Gemilerini Türk Denizcilere Veriyorlar

Türk armatörlerin gemilerine teknik işletim hizmeti vermek için kurulan Chemfleet, Kuzey Avrupalı armatörlerin de gemilerini işletmeye başladı.

 Gemilerini Türk Denizcilere Veriyorlar

Genel Müdür Ahmet Haznedar’a göre kimyasal tanker marketinde yeni işgücü yaratabilirsek Avrupalı armatörler gemilerini getirmeye devam edecek. 
 
“Bu şirketi ilk kurduğumuzda İsveçli bir armatörün bize geleceğini hayal bile etmezdim. Şimdi her şeyi hayal edebiliyoruz. Bir noktayı aştıktan sonra artık her şey yapılabilir” diyerek sözlerine başlayan Kaptan Ahmet Haznedar’ın hedefi bir gemi filosu kurmak değil, denizci yetiştirmek.
 
“Piyasada onun bunun bahçesinden meyve toplayarak bu iş olmuyor” diyor Haznedar ve ekliyor: “
 
Onun bahçesinden bir elma, bunun bahçesinden bir elma ile olmuyor, benim kendi bahçem olmalı artık. Türkiye’de biz bir madenin üstünde oturuyoruz. Bu maden gençler. Gemiadamı yetiştireceğiz. Nasıl yapabileceğimizle ilgili çalışmalarım var. Çünkü ben gemiadamı yetiştirmediğim sürece dünya markası olamam. Ben hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum derken, dünya denizlerinde aranan denizcinin yaratılmasını kast ettim. Türk denizcisinin dünya denizlerinde tercih edilen denizci olmasını sağlamamız gerekiyor.”
 

İsveçli armatörü geri çevirdi
 
Şuan bir İsveç armatörü olmak üzere sekiz armatöre ait 27 civarında gemiyi işlettiklerini söyleyen Haznedar, programda olan gemileri alarak büyümelerini sürdüreceklerini belirtti. Kimyasal tanker sektöründe yetişmiş eleman eksikliğinden dolayı İsveçli bir armatörün de gemisini alamadıklarını dile getiren Haznedar, şöyle konuştu: “Şimdi artık yeni insan kaynakları yaratmamız gerekiyor.
 
Ben Filipinli gemicilerle çalışsam önce pazarlığı yapar sonra işe girer, Ama Türklere, ‘çok sıkıştım’ deyince hemen işi yapar, gerisini sonra konuşuruz der. Onun için Türk personelle çalışmayı çok istiyorum. Bu nedenle madeni işletip Türk insanını denize çekmemiz gerekiyor. Artık ben denizcilikten emekli oldum diyebilmeli insanlar.”
 
Kriz sonrası gemilerinin teknik işletmesinin yapılmasını isteyen Türk armatörlerin sayısında artış olduğunu söyleyen Haznedar, “Türk armatörlerin bize gelmesinin tek sebebi var: kalite ve standardı tutturamıyorlar. Geçmişten gelip çok uzun süredir tankercilik yapan firmaların dışında yeni kurulan ve 3-4 gemi işleten firmaların gerekli standartları tutturması çok zor.
 
Bunun nedenini Kimyasal tanker marketinde kuralların sertleşmesine bağlayan Ahmet Haznedar, şunları söyledi: “Kuralların sertleştiğini son 5 yılda çok net gördüm. Matrix dediğimiz insanların şirketteki hizmet sürelerini, çalıştığı yöredeki hizmet süresi ve çalıştığı branştaki hizmet sürelerini değerlendiren bir sistem var. Özellikle kaptan ve birinci güverte zabiti için bu hizmet sürelerinin bir kombinasyonu isteniyor. Avrupalılar, ‘ben kaptanımla, birinci zabitimin şirketteki hizmet sürelerinin toplamda 5 yıl olmasını istiyorum’ diyor. Bence bu kurallarla, sermayeyi tek başına her yerde hakim kılmak istemedikleri için sermayenin yanında muhakkak tecrübenin ve bilginin motive edilmesini istediklerini düşünüyorum. Biz büyük bir ekip olarak göreve geldik ve geçmiş birlikteliğimiz 15 yıla dayanıyor. Bunun bize çok artısı oldu. Şimdi kuru yük gemileri için hazırlık yapıyoruz. Kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Gelecekte oraya da sıkı kurallar gelecek”

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 7 yıl Önce

ŞAHSEN İŞLETMENIN ARMATORE PARA KAZANDIRACAGINI DUSUNMUYORUM CUNKU GEMI ISINDE EL ELINKINI MANTIGI YUKSEKTIR. BU NEDENLE ARMATORLER BIRLESIP ISLETME KURMALARI VE YUKSEK STANDARTLARI DA ISLETMELERE VERDIKLERI UCRETI PERSONELINE VEREREK HAYLI HAYLI SAGLAR.IŞLETMELERE MAHKUM OLMUŞ GEMILERIN MUHAFFAK OLDUGUNU BN GORMEDIM TABI MUSTESNALAR VARDIR.MEHMET ALI KAPTAN

- 7 yıl Önce

Turk personelle Turk armator arasindaki organizasyonu idare edemeyip;personeli ITF e yonlendirerek aradan cekilmeyi isletmeden saymamak lazimumarim yeni ortaklariniz isletme kalitenizi arttirma yonunde sizleri zorlar.

- 7 yıl Önce

bunların eline düşen armatörün vay haline.. daha doğrusu zaten düşmeyen gelmezKazim usta

vuslat Kırkar
vuslat Kırkar - 7 yıl Önce

Yukarıdaki yorumları okudum ve yazma ihtiyacı hissettim.

Öncelikle chemfleet bence Türkiye de denizcilik sektöründe öncü kuruluşlardan birisidir.

Maaşları diğer firmalara göre yüksektir ve piyasayı belirler çünkü kaliteli zabit ve personele gereken değeri verirler.

Ayrıca çok profesyonel bir kurumdur her türlü isteğiniz (yedek parça , kumanya , ve gemide olabilecek her türlü ihtiyaç)sorgusuz sualsiz gelir.

Chemfleet maaş ödemeyen firmaları para kaybetmek pahasına bünyesinden çıkarmıştır ki bu bile personeline verilen değeri gösterir.

Sonuç olarak avrupalı armatörler chemfleet in kara kaşı kara gözü için gemilerini bu şirkete emanet etmemiştir.Çünkü kaliteli zabitlerle çalıştıkları için gemiler kontrollerden sorunsuz geçer.

Herkese saygılar

- 7 yıl Önce

Bahsi geçen gemiler İsveçli SRAB Shipping”in aşağıdaki gemileri midir ?

Nordic Glory – Danimarkalı Herning Shipping”e uzun dönem için kirada (bu arada 1963”de tek tanker ile başlayan Herning Shipping geçen sene battı ve bankalar (Handels Banken) aldilar firmayı Isveçli bir yatirim fonuna verdiler (TRITON 01.06.2011)http://www.srab.se/en/Nordic Victory – aynen yukardaki gibiNordic Prima – bununda ticari işletmesini Danimarkalı Uni-Chartering A/S”ye vermislerdi (ki

Bu firmada gecenlerde batan Danirmarkalı ERRIA”nin gemilerini alacaklı banka ile anlasip

Alan firma, 9 tane kimyasaldan 6 tanesi kendilerine geçti bile, 2 tanede önümüzdeki hafta geçecek..) spot piyasada çalişirdi . . .Bu üç gemininde ISM/teknik işletmesi CHEMFLEET”e verilmişti, Neden ??? Tabiki, piyasanin üstünde maaş verip iyi zabitleri koyuyorlar, sorgu sual etmeden gemiden ne isteniyor ise eksiksiz gönderiyorlar – nasılsa para kendi ceplerinden çıkmıyor-Peki ne oldu sonunda ????

SRAB Shipping battı . . . . Alacaklı banka AALANDSBANKEN aldi gemileri gene Isvecli

SIRIUS Shipping’e verdi . . Sirius Shipping”in müdürü Jonas Backman işletmeyide biz yapacağız diyor (zaten sağlam takımı var)http://siriusshipping.eu/news-press/news-pressreleases/++Demek Türkiyedekileri bitirdiler denirken , şimdide Isveçlileri bitirmeye soyundular ..Düşmeyen gelmez belli , birde kapıdan girende çıkamaz..Yusuf Arkadam

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176