Gemilerde Vergilendirme Nasıl Yapılır?

Uluslararası Gemi Sicili´ne kayıtlı gemilerin işletilmesinden ve devrinden elde edilen kazançlar, Gelir ve Kurumlar Vergisi´ne tabi değildir.

banner217

Gemilerde Vergilendirme Nasıl Yapılır?

Uluslararası Gemi Sicili´ne kayıtlı gemilerin işletilmesinden ve devrinden elde edilen kazançlar, Gelir ve Kurumlar Vergisi´ne tabi değildir.

17 Aralık 2009 Perşembe 00:18
2142 Okunma
Gemilerde Vergilendirme Nasıl Yapılır?

Uluslararası Gemi Sicili´ne kayıtlı gemilerin işletilmesinden ve devrinden elde edilen kazançlar, Gelir ve Kurumlar Vergisi´ne tabi değildir.

Gelir ve Kurumlar Vergisi´nden istisna edilen bu kazançlar vergi tevkifatına da tabi tutulmayacaktır.

Ancak, bu istisna gerçek ve tüzel kişilerin Uluslararası Gemi Sicili´ne kayıt ettirdikleri gemilerin işletilmesinden elde edilen kazançlar ile sınırlıdır.

 Bir kurumun söz konusu gemi işletmeciliğinden elde ettiği kazançların ortaklara kâr payı olarak dağıtılması halinde, kurum kazancının tamamen veya kısmen gemi işletmeciliğinden elde edilip edilmediğine bakılmaksızın menkul sermaye iradı olarak beyan edilmesi gerekir.

Uluslararası Gemi Sicili´nde kayıtlı gemilerde çalışan personele ödenen ücretler gelir vergisi ve fonlardan müstesnadır.

 Gemi işletmeciliği yapan firmanın gemide çalışan personeli dışındaki personeline ödenen ücretler bu istisnadan yararlanmayacaktır.

 Maaş, ücret, gündelik, huzur hakkı, aidat ihtisas zammı, ikramiye yemek ve mesken bedeli, harcırah, tazminat vesaire gibi her ne ad ile olursa olsun, hizmet karşılığı alınan paralar için verilen makbuzlar ile bu paralar nakden ödenmeyerek kişiler adına açılmış veya açılacak carı hesaplara nakledildiği veya emir ve havalelerine tediye olunduğu takdirde nakli veya tediye temin eden kâğıtların binde 6 nispetinde Damga Vergisi´ne tabidir...

Anahtar Kelimeler:
VergiGemi İşletmeciliği
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2009-12-17 12:30:31

GEMİLERDE VERGİLENDİRMEBu yazı, gemilerin vergi vermediğini dolayısıyla vergi adaletsizliğine bir eleştirimi ?. Böyle ise yüzde yüz doğru. Yoksa, gemileri vergi veriyormuş gibi göstermek amaçlı mı yazılmıştır. Veya armatörlere, siyasilere biraz insaf adalet mesajı mı içeriyor.

Avatar
Meliha Er 2009-12-17 16:04:27

Uluslararası Gemi Siciline Katıtlı Gemilerin işletilmesi ve devrinden elde edilen kazançlar Vergiden İstisnadır. Ancak Kurumlar vergisinden istisna edilen bu kazançlar vergi tevkifatına tabi değildir dense de Uygulamada kar dağıtımında kazancın gemi işletilmesinden veya başka faaliyetlerinden elde edilen kazancın toplamı üzerinden tevkifat alınmaktadır. Defterdarlıkdan bu konuda alınan muktezada da bu yönde açıklama gelmiştir. Bu cümlenin Şirketleri yanlış uygulamaya yöneltmemesi adına acilen düzeltilmesi gerekmektedir.

Avatar
Hasan Sarı 2009-12-17 16:38:29

Meliha hanım, yazıda ortaklara kar payı dagıtılması halınde vergi ödenmeyeceğine dair bölüm yok ki,Nitekim yazıda bulunan aşağıdaki paragrafı dikkatli okumalısınız.

"Bir kurumun söz konusu gemi işletmeciliğinden elde ettiği kazançların ortaklara kâr payı olarak dağıtılması halinde, kurum kazancının tamamen veya kısmen gemi işletmeciliğinden elde edilip edilmediğine bakılmaksızın menkul sermaye iradı olarak beyan edilmesi gerekir."

Avatar
Kemal Yılmaz 2009-12-17 17:10:15

Serbest bayrağa kayıtlı ancak Türkiye'den aldğı yük

karşılığı Navlun elde eden armatörlerin elde ettikleri Navlunun yüzde 5 civarında vergiyi belli bir süre içinde beyan edip

maliyeye yatırması lazım.. Acaba ikinci sicildeki armatörler bu Dar Mükellef vergisinden muafmı?Navlun vergisini beyannamesini Acentamı verecek Armatörmü ?

Avatar
Nazım Temel 2009-12-18 11:24:34

bu tür yazıların devam ettirilmesinde cok fayda var

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190