Hurda gemiler turizmin hizmetinde

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 2.Dünya Savaşında kullanılan Bayraktar ya da Sancaktar adlı hurdaya ayrılan savaş gemilerinden birini Alanya’da batırmak için çalışma yapacak.

Hurda gemiler turizmin hizmetinde
HURDA GEMİLER ARTIK TURİZMİN HİZMETİNDE
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Normandiya çıkarmasında kullanılan Bayraktar ya da Sancaktar adlı hurdaya ayrılan savaş gemilerinden birini Alanya’da batırmak için çalışma yapacak. Alanya Belediyesi’nin talebi ürezine çalışılan proje ile hem dalış turizmine hem de su altı yaşamına katkıda bulunmak amaçlanıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın bu konudaki çalışmasını, Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Müdürü Cüneyt Koşu açıkladı. Deniz Ticaret Odası’nın Antalya Tenis İhtisas Külübü’nde (ATİK) verdiği iftar yemeğinde gazetecilere açıklamada bulunan Koşu, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Plan Prensipler Daire Başkanı Tuğamiral Cem Gürdeniz geçen yaz Alanya’yı ziyaret etmişti. Bu ziyaret sırasında Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, dalış turizmini canlandırmak için hurdaya ayrılmış bir geminin Alanya Kalesi açıklarında batırılmasını talep etmiş. Tuğgeneral Cem Gürdeniz de konuyu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na iletmiş” dedi. Savaş gemilerinin batırılması konusunun görüşüldüğünü belirten Koşu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tuğgeneral Cem Gürdeniz de kendisiyle yaptığım bir görüşmede Deniz Kuvvetleri’nin bu projeye olumlu yaklaştığını açıkladı. Alanya’nın istediği gemiyi vereceklerini söyledi. Deniz Kuvvetleri’nin bu proje için Bayraktar ya da Sancaktar isimli tank çıkarma gemilerinden birini kullanacağını tahmin ediyorum. Geçmişte ABD donanmasına ait olan bu iki gemi Normandiya çıkartmasında da kullanılmıştı.”

SUALTI YAŞAMI GELİŞECEK

Bu proje gerçekleştiğinde Alanya’da dalış turizminin de canlanabileceğini bildiren Koşu “Alanya’da hiç batık yok. Bu batık sayesinde resif adı verilen su altı yaşamı gelişecek. Bu geminin batırılması ile batığın olduğu yerde mercanlar oluşacak. Balıklar burada yuva yapacak. Bugüne kadar Türkiye’de bilinçli olarak hiçbir gemi batırılmadı. Bu proje ger çekleştiğinde bu bir ilk olacak. Hurdaya ayrılan bu gemilerin romörkörlerle Alanya’ya getirilip batırılma işleminin yapılacağını sanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak:Mustafa KOZAK / ANTALYA
DenizHaber.Com
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190