Hopaport, Acil Müdahaleye hazır

Ülkemizin Kuzey doğu ucundaki önemli limanlarından olan HOPAPORT’ta bir taraftan ticari hareketlilik artarken, emniyet önlemleri de alınıyor.

Hopaport, Acil Müdahaleye hazır
HABERİN GALERİSİ
HOPAPORTTA TATBIKAT

HOPAPORTTA TATBIKAT

HOPAPORT ACİL MÜDAHELEYE HAZIR


HOPA- Ülkemizin Kuzey doğu ucundaki önemli limanlarından olan HOPAPORT’ta bir taraftan ticari hareketlilik artarken, diğer taraftan Güvenlik konularında peş peşe yaptığı tatbikatlarla her tehlikeli duruma karşı hazır olduğunu bir kez daha gösterdi.

HOPAPORT’ta bu defa da Acil Müdahale Planı kapsamında deniz çevresinin petrol ve diğer zararlı maddeler ile kirlenme riskinden korumak için 6 gün süren teorik ve pratik eğitim gerçekleştirildi. Tatbikata Hopa Liman Başkanı İshak Özdemir ve Şef Turgay Karaşah,  Trabzon’dan gelen Denizcilik uzmanları Selda Öztürk ve Şefik Selimoğlu ve eğitim veren MEKE firma temsilcisi Erkan Alkır’da katıldı. HOPAPORT bünyesinde çalışanlara yönelik 2 kademeli olarak verilen teorik eğitimlerin birincisinde çalışanlara, ikincisinde de yönetim kademesinde görev yapanlara tehlikeli durum karşısında yapmaları gerekenler ve alınması gerekli önlemler konusunda eğitim verildi.

5312 sayılı yasa gereği hazırlanan Hopa Limanı acil müdahale eylem planı bakanlık onayından geçmişti.  Yasanın yönetmelikleri gereği bakanlık tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum MESE tarafından verilen eğitimlerin son gününde de tatbikat teorik olarak verilen eğitimlerin pratikte uygulanması gerçekleştirildi.

HOPAPORT Tank Terminali’ne yanaşan bir gemiden petrol döküntüsü ve sızıntısına karşı deniz kirliliğini önleme amacı olan tatbikatta limanda görevlendirilmiş personel ve aracı kurum eğitmenleri görev aldı. Tank Terminal Müdürü İbrahim Dağıstanlı’nın yönetiminde yapılan çalışma ile petrol döküntüsünün denizi daha fazla kirletmesinin önüne geçilmesi için sızıntı yapılan geminin etrafı ilk önce çift tipli bariyerlerle çevrilerek sızıntının yayılmasının önüne geçildi, İkinci aşamada da teknik cihazlarla denize dökülen petrol sızıntısı temizlendi. Burada skimmer denilen yüzey sıyırıcı deniz pompası kullanıldı. Daha sonra Vakumlu yüzey temizlik pompası ile deniz yüzeyinde biriken petrol sızıntısı geçici depolama tankına çekilerek deniz yüzeyi petrol sızıntısından temizlendi.

Eğitim hakkında bilgi veren Operasyon Koordinatörü ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Hopa Limanı olarak her tehlikeli duruma karşı alınması gereken tüm önlemleri aldıklarını ve almaya devam ettiklerini ifade ederek “Biz HOPAPORT’un coğrafi ve stratejik açıdan öneminin bilinci içinde hareket ediyoruz. Çalışan tüm personelimiz de bu sorumluluk duygusu içinde kurumlarını yarınlara en güvenli şekilde taşıma bilinci ile görevlerini yerine getiriyorlar.  HOPAPORT’ta 6 gün süren bir eğitim temposunun ardından yapılan tatbikatta amacına ulaşmış ve HOPAPORT’un gerek personel ve gerekse malzeme olarak her türlü tehlikeye karşı hazır olduğu bir defa daha görülmüştür. Bu vesile ile tatbikatı veren aracı kurum yetkililerine, HOPAPORT Tank Terminal Müdürü Sayın İbrahim Dağıstanlı’ya, Güvenlik Amiri Sayın Olgun Çıtlak’a, İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Turan Kılıç’a,  Satın alma Müdürü Sayın Volkan Bıyıklı’ya, Lojistik Müdürü Sayın Sebahattin Atıcı’ya, Muhasebe Müdürü Sayın Oğuz Capkınoğlu’na, Ticaret Müdürü Sayın İhsan Arslan’a ve tüm saha görevlilerimize ve bütün çalışanlarımıza gösterdikleri üstün başarı için candan teşekkür ediyorum. Yine tatbikatımız son gününde bizlerin yanında olan Hopa Liman Başkanı Sayın İshak Özdemir ve Liman Başkanlığı Şefi Sayın Turgay Karaşah ve Trabzon’dan gelen Denizcilik Uzmanlarına da teşekkür ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190