İçdaş'ın Gemisi Kazazedeleri Kurtardı

Mahsur kalan lüks yattaki 3 kişi, İÇDAŞ Çelik Enerji ve Ulaşım Sanayi A.Ş.’ye ait “M/V İÇDAŞ” adlı çelik yüklü gemi tarafından kurtarıldı.

İçdaş'ın Gemisi Kazazedeleri Kurtardı
Marmara Denizi’nde yaşanan sert rüzgar ve yağmur altında mahsur kalan lüks yattaki 3 kişi, İÇDAŞ Çelik Enerji ve Ulaşım Sanayi A.Ş.’ye ait “M/V İÇDAŞ” adlı çelik yüklü gemi tarafından kurtarıldı.
 
Pervane sistemindeki arıza nedeniyle denizin ortasında mahsur kalan ve büyük bir tehlike yaşayan 2’si erkek 1’i kadın burunları kanamadan Ambarlı’da karaya çıkarıldılar.
Kaptan Fikret Önver yönetimindeki demir yüklü İÇDAŞ-1 gemisi 30 Haziran Pazar günü saat 19.45’de Marmara Adası’nın kuzeydoğusunda 10 mil açıkta mahsur kalan “Hayalim N” isimli yattan imdat (MAYDAY çağrısı) çağrısı aldı.

Çanakkale’den yola çıkan ve Ambarlı/Mardaş Limanı’na hareket halinde olan İÇDAŞ-1, yönünü mahsur kalan yata çevirdi.

Kaptan Fikret Önver; “Derhal olay mahalline tam yol hareket ettim. Çevredeki gemileri, trafik kontrol istasyonunu ve sahil güvenlik komutanlığını bilgilendirdim. Yardım çağrısında bulunan yatla yapmış olduğum ilk telsiz görüşmesinde 3 kişinin de çok korktukları seslerinden anlaşılıyordu. Sakin olmalarını gerekli yerlere haber verdiğimizi en yakın zamanda kendilerini kurtaracağımızı ve devamlı telsizi dinlemelerini söyledim” dedi.

Yardım isteğinden yaklaşık 1 saat sonra 3 kişi, Hayalim N isimli yattan kurtarıldı. Yat, yük gemisinin yedeğine alınarak Ambarlı/Mardaş Limanı’na hareket edildi. Kaptan Fikret Önver, kurtarılan 3 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğunu herhangi bir sıkıntıları olmadığı için limana doğru hareket ettiklerini kaydetti. Hayalim N isimli yat Ambarlı Yat Limanı’na çekilirken, 3 kişi de sağlıklı bir şekilde karaya adım attı.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190