyor söylermisiniz, Türk Bayrağı çekmiş gemilere Türk Gemisi denir.vergi yada başka kolaylıklar ile armatörlerimiz farklı bayraklar çekiyor olabilirler bu da en doğal haklarıdır tabiiki. TÜRK FİRMASINA AİT GEMİ, yada TÜRK ARMATÖRÜN GEMİSİ ifadesi kullanılabilir ama bu gemilere Türk Gemisi diyemezsiniz, geçmişte de ,günümüzde de, gelecektede. bu tarz haberlerde TRT kurumu bu konuda çok hassas, ama denizcilik ile ilgili haber yapan bi sitenin, ısrarla bu şekilde bir uygulama yürütmesi, tarafsızlığa gölge düşürmektedir.Saygıl arımı sunarım.

hakan bakarsan
hakan bakarsan - 6 yıl Önce

oncelıkle gecmıs olsun.gecen gun beksın gemısı kaza yaptı buradaki tartışma yıne aynı yok armatör vergiden kaçıyor yok bılmem ne.bugun yıne kaza yıne 2 hazımsız kucuk beyın aynı noktada.arkadslar tum dünyada gemılerın kacancı gelır vergısı ve kdv den muaftır.Turkıye yakınlarında yabancı bayrakla calısmak turk armatör ıcın daha masraflıdır.(bogaz pılotu vs)mevzuatımız geregı safe mannıng hesaplanırken gemının teknık yapısından zıyade ulkemız de gemı makıne gucu ve grosu baz alınmaktadır.Bu tıp gemılerın grt sı yüksek yasam mahallaerı kucuk olduğundan bu gemılere turk bayrağı cekılememekte sadece gecıcı sahadatname alınabılmektedır.Hem en ılk fırsatta armatoru uckagıtcı gıbı göstermek ıcın burada yorum yazanlara sunu söylemek ıstıyorum.Bence armatorun yabancı bayrak cekmesının 2 nedenı var.bır tanesı yukarıdaki teknık sebep bır tanesıde gemısını(lerını)sızı n gıbı hasmane zıhnıyet tasıyanlaradan kurtarmak.bızdede 4 adet turk bayraklı gemı var bızde ılk fırsatta yabancıya gecıcez.ondan sonra ılk ıs tum yerlı personelı çıkartmak.

pisagor:))
pisagor:)) - 6 yıl Önce

o 4 gemi hangi gemi söyleyin isimlerini de gitmeyelim.mesajınız ı okurken aklıma nedense bir yeşilçam filmi repliği geldi. benim babam çok zengin alıcam fıstığı vurucam kırbacı vurucam kırbacı :)) yerli personeli çekecez demişsin nerenin yerlisi bu neyin kafasını yaşıyon hocam sen kestane çıkmış poturunu beğenmemiş geç yabancıya yabancı personel çalıştırda türk personel senin gibilerden kurtulsun:))))

hakiki adam
hakiki adam - 6 yıl Önce

kaptan size gemi teslim ediyorlarmı eğer kaptansanız bu kafa küba kafası söliyeyim

kaptan
kaptan - 6 yıl Önce

Sn.Hakan Bakarsan grt si yüksek yaşam mahalleri küçük olduğu için türk bayrak çekilemeyeceğini söylemişsiniz.Türkon un kocaaa apartman gibi gemileride mi bu katagoriye giriyor acaba.Yoksa Lucien Arkas mı ticaretten anlamamakta!Dediğini z gibi karar doğal olarak armatörün ama bu savunmanız yabancı bayrak-türk bayrak konusunda komik kaçmakta.Yorum yapan kaptanlarımız (hasmane şekilde yorum yapan katanlarımız)gayet haklı bir şekilde oluşan bir yazım hatasını düzeltme yoluna gitmişler ve bu konuda da haklılar.Sanırım herkes karşısındakini kendisi gibi görmekte...

armatör
armatör - 6 yıl Önce

Lucien Arkas, Türk asıllı olmadığı için (Türk vatandaşıdır ama Türk oğlu Türk değildir), Türkiye'de rahat iş yapıp, devlete, kamuoyuna olumlu mesaj vermek, devletle olan işlerini sıkıntı yaşamadan götürebilmek, tepki çekmemek için özellikle Türk bayrağını seçmektedir. Yani bi nevi Türk bayrağına yatırım yapmak mecburiyetindedir.

Ticari olarak bakıldığında ise, Türk bayrağında gemi tutmak mantıklı değildir.

Yabancı bayrakta gemisi olan büyük armatörlerden bazıları:

- Geden Lines (Mehmet Emin Karamehmet, Turkcell'in sahibi)
- Ciner Denizcilik (Turgay Ciner, Haberturk'ün de sahibi)
- Turkon - Metin Kalkavan
- Mardas
....

list e uzar gider.

Burada gemilerini Türk bayrağında çalıştırmıyor diye armatörlere laf atan, olumsuz youmda bulunanlar var ya (gemi adamları), onlar da bir gün gemi sahibi olurlarsa, eğer ellerinde fırsat olursa gemilerini yabancı bayrakta çalıştırırlar.

ÇÜNKÜ TÜRK BAYRAĞI, ÇOK PROSEDÜRLÜ, ÇOK MASRAFLI, VE MUHASEBE AÇISINDAN SORUNLU

Benim şahsen 2 adet gemim var ve 2'si de Türk bayraklı. Elimde olsa hiç düşünmeden bende yabancı bayrağa geçer rahat ederim, ama şu an kriz nedeniyle elim ayağım bağlı, kıpırdayamıyorum.


Gemi adamlarına tavsiyem, armatörlerle uğraşmayı bıraksınlar, kendilerini geliştirsinler, armatörler güçlü olur gemi sayısını artırır, Türk sahipli filo büyürse, gemi adamlarına iş ve aş daha da artacak, maaşları da artacak. Yoksa herkez beraber batacak !

Gemi adamları şunu unutmasın, İT ÜRÜR KERVAN YÜRÜR, boşuna armatörleri eleştirip gereksiz yere antipatik oluyorsunuz. Armatörleri kendi vatandaşı olan gemi adamlarından soğutuyorsunuz.

A rmatör gemisine dünyanın heryerinde personel bulur, ama siz dünyanın heryerine kolay kolay açılamazsınız bunu unutmayınız.

Türk oğlu Türk TC vatandaşı
Türk oğlu Türk TC vatandaşı - 6 yıl Önce

Sayın Armatör,
\"Lu cien Arkas, Türk asıllı olmadığı için (Türk vatandaşıdır ama Türk oğlu Türk değildir), \" Cümlenizi kınıyorum. Bir kişi Türkiye vatandaşı ise vatandaştır. İsterseniz oturup kim Türk oğlu Türk kim Türk oğlu olmayan Türk vatandaşı secere çıkaralım. Ayrıca kendisi ve bazı diğerleri Türk bayrağı ile ticari anlamda iş yapabiliyorlar ise diğerleri niçin yapamıyor. Tamam gemi adamları kendisini geliştirsin, ama siz de herkes gibi insani anlamda kendinizi geliştiriniz nacizane dileğim.

kpt
kpt - 6 yıl Önce

denizhaber e göre gemiler taşıdıkları bayrağa göre milliyetlerin anlaşılmadığını düşünürsek bu durumda TPAO ya ait olan Türk bayraklı ancak personeli ve işletmecisi yabancı olan \"BARBAROS HAYRETTİN PAŞA\" araştırma gemisi de Türkiye devletine ait değil demektir.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190