Her 75 Kişiden Biri Tekne Sahibi Olacak

Denizciliği daha da geliştimek isteyen hükumet, her 75 kişiden birinin tekne sahibi olması için teşvik paketi uygulayacak.

Her 75 Kişiden Biri Tekne Sahibi Olacak

Her 75 kişiden biri tekne sahibi olacak

Denizciliği daha da geliştimek isteyen hükumet, her 75 kişiden birinin tekne sahibi olması için teşvik paketi uygulayacak. Şu anda Türkiye’de 2 bin 356 kişiden biri tekne sahibi. ABD’de ise bu rakam 18 kişide bire tekabül ediyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, önümüzdeki 10 yıl için önemli denizcilik hedefleri belirledi. Buna göre, her 75 kişiden birinin tekne sahibi olabilmesi için teşvik paketi hazırlanacak.

Tekne bağlama ve limanlarla ilgili altyapı güçlendirilecek.Gemi trafiğinin izlenmesinde kullanılan altyapı değiştirilecek, yerli teknoloji kurulacak. Amatör denizcisayısı 1 milyona çıkarılacak. Bakanlığa göre 10 yıl içindeTürkiye’de 350 bin tayfa olacak. Birleşerek büyüyen tersanelere ise teşvik verilecek.

ÖTV affı...

Gemi inşaatında kullanılacak teçhizat ve elektronik cihazlarda yüzde 70 yerli zorunluluğu da planlar arasında yer alacak.

Devlet, denizcilikte ÖTV’siz yakıt uygulaması için önemli miktarda gelirden vazgeçti.

9 yıllık dönemde toplam 3 milyar 595 milyon liralık ÖTV tahsil edilmedi. Desteğin yüzde 27’si kamuya ait gemiler için verildi. ÖTV ödemeyen gemilerin yarıya yakınını yolcu gemileri oluşturdu.

Yatta ABD’yi solladık

Türk zenginleri, yat siparişinde ABD’yi solladı. Geçen ayın verilerine göre toplam 2 bin 821 metrelik 656 yat siparişi verilen Türkiye, toplam 2 bin 670 metrelik 65 siparişi verilen ABD’yisipariş edilen toplam yat uzunluğunda geride bıraktı. Türkiye İngiltere ve Almanya gibi ülkeleri de geride bıraktı. Türkiye’den biri 47, diğeri 45 metrelik iki ‘süper yat’ siparişi verildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin Canbilen
Hüsamettin Canbilen - 5 yıl Önce

Marmara ve Ege denizinde tekne bağlama yerleri büyük holdinglerin fahiş fiyatlar ile rant elde ettikleri yerler halindedir.Tabiiki lüx marina hizmeti olacaktır ancak orta halli vatandaş için güvenlikli ve uygun fiyata(ucuz demiyorum) tekne bağlıyacak yer maalesef bulunmamaktadır. Vatandaş adeta değnekçi denen hapishane kaçkını insanların elinde sözüm ona balıkçı barınaklarında teknelerini önce Allah'a sonra bu kişilere emanet ediyorlar.Vergi yok,denentim yok,güvenlik yok ama bunlar neredeyse marina fiyatına hanutculuktan para kazanıyorlar.Maliye ve Tarım Bakanlığı yetkilileri denizcilik bakanlığı ile ortaklaşa bu yerlere bir el atsa ne hazineler çıkacak????Balıkçı barınağı olan yerler kooperatif adı altında kaç gram balık istihsal ederler ve vergi verirler acaba???? yoksa gelirleri tekne bağlama paralarındanmıdır??? ??

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190