'İhracatçımız Rusya sorununu çözdü'

Ekonomi Bakanı Elitaş, ihracatçının Rusya pazarında yaşadığı sorunları yeni pazarlar bularak aştığını söyledi

'İhracatçımız Rusya sorununu çözdü'

'İhracatçımız Rusya sorununu çözdü'

Ekonomi Bakanı Elitaş, ihracatçının Rusya pazarında yaşadığı sorunları yeni pazarlar bularak aştığını söyledi

Ekonomi Bakanı Elitaş, "İhracatçımız gerçekten takdire şayan bir şekilde Rus pazarından kaybettiğini hemen alternatif pazarlara yönlendirdi. O da olaya anında müdahale etmemiz sonucunda oldu" dedi. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Fikir Sofrası toplantısına katılarak iş adamları, idareciler ve gazetecilerle bir araya geldi.

Elitaş, burada yaptığı konuşmada ihracat, enflasyon, büyüme ve siyasi istikrara ilişkin değerlendirmede bulundu. Geçen yılın revize edilmiş Orta Vadeli Planı'nda 143 milyar dolar ihracat öngördüklerini aktaran Elitaş, verinin beklentilerle uyumlu bir şekilde 143,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlattı.

Elitaş şöyle devam etti: "Rusya ile yaşadığımız durum ve Habur Sınır kapısı'ndaki problemler olmamış olsaydı, bir 500-600 milyon dolarlık daha, 144,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmamız mümkündü ama olmadı. Hem mevsimsel meselelerden dolayı hem de Rusya ile yaşadığımız problemler ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki güvenlik güçlerimizin terör örgütüne karşı yaptıkları operasyon sonucunda o bölgedeki Irak ve doğuya giden ihracatta yavaşlamanın etkisi olduğunu ifade etmek mümkün"

'İhracatçımız alternatif pazarlarla telafi etti'

Elitaş, Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından markette fiyatlara göz attığını anlattı. Elitaş şöyle konuştu: "Krizden sonra bir gün şapkamı giydim, kaşkolumu sardım tanımasınlar diye… Markete girdim bir baktım fiyatlar olağanüstü yüksek. Domates fiyatları 6 lirayı geçmiş, biber fiyatları 6,5-7 lirayı aşmış...Biz yaş sebze meyvede Rusya'nın almadığı malların Türk pazarına girdiğinde biraz fiyatlar düşecek ve aralık ayı enflasyonu da olumlu yansıyacak diye tahmin ediyorduk fakat ihracatçımız gerçekten takdire şayan bir şekilde Rus pazarından kaybettiğini hemen alternatif pazarlara yönlendirdi. O da olaya anında müdahale etmemiz sonucunda oldu."

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176