İDO Genel Müdüründen Karaköy Açıklaması

Paksoy, İDO Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında alabora olan karaköy iskelesi konusunda açıklamalarda bulundu.

İDO Genel Müdüründen Karaköy Açıklaması

İDO Genel Müdüründen Karaköy Açıklaması

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş Genel Müdürü Ahmet Paksoy, şiddetli lodos nedeniyle alabora olan Karaköy İskelesine 25 yıldır bakım yapılmadığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, iskelede kapsamlı bakım ve onarım çalışmasının 2006 Mart ayında gerçekleştirildiğini bildirdi.Paksoy, İDO Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, daha önce şehir hatları tarafından işletilen iskelelerin 2005'te İDO'ya devredildiğini, diğer iskelelerde olduğu gibi Karaköy İskelesinde de hem denizin altından hem de üstünden gerekli incelemelerin yapıldığını ve tespitler doğrultusunda bu iskelede çok kalıcı bir bakım ve onarım çalışması yürütüldüğünü kaydetti.

Belli aralıklarla (6 ay) bu incelemelerin sürdürüldüğünü dile getiren Paksoy, iskelelerde bakım ve onarım açısından herhangi bir ihmalin söz konusu olmadığını bildirdi.

“500 milyon ytl harcama yaptık”

Paksoy, 4 yıldan beri bütün iskeleleri elden geçirdiklerini, hizmeti iyileştirdiklerini, gemileri bakımdan geçirdiklerini ve maliyetten de kaçınmadıklarını belirterek, “Bakım ve onarım çalışmaları için 500 milyon YTL harcama yaptık” dedi.
Herkesin çürüme olmayan, bakım ve onarımı tam yapılmış bir iskelenin neden alabora olduğunu merak ettiğini, bu sorunun cevabının kendileri için daha önemli olduğunu ifade eden Paksoy, “Bunu ortaya çıkarmak bizim görevimiz. Bunu uzmanlar, ilgili elemanlar, gemi mühendisleri ortaya çıkaracak. Bu bir risktir. Bizim hizmet ve kalite anlayışımız gereği bu riski bilmemiz, yönetmemiz lazım. Bundan sonraki planlarımızda, çalışmalarımızda öngörü olarak almamız lazım” diye konuştu.

“Kaza tetkik kurulu inceleme yapacak”

Ahmet Paksoy, olayın nedeninin tespiti için Kaza Tetkik Kurulu'nun inceleme yapacağını ve işin uzmanlarınca detaylı bir analiz ortaya konulacağını, ayrıca Liman Başkanlığı ile sigorta ekspertizlerinin de inceleme yapacaklarını bildirdi.
Rapor çıkınca kamuoyuna açıklayacaklarını ifade eden Paksoy, “Kazanın nedenini bırakın uzmanlar bize söylesin. Biz bir olayı kapatalım derdinde değiliz. Planlı bakımı yapılan, çürümesi olmayan bir duba neden batabilir? Çok farklı tahminler yapılabilir. Hava muhalefeti vesaire... Amacımız kazanın nedenini öğrenip gereğini yapmak ve İstanbullu'ya güvenli hizmet sunmak” dedi.

Kaza günü İstanbul'un çok ciddi bir lodos fırtınasının etkisi altında olduğunu, fırtına ve rüzgarın kurtarma çalışmalarını ciddi sekteye uğrattığını belirten Paksoy, 4 saat boyunca Kıyı Emniyeti ve gemi kurtarma birimi ile itfaiye dahil tüm birimlerin canla başla çalışma yürütmesine karşın sonuç elde edemediklerini söyledi.

“Yeni iskele 1 ay içinde açılacak”

Paksoy, bundan sonraki süreçte Karaköy İskelesinden taşınan 15 bin yolcuyu mağdur etmemek için bir eylem planını hemen hayata geçirdiklerini ve 1 ay içinde Karaköy İskelesini tekrar kullanıma açacaklarını bildirdi.

Bunun yanı sıra Karaköy-Kadıköy arasında motor seferlerinin başladığını, Eminönü'nden Kabataş'a ek seferler konulduğunu anlatan Paksoy, Eminönü'nde bir iskeleyi de acilen faaliyete aldıklarını ifade etti.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Paksoy, Karaköy İskelesinin İDO'nun tek dubalı iskelesi olduğunu, 81 metre uzunluğundaki iskelenin hem üstten hem de deniz altından karaya zincirle bağlı olduğunu belirtti.
Paksoy, yeni planda yolcu salonlarını arkaya alarak, ön kısma ise yine duba getirilerek bu hizmeti devam ettireceklerini ve dubaların bu kadar uzun olmayacağını kaydetti.


İstanbul'da 83 iskele ve 100'ün üzerinde gemileri bulunduğunu belirten Paksoy, yüzlerce ihale yapıldığını ve bunun prosedürlerinin belli olduğunu ve kontrolünün de İDO'nun uzmanlarınca yapıldığını anlattı.

Paksoy, Karaköy İskelesinin bakım ve onarımının da Sebat Metal şirketince yapıldığını ifade etti.

“Para kasasında 25 bin ytl vardı”

“İskelede para kasaları olduğu ve 1 milyon YTL bulunduğu yönündeki” hatırlatmalar üzerine de Paksoy, o iskeleden 15 bin insanın geçtiğini ve çoğunluğunun da akbil kullandığını, 6 bin kişinin de jeton atarak yolculuk yaptığını söyledi. Paksoy, hergün öğle saatinde kasaların banka tarafından alındığını ancak 25 bin YTL civarında para bulunduğunu belirtti.

“Tüm gemi ve iskelelerde olduğu gibi Karaköy İskelesi de sigortalı” diyen ve ekspertizlerin bu çalışmayı yapacağını belirten Paksoy, araştırma sonucunun kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

Paksoy, Karaköy İskelesinin 1984'te yapıldığını, şu anda kurum olarak, “İhmal mi ettiniz, bakımını mı yapmadınız, çürümeye mi terk ettiniz?” ithamlarında bulunulduğunu, iskelenin batmasının da en çok kendilerini üzdüğünü söyledi.
Karaköy İskelesinde su altında dubaların saç ölçümünün yapıldığını ve en düşük kalınlığın 9,7 milimetre olduğunu belirten Paksoy, “Saç kalınlıklarıyla ilgili hiçbir sorun tespit edilmedi. Babalarda gerekli değişiklikler yapıldı” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ertan  savaşır
ertan savaşır - 10 yıl Önce

saç ölçümünü suyun içinde yaparsanız sağlıklı bir ölçüm olmaz,ölçümleri havuzda yapsaydınız dubanın çürümüş olduğunu görecektiniz bu nedenle elinizdeki 9.7 mm lik saç ölçüm sonuçları doğru ve güvenilir değil

süleyman kaptan
süleyman kaptan - 10 yıl Önce

TURKIYEDE HEP AYNI İHMALLERLE BIR COK KAZALARA SEBEP OLAN BU DURUM BIZE HALA DERS VERMEMİŞTİR.EN GUZEL YANI CAN KAYBI OLMAMASI.GEREKLİ ÇALIŞMALARI BAKIM VE ONMARIMINI YAPAN FİRMA ACABA NE KADAR İŞİNİN EHLİ VE BU İŞİ YAPMAYA YETERLİ DONANIM SAHİBİ.ELBETTEKI İDO BUNU ARAŞTIRMIŞTIR?

SONUÇ ARTIK KARAKÖY İSKELESİ YOK.

ahmet cavit gür
ahmet cavit gür - 10 yıl Önce

bu işten anlayanlar sayın genel müdürün açıklamalarından asla tatmin olmazlar.hiç olmazsa on senede bir bu iskele havuza alınmalı ve su içinde kalan kısımların bakımları yapılmalı idi.büyük ölçüde ihmal vardır.kalın midye tabakası her şeyi açıklıyor.denizcilik işletmelerinden devralmıstık demekle sorumluluktan kurtulunmuyor sayın genel müdürüm.

Kerim AK
Kerim AK - 10 yıl Önce

Aşağıdaki yorumları yazan arkadaşlar,söyleyeceklerimin sizin için bir anlam ifade edip etmeyeceğini bilmiyorum,Siyasi taasubiyete gerçeği göstermek sanırım çok zor olacak.Bu yaklaşım tarzı en temel insani güdülerden soru sorma ve araştırma güdüsünü de yok ederek yerine suçlama yapmak,..Bu kurumda çalışanların en az sizler kadar denizci olduğu ortadadır..Benim 23 yıllık denizci deneyimim ve bu konuda uluslararası bir çok sertifika ve eğitimim var ancak sizlerin O bilgi ve tecrübeyi de aşmış imajını vererek büyük bir zevk ve özveri ile görev yaptığımız kurumu yıpratmaya çalışmanıza dur dememek,susmak nereye kadar? Yoksa, sahip olduğun her şeyi, her değeri,egolarıyla kaplayıp taussubiyete yakalanmış bazı kişilere seyirci kalmak denizcinin centilmenliğine sığacak mı?

Gerçeğin, bilginin peşinde koşmak, ulaşılamasa bile sadece bu koşuşturma ile onurlandığına inanacak gönül ister.Yoksa, bu zafiyetlerin en önemlisi olan bilmediğini bilmeme veya kabullenememe cehaleti, sorduğun sorulardaki gerçeği arama masumiyetini elinden alacak ve gerçek, artık senin için sizlerin uydurduğun tutarsızlıklara dönüşmeye başlayacaktır. Tevazu ve özgüven arasındaki denge veya dengesizlik; ukalalıkla, çok masum olan araştırma, tanımlama ve anlamlandırma güdüsü arasındaki farkı veya aynılığı doğurur.Ben bu kazadan sonra yapılan bütün iftiralara büyük bir üzüntüyle 2 gün seyirci kaldım,birisinin çıkıp hata yapıldığını söylemesini bekledim vede ümit ettim.

Çünkü benim söyleyeceklerimin önemi olmasa da en çok üzülen bizlerdik,yılların birikimi anılarımız Aslında sizler kendi tercihinizle kendinize kötülük etmiş olacaksınız. Ayrıca, galiba bir şeyler bildiğini gösterme isteğinden ziyade gerçeğin karşısında kendi uydurduğun gerçekliğe sığınmayı tercih ettiniz,ama yinede sizleri bağlar,bu kurumun içinde olan,çalışan bizleriz ve bu kurum her haman 1.olmaya devam edecektir.

KERİM AK

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176