Hollanda'nın iklim değişikliği mücadelesi

Küresel ısınma ile mücadelede önlem almak kadar, artık kaçınılmaz olan iklim değişikliklerine hazırlanmak yani adaptasyon mekanizmaları geliştirmek de çok önemli.

Hollanda'nın iklim değişikliği mücadelesi

Hollanda'nın iklim değişikliği mücadelesi

Küresel ısınma ile mücadelede önlem almak kadar, artık kaçınılmaz olan iklim değişikliklerine hazırlanmak yani adaptasyon mekanizmaları geliştirmek de çok önemli. İşte Hollanda"nın bu amaçla yürürlüğe soktuğu çalışmaları.

Alçak rakımlı bir ülke olan Hollanda "nın topraklarının dörte biri deniz seviyesinin altında. Bu nedenle deniz , kıyı bölgeleri için sürekli bir tehdit kaynağı. Küresel ısınma bu tehdidi daha da ciddi kılıyor. Çünkü küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri sonucu önümüzdeki yüzyılda Hollanda kıyılarında deniz seviyesinin 85 cm yükselmesi bekleniyor.Ülkedeki üç büyük nehrin taşması ve büyük sel felaketlerin meydana gelmesi de olası. Son yapılan anketler de, Hollandalıların seli terör saldırılarından daha büyük tehdit gördüğünü ortaya koyuyor.

Bu durum Hollanda hükümetini yeni önlemler almaya itiyor. Bu önlemlerden birisi de kıyı bölgelerini korumak için Kuzey Denizi "nde yapay adalar oluşturulması. Hatta Hollanda "nın simgesi olan lale şeklinde bir ada yapılması gündemde.

Hollanda Parlamentosu , projeyi araştırması için bir komisyona yetki verdi. Parlamentoda projeye destek sağlamak için yürütülen çalışmaların öncülüğünü yapan Hıristiyan Demokrat politikacı Joop Atsma, lale adanın ülkenin tanıtımı da katkı sağlayacağını söylüyor.

TARIM SEKTÖRÜ İÇİN ACİL ÇÖZÜM İSTENİYOR

Hollandalıların acilen yeni topraklara da ihtiyacı var. Bir kilometrekarede 485 kişinin yaşadığı ülkede arazi fiyatları hızla yükseliyor. Bu durum tarım sektörüne de zarar veriyor.

En fazla tarım ürünü ihraç eden üçüncü ülke olan Hollanda "nın bu konumunu kaybetmesinden korkuluyor. Hollandalı yetkililer, lale adada oluşturulacak tarım alanlarının bu soruna da iyi bir çözüm olacağı görüşünde.

KUZEY DENİZİ "NDE EKOLOJİK BOZULMA UYARISI

Ama çevrecilerin bazı uyarıları var; çünkü Kuzey Denizi , istediğinizi kolayca inşa edebileceğiniz bir çöl değil. Kuzey Denizi ekolojik açıdan çok zengin; hatta dünyanın en bereketli sularından birisi. Eğer bu bölgeye bir ada inşa edilirse deniz canlıları, göçmen kuşlar ve ekolojik sistem zarar görür.

Projenin maliyeti de bir başka eleştiri konusu. Joop Atsma ise projenin getirisinin götürüsünden fazla olduğunu savunuyor.

SUYLA MÜCADELE İHRAÇ EDİLİYOR

Hollanda "nın su baskınları ve denizle mücadelesi çok eskiye dayanıyor. 1300"lü yıllarda alçak kesimlerdeki suların tahliyesi için yel değirmenlerinden yararlanılmıştı. 1953"te meydana gelen sellerde yaklaşık 2 bin kişi ölünce dünyanın en büyük inşaat projelerinden biri çerçevesinde dev dalgakıranlar, kanallar ve setler inşa edilmişti.

Artık Hollanda bu teknolojiyi ihraç etmeye başladı. Örneğin Dubai "deki palmiye şeklindeki ada Hollandalı mühendislerin imzasını taşıyor. ABD "li yetkililer de 2005"teki Katrina tayfununun ardından New Orleans "taki suların tahliyesi için Hollandalı uzmanların yardımına başvurdu.

ntvmsnbc

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176