"Her şey iki üç dakika içinde gerçekleşti"

Ankara feribotunun kaptanı Işık Koşal halatların kopma anını SABAH'a anlattı: "Cama koştuğumda gemi Sarayburnu'na gidiyordu. Her şey iki üç dakika içinde gerçekleşti."

Gemiyi durduramasaydık daha kötüsü de olabilirdi

Ankara feribotunun kaptanı Işık Koşal halatların kopma anını SABAH'a anlattı: Cama koştuğumda gemi Sarayburnu'na gidiyordu. Her şey iki üç dakika içinde gerçekleşti. Yaşadıklarımı hâlâ anlayabilmiş değilim..

* Kaptan, olay nasıl oldu?

-Olay anına kadar en ufak bir anormallik yaşamadık. Gayet rahat bir şekilde Sarayburnu 1 numaraya yanaşıp bağlandık. Halatlar verilip, tekne sabitlendikten sonra makine kontrolu aşağıya, makine dairesine verildi. İskele verildi. Ben de kılavuz kaptanı yolcu ettim. Bir sarsıntı oldu ve çığlıklar, bağrışmalar duydum. Cama doğru koştuğumda geminin palamarları kopartıp, hızla yürüdüğünü gördüm. Makine kumandası aşağıda, kaybedecek vaktiniz yok, yapabileceğiniz şeyi en büyük hızla yapmanız gerekiyor. Hemen sancak demirinin atılması emrini verdim. Demirin bırakılmasından biraz sonra da gemi durdu. Her şey 2-3 dakika arasında oldu bitti. Gemiyi durduramasaydık, Sarayburnu açığına doğru gidip, seperasyonun ortasına da dalabilirdik. Daha büyük olaylar olabilirdi. Bu hengame içinde kılavuz kaptan da koştu geldi. Aşağıda yaralılar var, gemide yakınları var... Bir süre bekledikten sonra izin geldi ve tekrar hareket ederek 2 numaralı rıhtıma yanaştık.

* Neden iskeleyi motorların tamamen durmasından sonra vermediniz?

-Motorların tamamen durması bir kural değil. Pek çok gemi boşaltma işlemini makinesi çalışarak yapar.

* Pekiyi ne oldu da gemi yürüdü?

-Onun cevabını İşletme Müdürümüz Ufuk Tuncer versin. Onlar araştırıyor.

Pervane açısıyla giden gemilerde olabiliyor

GÖRÜŞMEMİZDE İşletme Müdürü Ufuk Tuncer geminin harekete geçmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı: "Bizde gemi sadece durduğu zaman değil, derin sulara çıktığı zamanlarda bile makine kumandası aşağıya makine dairesine verilebilir. Kesin olan bir şey var. Pervaneler büyük bir pitch açısıyla dönmeye başlamış ve gemi süratle yerinden fırlamış. Bunun için ya biri gidip kolları ileriye itecek ya da devrelerde bir arıza olacak. Pervanenin açısını değiştirerek yürüyen 'pitch kontrol' gemilerde bu tür arızalar olabiliyor. Pek çok nedeni olabilir: Pompa arızası, kumanda eden elektriklerin arızası, elektrik şalterinde kısa devre bile bunu yapabilir."

Küçük Elif'in tüm eğitim masrafları karşılanacak

ŞİRKET Genel Müdürü Cem Gündeş'e olaydan sonra aileyle ilgilenilmediği yönündeki eleştirileri hatırlatıyoruz. Kendilerine de kimsenin ne oluyor diye sormadığını ifade eden Gündeş şöyle konuştu:

"Dün (önceki gün) vefat eden arkadaşımızın ailesiyle bir araya geldik. Son derece olgun insanlar. Acılarını paylaşıyoruz. 4 yaşındaki kızımızın eğitim masraflarını üstleneceğiz. Hem de sonuna kadar. Doktora istiyorsa, doktorasının da. Yaralanan aile ile ilgili de büyük üzüntü duydum. Nazara inanmam ama bir kamu görevini başarıyla yaparken uğradığımız bu kazayı başka türlü yorumlayamıyorum. Keşke hedeflerimizin onda birini tuttursaydık da bunu yaşamasaydık."


TURGAY NOYAN/Sabah

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190