Halat Koptu, 2 Kişi Yaralandı

Aliaga limaninda ‎demirde bulunan Moldova Bayrakli KONGE isimli geminin kötü hava sartlari nedeniyle demir taramasi sonucu römorkör halat verdi ama halat kopunca...

Halat Koptu, 2 Kişi Yaralandı

Halat Koptu, 2 Kişi Yaralandı

‎06‎.‎01‎.‎2012 ‎tariihinde Aliaga limaninda ‎demirde bulunan Moldova Bayrakli KONGE isimli geminin kötü hava sartlari nedeniyle demir taramasi sonucu Izmir ‎Rafinerisi‎-‎4 ‎Römorkörü tarafindan yardımcı olunmaya çalışılırken römorkör tarafından ‎gemiye verilen halatin kopmasi sonucu iki personelin ‎yaralanmasina sebep olundugu ögrenildi.

Ulaştırma Bakanlığı AAKKM Merkezi verilerine göre olayla ilgili bilgiler aşağıdadır:

Kaza Tarihi 06.01.2012BölgeIZMIRYaralı2
Kaza Saati 21.40Kaza YeriAliaga iç Liman Hasta
Kaza Tipi DigerleriKoordinatlarıEnlem:38 48 N Boylam: 26 58 EKayıp
Kaza Nedeni Demir TaramasiÇevre KirliliğiYOKÖlü
Operasyona katılan birim DIGERKurtarılan

Geminin Adı KONGE/EROJGRT189
IMO Numarası Tam Boy 40m
BayrağıMOLDOVYAGeminin Yaşı
TipiKURUYÜK GEMISIYük Durumu BOS
İmal Yılı Yük Tipi
Mürettebat6Pilot Gemide HAYIR

Düşünceler (Sonuç) :
07‎.‎01‎.‎2012 ‎günü saat ‎00‎:‎59 ‎'‎da Aliaga Liman Baskanligindan alinan bilgide‎, ‎06‎.‎01‎.‎2012 ‎tariihinde Aliaga limaninda ‎demirde bulunan Moldova Bayrakli KONGE isimli geminin kötü hava sartlari nedeniyle demir taramasi sonucu Izmir ‎Rafinerisi‎-‎4 ‎Römorkörü tarafindan olaya müdahale edildigi‎, ‎gemiye verilen halatin kopmasi sonucu iki personelin ‎yaralanmasina sebep olundugu ögrenilmistir‎. ‎Yarali personel önce Aliaga Devlet hastanesine daha sonra Izmir?e sevk ‎edilmistir‎.
YORUM EKLE
YORUMLAR
haydar  dogru
haydar dogru - 7 yıl Önce

bu gemiler neden liman içinde alınır . ok tmm alınır .neden içinde kimse bulunmaz aydınlatmaları yanmaz etmez . bu sefer insan zayi bidahakine çevre kirliliği...

Denizci
Denizci - 7 yıl Önce

Hurda gemiler Aliağa iç limanı kapatmış durumda. Hareket kabiliyeti sınırlı olan bu gemiler, hemen yanıbaşında lpg terminali bulunan bir iç limanda tehlikeli değil mi?Tüpraş için gelen gemiler dışarıda beklemek zorunda kalıyor.Saygılar

ONUR
ONUR - 7 yıl Önce

YAKLAŞIK OLARAK 4 AYDIR ALİAĞA İÇ LİMANDA ORSE ADLI HURDA GEMI YETMEZMİŞ GİBİ BİRDE NE OLDUĞU BELIRSİZ 2 HURDA GEMI DAHA İÇ LİMANDA DEMIRLETILMIS DURUMDA ZATEN DAR OLAN İÇ LIMAN İYİCE GUVENSIZ HALE GELMISTIR.TUPRAŞIN BURNUNUN DIBINDE BU DURUMDA 3 GEMI OLMASI VE YETKILILERIN ILGISIZLIĞI HAYRET VE ESEF VERICI.

UMARIM DENIZHABER BU KONUNUN TAKIPÇİSİ OLUR

Kaptan
Kaptan - 7 yıl Önce

Her kötü havada Aliağa'da bir macera yaşamaya alıştık.

Gemi söküme sökülmek üzere gelen hurda gemilerin Aliağa iç limanda ne işi var?

Gemi sökümcüler kendi tesislerinin önüne palamar şamandırası atıp bunları bağlayamazlar mı?

Aliağa iç liman kesinlikle güvensiz ale gelmiştir. Yetkilileri çözüme davet ediyorum.

Ayaz
Ayaz - 7 yıl Önce

Hurda gemiden verilen halatın sağlam olması da beklenemezdi zaten:)Kesinlikle Aliağa iç limanı hurda gemiler kapatmış durumda. Yakında kuvvetli bir lodosta Tüpraş a ait romorkörler hepsini peşine takıp çandarlı körfezinde dolaştırır artık.Bizim gördüğümüzü yetkililer göremiyor mu?

Murat Kaptan
Murat Kaptan - 7 yıl Önce

kopan halat gemiden romorköre verilmiştir.daha sonra romörkörden verilen halatla neta sahaya çıkılmış,gemi ve liman emniyeti sağlanmıştır.söz konusu romörkörün Kaptan'ı olarak bu haberdeki yanlışlığın düzeltilmesini rica ederim.UzakYol Kpt.Murat KARAMAN.Bilgilerinize;

Tankerci
Tankerci - 7 yıl Önce

Kötü hava şartlarında hurda geminin halatı yerine romorkör halatı kullanılması daha doğru değilmiydi?Gemi halatı kullanılacaksa halatın sertifikası varmıydı ?Yok kötü havada sertifika soramam diyorsanız şimdiden gidin sorun 3 gün sonra kuvvetli bir lodos daha geliyor.O hurda gemilerin sorumluluğu tüpraş'a ait romorkörlerde mi ?Aliağa iç liman hurda gemilerin limanı olmuştur artık.

- 7 yıl Önce

romörkörden verilen halat degil gemiden verilen halat kopmuştur. haber yapılırken haber kaynagı ve bilgiler iyi kontrol edilmelidir.


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176