Haliç Projesi Yargıya Taşınıyor

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bugün ihale süreci tamamlanan Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi'ne karşı dava açacağını açıkladı.

Haliç Projesi Yargıya Taşınıyor

Haliç projesi yargıya taşınıyor

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, bugün ihale süreci tamamlanan Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi'ne karşı dava açacağını açıkladı.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesini değerlendirdi.

İhalenin bugün tamamlandığını hatırlatan Mimarlar Odası, basında çıkan haberlere göre projenin 4 yılı inşaat, 45 yılı işletme süresi olmak üzere 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirileceğini belirtti.

Oda, projenin, her biri 70 yat kapasiteli iki yat limanı, her biri 400 oda kapasiteli 5 yıldızlı iki otel, dükkânlar, restoranlar, kongre ve kültür merkezleri, sinema ve eğlence tesisleri, bin kişilik cami ve otoparkı kapsadığını kaydetti.

Bilimi, uzmanlığı, hukuku, şehirciliği ve planlamayı reddeden rant odaklı sürecin, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ile Haliç'in "el değmemiş" son parçasına da uzandığını ifade eden Mimarlar Odası, bu proje ile Okmeydanı kentsel dönüşüm projesinin denize açılan kapısı olduğu ve zaman içinde Kasımpaşa'yı da içine alarak Galataport ile bütünleştirilmesinin amaçlandığını belirtti.

Açıklamada, "Dünyanın en eski ikinci tersanesi olan 558 yıllık Haliç Tersanelerinin, dünya üzerinde başka örneği bulunmayan şekilde ve yaklaşık 6 asırdır gemi yapım işlevini sürdüren tek endüstriyel arkeolojik SİT'in ortadan kaldırılması için yeni bir adım atılmış oluyor. Konunun sadece gelecek kuşaklara aktarılması ile yükümlü olduğumuz kültürel, tarihi ve endüstriyel arkeolojik mirasın korunması açısından değil; kentin ve geleceğinin şekillendirilmesi açısından da bütünlüklü olarak ele alınması gerektiği açıktır" denildi.

Açıklamada, 2863 sayılı Koruma Mevzuatı, Koruma Kurulu kararları, planlama ve şehircilik ilkeleri, imar mevzuatı gibi bütün yasal düzenlemeleri yok sayan projenin Tersane-i Amire'yi oluşturan alanın bütünlüğünü bozacağı ifade edildi.

Haliç ve kıyılarının "altın boynuz" olarak bilindiğini hatırlatan Mimarlar Odası, bir dünya mirası olduğunun altını çizdi. Oda, bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasının yerel ve merkezi yönetimlerin asli sorumluluğu ve görevi olduğunu belirtti.

Projeyi yargıya taşıyacaklarını bildiren Mimarlar Odası, "Normal hukuk düzeninin işlediği bir ülkede bu hukuksuzluğun yargıdan onay bulmasının mümkün olmadığı inancındayız" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan - 6 yıl Önce

Para para para, varlığın bir bir dert yokluğun yara. Parayı alan emri alır. Parayı veren düdüğü çalar vb.para ile ilgili birçok özdeyişler, bu ihaleleri çok güzel anlatmıyor mu? Tarih,550 yıllık tersane, Altın Boynuz, dünya mirası gibi laflar bazılarına birşey anlatmıyor. Devletin milletin malını satarak, ki şimdiye kadar bu altmış milyar ABD doları geçtiği söyleniyor, bir şeyler yapmak marifet değildir. Marifet bu tarihi dokuyu daha da güzelleştirerek yeni katma değerler yaratmaktır. Allah sonumuzu hayreylesin.www.refi kakdogan.com

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190