Hugo Chavez'den ExxonMobil'e rest

Venezuela lideri dünyanın en büyük petrol şirketi ExxonMobil'e, ülkedeki yatırımlarında çoğunluk hissesini devlete devretmesi için yıl sonuna kadar vakit tanıdığını açıkladı.

Hugo Chavez'den ExxonMobil'e rest

Venezuela lideri Hugo Chavez dünyanın en büyük petrol şirketi ExxonMobil'e, ülkedeki yatırımlarında çoğunluk hissesini devlete devretmesi için yıl sonuna kadar vakit tanıdığını açıkladı.

Eğer şirket, Chavez'in teklifini kabul etmezse, Venezuela'daki çalışma izinleri iptal edilebilir.

Venezuela'nın Sosyalist hükümeti, ülkede faaliyet gösteren yabancı petrol şirketlerinin hemen hemen tümüyle yeni anlaşmalar imzalamış durumda.

Venezuela'nın solcu lideri Hugo Chavez'in aylar süren baskıları sonucunda, yabancı petrol şirketlerinin neredeyse tümü hükümetin koşullarını kabul ederek, ülkedeki yatırımlarında çoğunluk hisselerini kamuya devretti.

Yani dünyanın bu en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesinde, yabancı misafirlerin ne yapıp ne yapamayacağına bundan böyle hükümet karar verecek.

Hükümetle yeni anlaşmalar imzalayan Chevron, BP, Shell ve Total gibi şirketler ayrıca çok daha yüklü vergi faturalarıyla karşı karşıya kalacak.

Venezuela geçmişte doğal kaynaklarını, çok az bir maliyetle kullanabilen yabancı şirketlerin, şimdi daha ağır koşullarla karşı karşıya kalmasının son derece adil olduğunu söylüyor.

Ülke, petrol gelirlerinin çoğunu, gecekondu bölgeleri ve yoksul kırsal kesimdeki sosyal projelere harcıyor.

Amerikalı petrol devi ExxonMobil ise baskılara karşı şimdilik direniyor, yeni bir anlaşma yapmayacağını söylüyor.

Eğer bu itirazı sürerse, şirket Venezuela'da çalışma ruhsatını kaybedebilir.

Latin Amerika'da faaliyet gösteren tüm petrol şirketleri, Bolivya'nın yeni Sosyalist yönetiminin de Venezuela'nın izinden gitmesinden endişe ediyor.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 13 yıl Önce

Uluslarası Tekellerden kırpıp Kendi halkına veriyor destekliyoruz ama insallah CIA karsı bir darbe yapmaz ve Venezüella yı''ÖZGÜRLEŞTİRMEYE ''kalkmaz.Eski İran Cumhurbaskanı Rahmetli MUSADDIK ta Yabancı petrol sirketlerinin hisselerini devletlestirmişti ancak CIA onu hemen devirmişti.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190