Hızır Sofuoğlu Gemisinden İmdat Çığlığı

Ürdün'ün Akabe Limanında borcundan dolayı rehin tutulan Hızır Sofuoğlu gemisinin mürettebatı, DenizHaber'e "İmdat, yardım edin" mektubu gönderdi.

Hızır Sofuoğlu Gemisinden İmdat Çığlığı

Ürdün'ün Akabe Limanında borcundan dolayı rehin tutulan Hızır Sofuoğlu gemisinin mürettebatı, DenizHaber'e "İmdat, yardım edin" mektubu gönderdi.

Mürettebat, 5 aydır Ürdün'ün Akabe Limanında demir sahasında insani koşulların en kötü olduğu ortamda yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Ancak kendileriyle hiç ilgilenilmemesi, şirket yetkililerinin de iddia ettiklerine göre telefonlarına çıkmaması, moralleri bozmuş, umutları tüketmiş.

Türk yetkili makamlarına yaptıkları imdat çağrıları, yine kendi iddialarına göre, karşılıksız kalmış!

İşte mürettebat üyelerinden gelen mektup. Küçük bir kaç kısmı çıkararak yayınlıyoruz:


"Bizler, Hızır Sofuoğlu isimli, Türk bayraklı gemide  yaklaşık 5 aydır Akabe/Ürdün demir sahasında beklemekte olan ve insani şartların altında hayatını devam ettirmeye çalışan Türk vatandaşlarıyız.

Bizim burada kalmamızın nedeni; gemimizin limandan kalkışı sırasında  gemi makinesinin arızası yapması, arızanın giderilmesi için  akabe/ Ürdün demir sahasına demirledik, yaklaşık 1 ay zaman zarfında arıza giderildi  fakat  bu işlemler sırasında oluşan masrafı,  şirketimiz  yerel acenteye  ödemediği,  ve bu borca karşılıkta gemi ve personeli  burada esir tutulmaktadır. Şirket ne bizim maaşlarımızı ödüyor, nede acenteye olan borcunu,   acentede bizi elinde koz olarak tutuyor. İnsanı şartlarımızı gözetmeksizin.   Bu geçen zaman zarfında( yaklaşık 5 ay) personele de hiç bir ödeme yapılmadı.   İnsani şartların altında  ve  50-55 derecede sıcak bir ortamda ramazan ayını geçirmeye çalışıyoruz. Gemide personelin ruh sağlığı  ve vücut sağlığı bozuldu, hastalıklar arttı, personel kontrolden çıktı,  çoğumuzun aileleriyle olan telefon irtibatları maddi imkansızlıklardan dolayı kesildi,

Şirket yetkilileri,  gemiyi Ürdün’de satıcaz fakat bankadan aldığımız kredi yüzünden ipotekli satamıyoruz. Banka  ile olan görüşmelerimizden bir sonuç çıkmadığı için siz orda beklemek zorunda kalıyorsunuz diyorlar. Bu süreçte yaklaşık 3 ay geçti halen bir sonuç yok. Birde size verecek başka paramız yok diyorlar anca gemi satışından diyorlar.

Bu konuyla ilgili  durumu defalarca,  Ürdün  Türk konsolosluğuna, Ulaştırma Bakanlığına, DTO başkanlığına yazmamıza rağmen hiç bir gelişme olmadı.  Halen Akabe/Ürdün' de beklemekteyiz.  Şirketi ve gemi armatörünü defalarca aramamıza rağmen telefonlarımıza cevap vermiyor.

Bizler tüm gemi personeli olarak ve Türk vatandaşları olarak  bu mağduriyetimizin giderilmesi alın terlerimizi buradan alarak güzel vatanımıza  ve ailelerimize kavuşmayı  bekliyoruz..."


YORUM EKLE
YORUMLAR
hüseyin kaçtım
hüseyin kaçtım - 7 yıl Önce

1 ay olmadı hadi 2 ay ama personel 5 aydır denizin üstünde armatör işler iyi olduğu zamanda hep bana hep bana kötü olduğundada hep bana hep bana bu adamları 5 aydır denizin üstünde bırakanlar vicdansızlık yapmayın armatör olmak sadece gemilerin sahibi olup işletmek değil beyler gerçek adam gibi çalışanınıda sahip çıkmakdır.

nermin aksoy
nermin aksoy - 7 yıl Önce

benim de oğlum orada çok acil olarak murettebat ailelerinden haber bekliyorum.

Şimdi neredeler belli değil ne yapmamaız gerekir birleşmemeiz lazım ççççççooook aCİLLLLLLLLLLLLLLLL

alah rızası için

emıne celıl
emıne celıl - 7 yıl Önce

Allah hepsının yardımcısı olsun kardesım Alı kocbayda o gemıde calısıyodu kendısınden hıcbır haber alamıyoruz sesımızı duyan varsa allah rızası ıcın yardım etsın.Burdan Dısıslerı bakanlıgına seslenıyorum kardesımı ve ordakı murettabatı kurtarın

mürüvvet
mürüvvet - 7 yıl Önce

kptrcp arkadaşım ve arkadaşları için gücümün yettiği kadarr uğraştım her yeri aradım onları kurtarmak için uğraştım kimse yardımcı olmadıı perişan oldum yarın bayramm nasıl bir insanlık nasıl büyüklerimiz var başımızda kimse duymuyor sesimizii ille ölmekmi gerekiyor sesimiz duyulması içinn lütfenn yardım edebilecek varsa yardım edinn onlara lütfenn ben rcp cok özledimmmm çok endişe ediyorummm:((((

orhan
orhan - 7 yıl Önce

Merhaba oncelikle bu arkadaslarimizin magduriyetini haber yaptiginiz icin cok tesekkur ederim.İlgili mercilerin bu konuda sessiz kalmarina bir anlam veremiyorum.Dilegim bu arkadaslarimiz en kisa zamanda icinde bulunduklari bu kotu durumdan kurtularak aileleri ve sevdiklerine kavusurlar.

ersin
ersin - 7 yıl Önce

"Bu konuyla ilgili durumu defalarca, Ürdün Türk konsolosluğuna, Ulaştırma Bakanlığına, DTO başkanlığına yazmamıza rağmen hiç bir gelişme olmadı"yukarıda bahsi gecen mercilere yazdıgınız mektubun bir kopyasınıda gonderirseniz denizhaber okurlari konuyu daha iyi anlayabilir..yani siz Turk gemisinde Turk vatandaslari olarak mahsur kaldik zor durumdayiz imkanımız yok ve sadece ulkemize vatanimiza donmek icin araci/yardımci olmanizi istiyoruz dediniz, Turkiye Cumhuriyetide hayır olmaz, bizim isimiz olmazmi dedi !!!

hakan bakarsan
hakan bakarsan - 7 yıl Önce

Armatoru tanıyorum.2 gemısıde personel hatasından neredeyse kasta varan hatalardan yatak sardı.Adam cıkmazda.bu gemının personelını cekmek ısıyor.ama urdun liman otorıtelerı gemının emnıetı acısından personelin gemıden ınmesıne musade etmıyor.Armator bununla ılgılı oarak mustesarlık,armatorler bırlıgı dto hepsıne yazılı muracaat yaptı.gozumle yazısmaları gordum.Ama burokratık proseduru asamıyor.İnşallah işlei yoluna koyup personelini çeker,gemısını satar veya yuzdurur.Yukarıda bır arkadas armatorlerın adamlıgından dem vurmus.Pozısyonunu yeterlılığını bılmıyorum ama belliki denizci bir meslektasımız.

ofislerde cok gordum.1 amabar temızlık ucretı ıcın 1 karton sıgara parası ıcın kılı kırk yaranları.ama adamın gemısene yatak sardır,cevre kırlet mılyon dolarlık cezalar yedırt(Istanbul b)

ondan sonra ben en fazla bavulumu alıp gıderım de.Iyı donemdede krız donemındede hakkı yenen tek sektor mensupları armatorlerdır.Iyı donemde 3 kurus fazla maasa gemıyı kalkarken terkedenler şimdide en kucuk(sofuoğlundan kucun bırsey dıye bahsetmıyorum yanlıs anlasılmasın)bır aksaklıkta ıtf sıkayet gırla gıtsın.Sadece kendı tarafınızdan değil olayları bırde masanın dıger tarafından gormeye calısın.Allah tum zor ve darda olanlara yardım etsin.

ceyhun
ceyhun - 7 yıl Önce

boylece sizde kurtulun armatorde kurtulsun....

malum yorgan gittikavga bitti..zaten burda yazilanlar dogru ise,o gemi orda ASLA SATILAMAZ kimse almaz imkan yok cunku ekonomik mantigi + isin guvenilirligi yokdolayısı ile gemide kaldikca,Allah korusun orda kalırsınız
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176