GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC)

GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterlilik belgesine nasıl sahip olunacağına ilişkin duyuruda Yat kaptanları kendilerine haksızlık yapıldığını ifade ettiler.

GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC)

Yat Kaptanları Kendilerine Haksızlık Yapıldığı İddiasındalar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın liman cüzdanı ve belge çıkarılması veya yenilenmesinde tüm liman başkanlıklarının yetkili olduğuna ilişkin açıklaması Deniz Haber tarafından kamuoyuna duyurulmuştu.

Yine Bakanlık tarafından yapılan aynı açıklamada yer alan GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterlilik belgesine nasıl sahip olunacağına ilişkin duyurusunda Yat kaptanları kendilerine haksızlık yapıldığını ifade ettiler. Bakanlık açıklamasında "STCW değişiklikleri kapsamında yapılan Gemiadamları Yönetmeliğindeki düzenlemeler çerçevesinde güverte sınıfı zabitan yeterliği minimum gerekleri olarak 1/1/2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan en az GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterliğine sahip olmak koşulundan dolayı sektörümüzün ve gemiadamlarımızın mağduriyet yaşamamasını teminen, Gemiadamları Yönetmeliğinin 8 inci maddesi (b) bendi kapsamında yeterlik belgesi almış kişilere, sahip olduğu yeterlik belgesine istinaden, herhangi bir eğitim belgesi aranmaksızın GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterlik belgesinin eğitim ve sınav şartından muaf olarak düzenlenmesine 04/12/2013 tarihli uygulama talimatı çerçevesinde başlanmıştır." denildi. Bu uygulamadan neden yararlanamadıklarına bir anlam veremeyen yat kaptanları kendilerine haksızlık yapıldığını ve bu nedenle de mağdur olduklarını iddia ettiler. GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü(ROC) yeterlilik belgesine sahip olunmasında güverte sınıfı zabitan yeterlilik belgesine sahip olanlara tanınan bu hakkın onlara da tanınmasını isteyen yat kaptanları, Bakanlığın bu konuya kaptanlar arasında ayrımcılık yapmadan hakkaniyetli çözüm bulacaklarına inandıklarını söylediler.

Kapt. Ünal BENLİALPER / Deniz Haber - İZMİR

YORUM EKLE
YORUMLAR
Akın Ozdemir
Akın Ozdemir - 5 yıl Önce

İdarenin eğitimsiz, sınavsız ROC dağıtması son derece haksız bir uygulamadır, Türk denizcisinin menfaatine olan bir uygulama değildir.İdare mahkemesinde açılan iptal davaları neticelendikçe bu uygulama son bulacak ve hatta bu uygulama ile 'bedava'dan verilen ROC'lar iptal edilecektir.En kötü ihtimalle son kullanma tarihi dolunca yenilenmeyecektir. Ülkemizde eğitimsiz ve sınavsız olarak ve en önemlisi STCW gereklerini yerine getirmeden ROC dağıtıldığını öğrenenen yabancı devletler sizce ne yapacaktır? Yabancı limanlarda Türk denizcileri nasıl bir uygulama ile karşılaşacaktır? En temel eğitimleri alıp bunun sınavını geçemeyecek olanların politik baskı ile ortaya çıkardıkları bu netice bütün Türk denizcilerine ve özellikle uluslararası sefer yapan Türk denizcilerine zarar verecektir. Bedava ROC için çaba gösterenler keşke daha öncesinde zabitan ehliyeti yenilemesi için ROC zorunluluğu getirildiğinde uyanabilseydi zira hiç bir uluslararası kuralın böyle bir talebi yok bu tamamen idarenin tasarrufudur. Yapılması gereken bedava ROC için uğraşmak yerine ki bu sadece denizcilere zarar verir, ehliyet yenilenmesinde ROC zorunluluğunun kaldırılması için çalışmaktır.

Sel ametle Kalınız

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190