Havaalanında Leylek Tarifesi

Baharın müjdecisi leylekler gökyüzünü kaplayınca, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki uçuşlar leyleklerin uçuş istikametine göre düzenlenmeye başladı

Havaalanında Leylek Tarifesi

Uçakların Saatlerini Leylekler Ayarlıyor

İSTANBUL - Hava trafik kontrolörleri, leyleklere göre zaman zaman uçakların iniş ve kalkışlarında değişiklik yaparken yetkililer rüzgârın etkisiyle leyleklerin ani yön değişiklikleri yapabildiklerini, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı. İstanbul'da 2005 yılında İstanbul-Trabzon seferini yapan bir yolcu uçağı kalkışından beş dakika sonra leylek sürüsüne girince hasar görmüş ve acil iniş yapmıştı.
Her yıl Afrika'dan göçe başlayan leylekler, Akdeniz'i hiç durmadan uçarak geçemeyecekleri için iki kola ayrılıyor. Bir kol batıdan, Cebelitarık Boğazı üzerinden Avrupa'ya ulaşıyor. Diğer kolsa Mısır, İsrail ve Lübnan'ı geçip Hatay'dan Anadolu'ya giriyor. Hatay'dan Doğu Karadeniz'in kuzeyi hariç tüm Türkiye'ye dağılan leyleklerin bir bölümü, kuzeybatıya göçe devam ediyor. Ve denizin en dar olduğu İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinden Avrupa'ya gidiyor. Leylekler, eylül ayı başından itibaren yine aynı yolla Afrika'ya dönüyor.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176