"Gemiden yırttın ama ben sana göstereceğim"

İtalyan Sahil Güvenlik ile batmakta olan Costa Concordia gemisi kaptanı Francesco Schettino ile arasında geçen konuşmalar İtalyan ulusal televizyonunda yayınlandı.

İtalyan Sahil Güvenlik görevlisinin batmakta olan Costa Concordia gemisi kaptanı Francesco Schettino ile arasında geçen konuşmalar İtalyan ulusal televizyonunda yayınlandı.

Bilindiği gibi Kaptan Francesco Schettino; gemi Giglio adası yakınlarında kayalıklara çarptıktan sonra gemiyi terketmiş olduğu şeklindeki suçlamaları kabul etmiyor.

Ancak ses kayıtları, 4000 den fazla yolcu ve mürettebat taşıyan Costa Concordia gemisi kayalara çarptıktan sonra batıncaya kadar geçen sürede yaşanan kaos ve kargaşayı ortaya koyuyor.

Bir can filikasına binmiş olan Kaptan Schettino, kayıtlarda Batı İtalya’da liman kenti Livorno’daki merkez üste görevli Sahil Güvenlik yetkilisi ile konuşuyor.
Gemide şu ana kadar 11 kişinin cesedi bulundu, 23 kişi ise halen kayıp.

Sahil Güvenlik yetkilisi De Falco, daha sonra Livorno’daki yerel bir gazeteye verdiği mülakatta, kaptanın sesinin tonundan “durumun çok kötü olduğunu” hissettiğini söyledi. Schettino’nun avukatı ise yorum yapamayacağını bildirdi.

euters haber ajansının İtalyanca’dan İngilizce’ye yaptığı çeviriden DenizHaber tarafından Türkçeye aktarılan metine göre De Falco ile kaptan Schettino arasında geçen konuşmalar şöyle:

Sahil Güvenlik: Merhaba.

Kaptan: İyi akşamlar, Şef.

Sahil Güvenlik: Dinle, ben Livorno’dan De Falco. Kaptanla mı konuşuyorum?

Kaptan: İyi akşamlar Şef De Falco.

Sahil Güvenlik: bana adını söyler misin lütfen..

Kaptan: Ben Kaptan Schettino, şef…

Sahil Güvenlik: Schettino?

Kaptan: Evet…

Sahil Güvenlik: Dinle, Schettino. Gemide sıkışmış kalmış insanlar var. Şimdi, can filikanla birlikte git. Geminin baş bodoslamasında, sancak tarafta bir çarmıh merdiven var. Bu çarmıhtan tırman ve gemiye çık. Gemiye çık, oradan beni ara ve orada kaç kişi olduğunu bana söyle. Anlaşıldı mı? Bu konuşma kaydediliyor, Kaptan Schettino.

(Kaptan konuşmaya çalışıyor ancak sahil güvenlik onu tam olarak duyamıyor. Sahil Güvenlik ofisinde gürültülü konuşmalar…)

Sahil Güvenlik: Konuşsana! (Kaptan konuşmaya çalışır) Kaptan, elini mikrofona koy ve daha yüksek sesle konuş!

Kaptan: Şu anda gemi yatık vaziyette…

Sahil Güvenlik: Baş bodoslamadaki çarmıhtan aşağıya inen insanlar var. Tam aksi yönde git, gemiye geri dön, bana gemide kaç kişi olduğunu ve neleri olduğunu bildir. Bana orada çocuklar var mı, kadınlar varmı ve ne gibi yardıma ihtiyaçları var onu söyle. Ve bu grupların her birinden kaç kişi olduğunu bildireceksin. Anlaşıldı mı?

Dinle Schettino, belki denizden paçayı sıyırdın ama sana ben gününü göstereceğim. Sana bunu ben ödeteceğim. Allahın cezası, gemiye geri dön!

(Arka planda gürültüler duyuluyor. Odadaki diğer Sahil Güvenlik subaylarının heyecanle “Gemi! Gemi! Diye bağırdıkları duyuluyor)

Kaptan: Lütfen…

Sahil Güvenlik: Bu işin lütfeni kalmadı artık. Gemiye geri dön. Bana gemiye geri döndüğünün güvencesini ver.

Kaptan: Ben bir can fişlikasındayım. Burada aşağıdayım ben. Ben buradan bir yere gitmiyorum. Ben buradayım.

Sahil Güvenlik: Ne yapıyorsun, Kaptan?

Kaptan: Ben burada kurtarma operasyonunu koordine …

Sahil Güvenlik: (Sözünü keserek): Orada neyin koordinesini ediyorsun. Gemiye dön! Kurtarmayı gemiden koordine et! Red mi ediyorsun?

Kaptan: Hayır, reddediyor değilim.

Sahil Güvenlik: Gemiye geri dönmeyi red mi ediyorsun, kaptan? Bana gemiye neden geri dönmediğini söyle.

Kaptan: (Anlaşılmaz şeyler) …. Bir başka can filikası var….

Sahil Güvenlik: (Sözünü keserek, bağırarak): Sen hemen şimdi gemiye döneceksin. Bu bir emirdir. Başka hiçbir şey seni ilgilendirmiyor. Sen “gemiyi terk” emrini verdin ve bitti. Şimdi emirleri ben veriyorum. Gemiye geri dön! Anlaşıldı mı? Beni duyuyor musun?

Kaptan: Gemiye geri dönüyorum.

Sahil Güvenlik: Git! Gemiye gider gitmez beni hemen ara. Benim kurtarma ekibim geminin baş tarafında.

Kaptan: Kurtarma tekneniz nerde?

Sahil Güvenlik: Benim kurtarma botum geminin baş tarafında. Şimdiden bazı cesetler var, Schettino. Git!

Kaptan: Kaç ceset var?

Sahil Güvenlik: Bilmiyorum. Hey Allahım, bunu bana sen söylemelisin!

Kaptan: Farkında değilsin galiba. Burası karanlık ve hiçbir şey göremiyoruz!

Sahil Güvenlik: Öyle mi? Peki karanlıksa evine mi gideceksin Schettino. Karanlık ve evine mi gitmek istiyorsun? Geminin baş tarafına git hemen ve bana ne yapılması gerektiğini bildir, kaç kişi olduğunu söyle, ve neye ihtiyaçları olduklarını bildir. Hemen!

Kaptan: Benim 2. Kaptanım burada yanımda…

Sahil Güvenlik: Öyleyse ikiniz de gidin! İkiniz de! 2. Kaptanının adı ne?

Kaptan: Adı Dimitri.

Sahil Güvenlik: Adının devamı yok mu? Devamı ne? Şimdi sen ve 2. Kaptanın hemen gemiye dönüyorsunuz. Tamam mı?

Kaptan: Bak, Şef. Ben gemiye geri dönmek istiyorum ama diğer can filikası buradaki, dyrdy ve sürükleniyor. Aradım…

Sahil Güvenlik: (Sözünü keserek) Bir saattir bana bunu söyleyip duruyorsun! Şimdi gemiye dön! Gemiye çık, ve bana acilen orada kaç kişi olduğunu bildir!

Kaptan: Tamam, Şef.

Sahil Güvenlik: Git! Hemen!

Liman Başkanlığına göre son cümleler konuşulduğunda yerel saat 01:46 idi. Schettino;yerel saatle 12:30’da bir kayanın üzerinde sığınmış olarak görünmüştü. Tanıklar, onun tekrar gemiye gitmediğini ve saat 06:00 ya dek süren kurtarma operasyonlarına katılmadığını söylüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cahit  İstikbal
Cahit İstikbal - 7 yıl Önce

Gerek Schettino, gerekse De Falco nun situational awareness ve emergency management adına sınıfta kaldığını gösteren bir diyalog. Kaptan: Görevinin gerektirdiği eylemlerin neler olduğunun bilincinde değil, insanların ona ihtiyacının olduğunun farkında -ya da umurunda- değil, inisiyatif almasının gerektiği bilincinde değil... De Falco ise kaptanın şok yaşamış olabileceği ve acil durumu yönetmede ille belli bir kişiyi zorlamak değil eldeki en iyi durumdaki araçları kullanmanın önemli olduğunu farkında değil. Kaptanı fırçalamakla iş bitmiyor. Madem orada adamların var onlar kazayı yaşamayan iyi durumda insanlar inisiyatifi onlara ver. Burada görülüyor ki -her zaman yaşadığımız olay- herkes kendi sandalyesinden olaya bakıyor ve diğerinin ne durumda olduğundan/olabileceğinden bihaber... Empati yok. Eğer karşındaki insanın ortamını ve içinde bulunduğu durumu anlıyamıyorsan o krizi yönetemezsin.

Cahit  İstikbal
Cahit İstikbal - 7 yıl Önce

Bu olay ancak bir "Trajedi" olarak tanımlanabilir. Bir yanda kayanın tepesinde sabahlayan kaptan. Empati yapsanız, kimbilir ne haldedir? diye düşünmemek olası değil. Öbür yanda; belli ki onun hatası yüzünden perişan olmuş, kimi canını kurtarabilmiş, kimi hala can kavgasında olan yolcular, mürettebat, erkekler, kadınlar, ve elbette ki, çocuklar!


Bu trajedinin içerisinde Sahil Güvenlik komutanının çınlayan sesi insanı nasıl da gerçekle karşı karşıya bırakıyor, değil mi? Acı, korkunç ve inanılası olmayan gerçekle... Oysa sadece bir kaç metre daha sancaktan gidiverseydi o gemi... Hiç bir şey olmayacaktı.


Oysa, olmadı.

Kaptan sarhoştu, barda içki içiyordu, vesaire... Bunlar şimdi abartılarak söylenecek elbet. Oysa, yolcu gemisinde kaptanın görevi olan şeyler birçoğu. Gemi limandan kalkmış ve geceyi yolda geçirecek.

Oysa o gece gecenin karanlığında bir kaya tepesinde geçecekti. Kaderde böyle yazılmış.

Atasözü ne diyor?

"Dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir"

Schettino, gemiyi limana götüremedi.. Geminin kayalara çarptığını kabullenemedi. Birkaç saat öncesini yaşıyor gibiydi.

"Kayalar orada olmamalıydı" dedi. "Ben orada olmamalıydım" diyemedi.

Zayıf bir insan gibi davrandı.

Olmadı...

Deniz Erenler
Deniz Erenler - 7 yıl Önce

Selamlar,

Kaptan. KURT CARLSEN10 Ocak 2012 (Costa Concordia kazasindan 5 gun evvel) gunuFLYING ENTERPRISE gemisinin batisinin 60.yildonumundeAmerikada torenlerle anildi . .NEDEN ??? Cunku alabora olan gemisini terk etmeyerek tam 13 gun

Gemi kotulesen havada kirilip tamamen batana kadar

tek basina gemisini beklemistide ondan . .Haber ve Videolar icin :http://www.maritimedanmark.dk/?Id=12891ceviri icin gerek gorurseniz kullanabilirsinizhttp://www.google.com/language_tools?hl=en

direk youtube linkleri (goruntuler 1952 senesinden) ilki sessiz film ama guzel goruntuler,

ikincisi hollandaca ama icinde INGILIZCE olarak yolcularin anlatimi varhttp://www.youtube.com/watch?v=zy2m--YvOSg&feature=player_embedded#t=0s

http://www.youtube.com/watch?v=t2IKwZJgFRI&feature=related

++

Saygilarahmet  kaptan
ahmet kaptan - 7 yıl Önce

Gemiler inanilmaz boyutlara ulasti. Yuzer sehirler denizdemi karadami belli degil ! Ekipaj cesitli milletlerden zabitanin ne dille anlastiklari belli degil, zabitan icin eglence bu gemilerde vazife, yolcular memnun edilmeli, sahilden gorulerek isiklar yanarak reklam lazim, egitim gemilerde tam bir felaket. Kurtarma koordinasyonu mumkunmu acaba ??? Ancak SAR birseyler yapabilir disardan mudahele ile. Denizcilik reklama donusurse, lackalasirsa boyle olur, kaptanlar erkek kuaforunde aksam masasina hazirlanirsa, kayaya da carparlar rihtimada...gemiden de caresizlik icinde ayrilirlar...selametle eski kurtlar...

Cemil Uzunömeroğlu
Cemil Uzunömeroğlu - 7 yıl Önce

Kaptan Sait OTARCI,http://www.denizhaber.com/index.php?sayfa=yazar&id=23&yazi_id=100408

ALPAY ARAS
ALPAY ARAS - 7 yıl Önce

YAZININ SONUNDA SAYIN CAHİT İSTİKBAL VE SAYIN DENİZ ERENLERİN ÇOK GÜZEL YORUMLARI VAR GERÇİ TÜM YORUMLAR GÜZEL ANCAK YAŞANAN OLAYDA GÖRÜLMESİ VE ÖNEMLE İRDELENMESİ GEREKENLER VARDIR.SAYIN CAHİT BEYİN DEDİĞİ GİBİ YAŞAM BULUNULAN ZAMAN KESİTİNDE HİÇ BEKLEMEDİĞİNİZ ANLARDA KARŞINIZA ÖYLE ANLAR ÇIKARTIRKİ, ÖZELLİKLE DENİZCİLİĞİ BİR YAŞAM BİÇİMİ OLARAK KABUL ETMİŞ DENİZCİLER İÇİN KARŞILAŞABİLECEKLERİ BÖYLE ANLARDA DENİZDE DENİZCİ GİBİ DAVRANABİLMEYİ DENİZCİ OLABİLMEYİ,HEPSİNDEN ÖTE ADAM OLABİLMEYİ GEREKTİRİR.YAŞANILAN OLAY BİR DÜNYA DEVİ OLAN COSTANIN EN YENİ VE BÜYÜK GEMİLERİNDEN BİRİSİNDE ÇALIŞAN BASİRETSİZ BİR ADAMIN,ADAMIN DİYORUM ÇÜNKÜ KAPTAN KELİMESİNİ BU ADAMA SIFAT OLARAK YAKIŞTIRAMIYORUM.CAHİT BEYE BU NOKTADA KATILAMIYORUM.DENİZDE YILLARINI VERMİŞ BİR İNSAN OLARAK BİR KAPTANIN BU DERECE BASİRETSİZ OLABİLMESİNİ KABUL EDEMİYORUM.OLAMAZSINIZ İNSANLAR CAN PAZARINDAYKEN BU KADAR KORKAK OLMAYA BULUNDUĞUNUZ MEVKİ MÜSADE ETMEZ O MEVKİYE YAKIŞMAYAN BİR ADAM SAYESİNDE BU GÜN BİR ÇOK İNSAN CAN VERMİŞTİR.BU NOKTA İÇİN KUSURA BAKMAYIN CAHİT BEY BİR DENİZCİ OLARAK GÖRDÜĞÜM SİZLERE BU NOKTADA KATILAMIYORUM.ANCAK YAZINIZDA ÇOK ÖNEMLİ NOKTALARA DEĞİNMİŞSİNİZ.ÖZELLİKLE KAPTAN SIFANINA UYMAYAN ADAMIN İÇİNDE OLDUĞU DURUMUN FARKINDA OLAMAMASI VE HABERDAR OLMASI GEREKEN ACİL DURUMLARDA KRİZ YÖNETİM VE YÖNTEM USULLERİNE KARŞI BİLGİSİZLİĞİ YADA BİLDİKLERİNİ UYGULAMADA SORUN YAŞAMASI.İŞTE BU NOKTADA BİR GEMİ KAPTANI YAŞADIĞI OLAYIN ŞOKUNUN ARDINA SIĞINAMAZ.SİZE KATILMADIĞIM NOKTA BUDUR.ÇÜNKÜ EĞİTİMİNİZ VE SENELERCE YAPTIĞINIZ GÖREV SÜRESİNCE BU TİP OLAYLAR İÇİN YAPTIĞINIZ TALİMLER ALDIĞINIZ KURSLAR BUNLARIN HEPSİNİN BİR ANDA BİR ŞOKLA ORTADAN KALMASI BU ADAMIN BU İŞE UYGUN OLMADIĞI MANASINA GELİR Kİ GÜNÜMÜZDE TÜM DÜNYADA SİZLERİNDE BİLDİĞİ GİBİ ARTAN GEMİ TONAJ KAPASİTESİNE DOĞRU ORATNTIDA KAPTAN AÇIĞINI KAPATMAK İÇİN YENİ NESİL MEZUNLAR ÇOK ERKEN ZAMANLARDA KAPTANLIK ALMAKTALAR.BU OLAY SADECE BİZİM İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR SORUN TÜM DÜNYADA AYNIDIR.İŞTE İRDELENMESİ GEREKEN BAŞ NOKTA BURASIDIR.OLAN OLDUKTAN SONRA YAZILANLAR ÇİZİLENLER YADA BİZLERİN ORTAYA KOYDUĞU GÖRÜŞLER VERDİĞİ ÖRNEKLER BUNLARIN HEPSİ ANLAMSIZLAŞIYOR.SONUÇ OLARAK ORTAYA ÇIKAN TABLO HERKESE ALMASI GEREKEN DERSİ VERMEK ZORUNDA.BU TİP OLAYLAR DÜNYA DENİZ TARİHİNE GEÇEN VE ALINAN DERSLER OLARAK KALIR.TABİİ ALINABİLİRSE YADA ALABİLENLERE YARAR.DENİZCİLİK İÇİN YAPTIKLARINIZI VE VERDİĞİNİZ MÜCADELELERİ AKLI SELİM HERKES TAKDİRLE İZLİYOR.BEN MESLEĞE MESLEK LİSESİ ÇIKIŞLIYIM VE BUGÜN UZAK YOL KAPTANLIĞINA SAHİP 25 SENELİK DENİZ 15 SENELİK KAPTANLIK TECRÜBESİYLE HALEN KİMYASAL TANKERLERDE GÖREV YAPIYORUM.MESLEKTE YAŞANAN OLAYLARA BAKTIĞINIZDA EĞİTİM KONUSUNUN YABANA ATILACAK BİR ŞEY OLMADIĞINI HERKESİN GÖRMESİ GEREKİYOR.ANCAK ALINAN EĞİTİM DENİZDE DENİZCİ OLMAYI SAĞLAMIYOR ADAM OLABİLMEYİ İSE HİÇ SAĞLAMIYOR BUNLAR DENİZDE UZUN ZAMAN İÇERİSİNDE HER KADEMEDE UZUN ZAMANLAR ÇALIŞMAK İLE KAZANILABİLİYOR.BUNU GÖZDEN KAÇIRMADAN,BU TİP OLAYLARA MARUZ KALMAYI YADA YAŞANMASINI BEKLEMEDEN DENİZDE İYİ DENİZCİLER YETİŞTİRMEK VE ORTAYA ADAM GİBİ İNSANLAR ÇIKARTABİLMEYİ KENDİMİZE MİSYON EDİNMEMİZ GEREKİYOR.SAYIN DENİZ ERENLER'İN VERDİĞİ ÖRNEKTE OLDUĞU GİBİ

TÜM YAŞIT MESLEKTAŞLARIMA VE DENİZDE OLAN DENİZCİLERE ALLAH SELAMET VERSİN DER BİZLERİ BUGÜNLERE HAZIRLAYAN TÜM DENİZCİ VE İNSAN OLABİLMEYİ BECEREBİLMİŞ BÜYÜKLERİMİZİN ELLERİNDEN ÖPERİZ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞ OLANLARADA ALLAH TAN RAHMET DİLERİZ.

SİZLEREDE VERDİĞİNİZ TÜM MÜCADELELERDE ALLAH IN YARDIMCI OLAMASINI DİLERİZSEVGİ VE SAYGILARIMLA KAPTAN ALPAY ARAS

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176