Gemiye 98 Bin 726 YTL Ceza

Antalya'da denize boya damlatarak kirlettiği tespit edilen Panama bandıralı MSC Giulia isimli yük gemisine 98 bin 726 bin YTL para cezası uygulandı.

Gemiye 98 Bin 726 YTL Ceza

Antalya'da denize boya damlatarak kirlettiği tespit edilen Panama bandıralı MSC Giulia isimli yük gemisine 98 bin 726 bin YTL para cezası uygulandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan Deniz Birimi, deniz mücavir alan sınırları içerisinde kalan sahillerde, deniz araçlarından kaynaklanan kirliliğin önlenmesi amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Deniz kirliliği kontrolü için temin edilen Mavi Akdeniz isimli tekne ile yapılan çalışmalarda Göynük Çayı ve Beşgöz Deresi arası denetleniyor. Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, yapılan rutin denetimlerde Orta Doğu Liman İşletmesi 6 nolu rıhtıma bağlı bulunan 16 bin 670 gross tonluk Panama bandıralı MSC Giulia isimli yük gemisinin, dış yüzeyini boyarken denize yağlı boya damlatmak ve dökmek suretiyle kirliliğe sebebiyet verdiği tespit edildi. Gemiye, Çevre Kanunu'nda belirtilen idari para cezalarının uygulama esaslarına ait Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2007/2 sayılı genelgesine istinaden, 98 bin 726 YTL idari para cezası kesildi. Gemi, cezai işlemlerini tamamlayana kadar bir gün süreyle seyrüseferden men edildi.

Cezayı ödeyen MSC Giulia, seyrüseferden men halinin kaldırılması üzerine Antalya Limanı'ndan ayrıldı. Yetkililer deniz kirliliği ile ilgili şikayetlerin anında değerlendirmeye alındığını belirterek, Antalya Körfezi'nin karadan ve denizden kirlenmeye karşı korunması konusunda Büyükşehir Belediyesi'nin gerekli çalışmaları yürüttüğü ifade etti.

Kaynak:sondakika.com 

YORUM EKLE
YORUMLAR
okan kaya
okan kaya - 11 yıl Önce

boya damlamasından denizler ne kadar kirlenir, islenen

kabahate verilen ceza bu kadar orantısız olurmu.

Çevreye duyarlı olmalıyız ancak bunu yaparken haksızlık

etmememiz gerekir. Unutulmaması gereken bir konu, ceza

kesilen gemi ofis personeli ile beraber 50 - 60 kisinin

ekmek yediği bir tekne, bunların ocağını söndürmek doğrumudur.

bir damla damlatmışsa ver 100 ytl ceza, bir kova dökmüşse

2000 ytl gibi bir şey. Eğer sintine basıp büyük bir bölgeyi

kirletmişse 50 bin veya kirliliğin temizlenme maliyetine

göre bir rakam. yoksa asgari ücret alan bir kaç belediye

memurunun eline kriterleri belli olmayan bir ceza tarifesi

verip devlet terörü işletmeyelim, bazı insanlara haksız

menfaat elde etme imkanı sunmayalım.okan kaya

HALİL ÖZTÜRK
HALİL ÖZTÜRK - 11 yıl Önce

Böyle bir ceza dünyanın hiç bir tarafında olmaz,denize boya

damlamış,olabilir yazarsın ytl 5000,- bir daha yapar ise kanun

iki misli diyor bir daha yapar ise ülkeye giremiyor, işte ceza

bu,yoksa ytl 99000 değil,yok böyle bir ceza,adamın kafası atar

gelmiyorum Antalya'ya der o zaman görürüz cezanın büyügünü.MSC ülkemizin ihraç yüklerini taşıyan en büyük şirketerden bir

tanesi. Var mı Antalya'ya başka gelen hat? Sayın Belediye bir

araştırsın,şayet bilgisi araştırmaya yeter ise.Kasti yapılan deniz kirliliği ile yanlışlıkla yapılan deniz

kirliliğinin kesinlikle ayrılması lazım.Bu cezada böbürlenecek bir durum yok derim,talihsiz bir vaka.Nasıl bir kanundur bu, geminin gros tonuna göre ceza, geminin

gros tonuna göre ceza olur mu? kirliliğin boyutuna göre ceza

olur.Saygılar,

Halil Öztürk

alper keceli
alper keceli - 11 yıl Önce

Bakiniz kirlilige agir bir ceza var haberden bu anlasilmakta, ama ortaya cikan kirliligi bertaraf etme ile ilgili tek bir satır yok. Cunku kirlilik sanki para ile satiliyor. Cezanin buyuklugunden cok tartisilmasi gereken, kirleten yaptigi kirliligi satmak degil, alinan cezanin bir fon marifeti ile kirliligi yok etmek icin kullanilmasidir. birileri kirlilikten dolayi gelip rekor cezayi kesiyor ama bir daha aslina donus icin hicbir calisma yapilmiyor yani kirlilik satin aliniyor, müdahale yok. Rekor cezalar heryerde var. Ama müdahale ile birlikte, ceza yetkisi ve tahsilat bazı kurumlarimizda yetki, mudahale icin baska bazı kurumlarımızda sorumluluk olursa ve mudahale ile sorumlu kurumlarımızın fon ve kaynakları olmaz ise ve iki unsur birbirinden ayrilir ise ortaya kirliligin satilmasi gibi korkunc bir tablo cikar.

Stacker Ahmet
Stacker Ahmet - 11 yıl Önce

Geminin Kaptanı özellikle gemi limanda iken dış yüzeylerin boyanmasının yasak olup olmadığını liman işletmesine sormuş mudur. ( Bu geminin bir kabahati olsun )

Gemice yapılan kirlenmenin boyutu ,sanki bütün boya tenekesi gemiden denize kasti olarak dökülmüş gibi cezalandırılmış. Sıradan zabıta memurunun keseceği ceza da bu kadar olur.

Türk Limanlarında -Nasıl olsa kimse dikkat etmiyor- diye düşünecek gemi kaptanlarını da , kirlilik konusunda daha hassas olmaya zorlayan biraz da topuzu kaçmış bir ceza olmuş.

ahmet öztürk
ahmet öztürk - 11 yıl Önce

ceza kurallarımız çok enteresan, geminin yol açtığı kirliliğe göre değil de geminin gros tonuna göre ceza kesiliyor, o zaman da haliyle böyle saçma sapan cezalar ortaya çıkıyor, deniz kenarından boya tenekesini denize boca et bir şey olmaz, adam gemiden damla düşürsün 100.000.-tl ceza yesin, belediyeler güzel bir tezgah kurmuş ve kazanç kapısı yaratmış kendilerine.

saygılarımla,

ahmet öztürk

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176