Hopa Limanında ISPS Tatbikatı Yapıldı

Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Code) gereğince her yıl icra edilmesi gereken tatbikat Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından yapıldı.

Hopa Limanında ISPS Tatbikatı Yapıldı

HOPA LİMAN TESİSİ ISPS KOD 2013 YILI TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

HOPA LİMANINDA YAPILAN TATBİKATTA GÜVENLİĞİN EN ÜST DÜZEYDE OLDUĞU BİR DEFA DAHA TEYİT  EDİLDİ.

HOPA-Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik Kodu (ISPS Code) gereğince her takvim yılında icra edilmesi gereken tatbikat Park Denizcilik ve Hopa Liman İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen Hopa Limanında gerçekleştirildi. Hopa Gümrük Müdürlüğü, HOPAPORT, Hopa Liman Başkanlığı, Sahil Güvenlik Bot komutanlığı, İlçe Emniyet müdürlüğü, Hopa İlçe Sağlık grup başkanlığı ve Hopa Limanı Güvenlik birimi koordinesinde gerçekleştirildi.

Tatbikata Hopa Gümrük Müdürü Nergis Tünaydın, Sahil Güvenlik Bot Komutanı Kıd. Üsteğmen Alper Bektaş, Hopa Liman Başkan vekili Turgay Karaşah, HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, Gümrük muhafaza kısım amirleri, HOPAPORT işletme birim müdürleri katıldılar.

Hopa Limanı'nda gerçekleştirildi. Hopa Limanı Özel Güvenlik Müdürü Olgun Çıtlak gerçekleştirilen tatbikatın liman tesisine karşı güvenlik tehditlerinin önlenmesi ve karşı tedbirlerin geliştirilmesi, Sahil Güvenlik Hopa Bot Grup Komutanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü, Hopa Sağlık Grup Başkanlığı ve Hopa Liman Başkanlığı arasında koordinasyon ve iş birliğinin geliştirilmesi maksadıyla yapıldığı belirtildi.

TATBİKATTA DOLUM TESİSLERİNE SABOTAJ KEŞFİ YAPAN 2 ZANLI YAKALANDI

Hopa Limanı Tank terminali kısmında gerçekleştirilen Tatbikatta Hopa Limanı Tank Dolum Tesisi civarında dolaşan şüpheli iki şahısın tespit edilmesiyle koordineli bir operasyon gerçekleştirildi. Şüphelilerin tespit edilmesi ardından yapılan teslim ol çağrılarına karşı teslim olmayan şüpheliler havaya ateş edilerek durdurulmaya çalışıldı. Buna rağmen denize atlayarak kaçmaya çalışan şüpheliler yapılan çağrı ile olay yerine gelen Hopa Sahil Güvenlik Bot komutanlığında görevli denizciler tarafından yakalandı.

Şüphelilerle birlikte bir fotoğraf makinesi, ateşleme fitili ve benzin bidonu da ele geçirilir. Şüphelilerin yapılan ilk sorgularında dolum tesisini havaya uçurmanın ön keşifini yaptıkları, ancak güvenlik görevlisi tarafından fark edilince kaçarak saklandıklarını itiraf ettiler.

Şahıslarla birlikte olay yerinde ele geçirilen fotoğraf makinesi, ateşleme fitili ve benzin bidonu Polis merkez amirliğinden gelen ekiplere tutanakla teslim edilir. Şüpheliler olay yerine çağrılan ambulans ile sağlık kontrolünden geçirilmek üzere polis nezaretinde Hopa Devlet Hastanesine sevk edilerek tatbikatta sona erer.

HOPAPORT GENEL MÜDÜRÜ ÖZER “GÜVENLİĞİMİZ HER ZAMAN ÜST DÜZEYDEDİR”.

Tatbikatı yakından izleyen HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer yaptığı açıklamada Hopa Limanı Güvenlik personelinin her türlü olumsuz bir gelişmeye, terör eylemi ve sabotaj girişimine karşı 24 saat hazır konumda olduğunu ifade ederek “Bu tatbikat, gemi ve liman tesislerine karşı güvenlik tehditlerinin önlenmesi ve karşı tedbirleri geliştirilmesi için, uluslararası sefer yapan gemi ve bu gemilere hizmet veren liman tesisine yönelik olarak oluşturulan, Uluslararası Gemi ve Liman Tesisi Güvenlik (ISPS) Kod’un Türk Bayraklı gemilerde ve Türkiye’nin deniz yetki alanı içersinde yer alan liman tesislerinde etkin olarak uygulanmasının sağlanması, gereken tedbirlerin zamanında alınması, istihbaratın (bilgi akışının) tam ve doğru merkezlere ulaşmasının sağlanması, ISPS kod’un öngördüğü yükümlülükler çerçevesinde, Kod’un uygulayıcıları arasında koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi, olası bir güvenlik tehdidine karşı hazırlıklı olunması, ulusal bazda deniz güvenliği konusunda farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenmiştir. Tatbikata destek veren tüm birimlere, liman başkanlığına, Gümrük müdürlüğümüze, Sahil Güvenlik bot komutanımıza, polisimize, sağlıkçılarımıza ve Hopa Limanı Güvenlik görevlilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190