Geminin Alıkonulma Nedeni Bu Olabilir

Rus balıkçı gemisi “Oleg Naydenov”un Senegal askeri makamları tarafından alıkonulmasının nedeni, bu ülke ve Gine-Bissau arasında yaşanan sınır skandalı olabilir.

Geminin Alıkonulma Nedeni Bu Olabilir

Rus balıkçı gemisinin Senegal’de alıkonulmasının olası nedeni açıklandı :

 Rus balıkçı gemisi “Oleg Naydenov”un Senegal askeri makamları tarafından alıkonulmasının nedeni, bu ülke ve Gine-Bissau arasında yaşanan sınır skandalı olabilir. Balıkçı gemisi, halihazırda Dakar limanında bulunuyor. Mürettebat, silahlı kişiler tarafından gemide tutuluyor. Senegal makamları, Rus denizcilerini kaçak balık avlamakla suçluyor. Alınan bilgiye göre Senagal komisyonu, gemide yaptığı denetimin ardından tek bir doküman bile hazırlamadı ve denizcilere herhangi bir suçlama yöneltilmedi. Rus balıkçılar, Afrika deniz kaynakları pazarının bölüşmesinin kurbanı olduklarından emin.

Rusya Federal Balıkçılık Ajansı, balık gemisinin alıkonulması nedeniyle bugün Senegal Balıkçılık Bakanlığı’na protesto notasını verecek. Notada, Rus gemiye karşı yapılan eylemlerin kabul edilemez olduğuna dikkat çekiliyor ve balıkçılık alanında Rusya ile Senegal arasında yaşanan tüm sorunların bu alanda iki ülke arasında mevcut anlaşmalar çerçevesinde çözülmesi gerektiği kaydedildi. Rusya Federal Balıkçılık Ajansı’nın verdiği bilgiye göre gemide, 62’si Rus vatandaşı, 20’si Gine-Bissau vatandaşı 82 kişi bulunuyor. Mürettebatın üç üyesi kadın. Alıkonulan gemide 900 ton balık ve deniz ürünlerinin olduğu bildirildi. Yükün toplam değerinin yaklaşık 540 bin dolar olabileceği belirtildi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190