Haliç'e Boğaz'dan su pompalanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç'e, Baltalimanı'ndan açılacak tünellerle İstanbul Boğazı'ndan su pompalanacağını söyledi.

Haliç'e Boğaz'dan su pompalanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haliç'e, Baltalimanı'ndan açılacak tünellerle İstanbul Boğazı'ndan su pompalanacağını belirterek, "Böylece kuzeyinden gelecek temiz Boğaz suyuyla Haliç, çok daha sağlıklı bir yaşama kavuşacak" dedi.

Topbaş, Kadir Has Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, İstanbul'un genetik hafızasında bulunan bazı değerleri tekrar gün yüzüne çıkarmak istediklerini söyledi.


Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucu Haliç'in şu anda yüzülebilecek noktaya getirildiğini dile getiren Topbaş, Haliç'in çevresini de ihya etmeye çalıştıklarını ve kültür havzası olması açısından çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Topbaş, "Buradan ilk kez söylüyorum, Haliç'e önemli katkısının olacağını düşündüğümüz, Baltalimanı'ndan açacağımız tünellerle Haliç'e İstanbul Boğazı'ndan su pompalayacağız. Böylece kuzeyinden gelecek temiz boğaz suyuyla Haliç, çok daha sağlıklı bir yaşama kavuşacak" diye konuştu.

Bununla ilgili startın verildiğini, projelerin hazırlandığını ve yakında ihale aşamasına geleceğini anlatan Topbaş, Haliç'i Haliç yapan derelerin özelliklerini yitirdiğini, yok olduklarını ifade ederek, Haliç'e bir kaynak ve beslenme gerektiği için bu adımı attıklarını anlattı.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190