"Greenpeace eylemcileri korsan değil"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da gözaltına alınan Greenpeace eylemcilerinin korsan olarak görülemeyeceğini söyledi.

Putin: "Greenpeace eylemcileri korsan değil, gasp girişiminde bulundu"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’da gözaltına alınan Greenpeace eylemcilerinin korsan olarak görülemeyeceğini, ancak onların uluslararası hukuku ihlal ederek gasp girişiminde bulunduklarını söyledi.

Rus sınır güvenlik görevlileri, 19 Eylül’de Rus Prirazlomnaya petrol platformuna çıkmaya çalışan Greenpeace eylemcilerine ait Arctic Sunrise gemisine el koyarak 30 kişilik mürettebatı gözaltına almıştı. Rusya Soruşturma Komisyonu, eylemciler aleyhine korsanlık suçu ile dava açılmasını istedi.

Uluslar arası Arktik Forumu’nda konuşan Putin, “Orada neler yaşandığının detaylarını bilmiyorum. Elbette çok açık bir şekilde görülüyor ki onlar korsan değil. Maalesef onlar petrol platformunu ele geçirmeye çalıştı…” eleştirisi getirdi.

Greenpeace eylemcilerinin uluslararası hukuku ihlal ettiklerini kaydeden Rusya lideri, “Bizim yasal ajanslarımız, sınır birliklerimiz, Greenpeace adı altında petrol çıkarma platformuna müdahalede bulunmaya çalışanları bilmiyordu. Kenya’da yaşanan kanlı terör saldırısını düşündüğümüzde orada her şey olabilirdi… Teknik hatalar olabilirdi. İnsanların sağlık ve yaşamları tehdit edildi.” eleştirisi getirdi.

Rusya Soruşturma Komisyonu’ndan Vladimir Markin, Prirazlomnaya petrol platformuna müdahalede bulunan eylemcilerin dava sürecinin başladığını, 30 eylemciden 4’ünün Rusya vatandaşı olduğunu aktardı. Eylemcilerden birinin de Türk vatandaşı Gizem Akhan olduğu belirtiliyor.


YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190