"Gemiden İnmedim, Yanlışlıkla Düştüm"

Schettino, gemiden kayıp düşerek ‘yanlışlıkla’ gemiyi terk ettiğini, sonrasında da yolcuları kurtarmak için elinden geleni yaptığını iddia ediyor.

Costa Concordia gemi kazasının ardından İtalya’da kamuyounun hedefinde Kaptan Francesco Schettino var.

Ancak ikinci kaptanıyla birlikte tutuklanan Schettino, devrilen gemiden kayıp düşerek ‘yanlışlıkla’ gemiyi terk ettiğini, sonrasında da yolcuları kurtarmak için elinden geleni yaptığını iddia ediyor.

Avukatı Bruno Leporatti de canını kurtarmaya çalışan yolcuları, yakında bir kayalığın üzerinden izleyen kaptanı savunuyor:

“Öylece yolcuların arasında korkup saklanmış değildi. Evet bir kayadan bakıyordu ama o her zaman gemisini düşünüyordu, o sonra da telefonla sorulara cevap veriyor ve bilgilendiriyordu.”

Kaptanın kazanın hemen ardından liman şefliği ile yaptığı konuşmada, gemiye dönmemek için ısrarı dikkat çekmişti. Kayıtlarda Kaptan Schettino, ilk gemiye geri dönme çağrılarını reddederek havanın karanlık olduğunu birşeyin görülmediğini söylüyor.

İtalyan savcılar ise kaza yerindeki sorumsuzluğu göz önüne alınarak kaptanın ev hapsinde tutulması kararına karşı çıktıklarını bildirdi:

“Schettino’ya sorumluluklarından kaçabilecek bir ortam yaratmamak istiyoruz. Onun gemide sergilediği davranışlar bize pozitif bir izlenim bırakmadı.”

Kaza sonrasında gemiden S.O.S sinyali bile gelmediğini, yetkililerin gemideki yolcuların telefonlarıyla durumdan haberdar oldukları bildirildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
deniz kara
deniz kara - 7 yıl Önce

duyumlara ve iddialara göre değerlendirnek gerekirse , kıyıdakileri onure edeyim derken kendini rezil etti ,meslek hayatını bitirdi.salon hayatına kendini kaptırdığı için gemisinin kumandasına sahip olamadı ancak burda gözardı edilmemesi gereken bir şeyde 4500 yolcu ile böyle bir kazada bu kadar az ölü ve kayıp olmasıda dikkate alınmalı,

italyanların böyle bir gemiyi bilgiden ve kumandadan yoksun bir kaptana ve onun alt kadrolarına emanet edebileceğinide tahmin etmiyorum.şirket kendini kurtarmak için acele davranıp kaptanı günah keçisi ilan etti.acaba kaza anında gercekte ne oldu ??????

Deniz Erenler
Deniz Erenler - 7 yıl Önce

Selamlar,Hicbirimizin gozunden kacmamistir, COSTA CONCORDIA gemisinin isletmesi

Cok cabuk olarak, bu kazanin sucunu Kaptanin omuzlarina yikti (sirket –idare- onayi

Almadan belirlenen rotadan sapmasi..)Fakat enteresan bir sey var, bu gemi ayni Deviasyonu daha oncede yapmis.14 Agustos 2011”de izledigi rota ile kaza yaptigi rotanin ustuste bindirilmis

Goruntuleri asagidaki linkte. Ustelik 5 ay evvel adaya dahada yakin -230 metre-

Gecmis, birseyde olmamis . .http://www.lloydslist.com/ll/sector/ship-operations/article389069.ece++Bu arada sanki daha cok carpici seyler ortaya cikabilir. . Cunku anladigimiz kadari

İle bolgenin Ingiliz Osinografi dairesi tarafindan hazirlanan Admiralty haritalarinda

O rota ustunde oyle bir kayalik gorunmuyor !!! . . Yukardaki Ingilizce haberi okursaniz

UKHO “gemide kendi haritalari mi kullaniliyordu” sorusuna cevap vermekten imtina

Ediyor . .

Iyide 14 Agustos”da orda o kayalik yoktuda, 5 ay sonrami cikti, nedie bu su

Altinda yanadag mi ???Bakalim bunun altindan ne cikacak !!!++Genede, her ne olursa olsun, uzucu olan, bir sirketin cok erkenden tuım sucu kaptanina atmasi (yani kendi icinde kimi suclarsan sucla fakat donup kamuoyuna bu sekilde !! ) ama buda

Tipik “Italian Job” . . Yani bizler Kaptani suclayabiliriz, kamuoyuda ama direk sirketin

Cikip Dakka 1 kendi Kaptanini suclamasi sanki hic DELIKANLICA bir sey degil . . bu

Italyanlari (demediginizi birakmadiniz ama...) Husamettin”e havale ediyoruz ..Korkak Kaptan, Odlek Kaptan (derken, alti paramparca olmus yana yatip batan gemideki

4229 kisinin, en azindan 4bin197si bi sekilde coktan evine dondu..) vesair amaKapitano”nun SİRKET”ide, Masalla COK CESUR cikti . . .

SaygilarAyhan Altun
Ayhan Altun - 7 yıl Önce

Demek gemiler makine yada dümen arızası yapmadan da karaya oturabiliyormuş..Kaç gün oldu hala kimse makinecileri suçlamadı..garibime gitti doğrusu..Yoksa terslik bizde mi!!!!

ALPAY  ARAS
ALPAY ARAS - 7 yıl Önce

ÖNCELİKLE YAZIDA BELİRTİLEN ŞEKİLDE KAPTAN OLMAYI BECEREMEYEN TATLI SU KAPTANIMIZ HAVA ATMAK MAKSATLI O BÜYÜKLÜKTE BİR GEMİNİN GEÇMEMESİ GEREKEN DAR BİR KANALDAN GEÇMEYE KALKMAKLA EN BÜYÜK HATAYI YAPMIŞTIR.AYNI KAPTANIN AYNI KANALDAN DAHA EVVEL YİNE HAVA ATMAK İÇİN GEÇTİĞİ BELİRLENMİŞ AMA BU SEFER ŞANSI YAVER GİTMEMİŞ DEMEKKİ.KALDIKİ BU SEFER HEM DAR BİR KANALA ROTA VERİYORSUN HEMDE BARDA SARIŞIN BİR HATUNLA OYNAŞIYORSUN,YANİ BİR ELİ OYNAŞTA BİR ELİ İŞTE DİYECEĞİM AMA HERİFİN İKİ ELİDE OYNAŞTAYMIŞ.BELKİ ÖNCESİNDE KÖPRÜ ÜSTÜNDE KENDİ KUMANDASINDA GEÇTİ AYNI ROTAYI VERİP KENDİNİ EMNİYETTE HİSSEDİP BU SEFER KÖPRÜ ÜSTÜNE BİLE ÇIKMADI VARDİYADAKİ ZABİT GYRODA VE OTO PİLOTTA VERİLEN ROTADA GİDİYORDU BELKİ ANCAK GEMİNİN GİTTİĞİ GERÇEK ROTA NEYDİ YANİ COURSE ON GOING.BU DENİZDE HER AN DEĞİŞEN BİR FAKTÖRDÜR AKINTI RÜZGAR SİZİN VERDİĞİNİZ ROTAYA ETKİ EDEREK GEMİYİ ETKENLERE BAĞLI OLARAK FARKLI BİR ROTAYA GÖTÜRÜR.BÖYLE DAR BİR KANALDA METRELERİN BİLE ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN DENİZCİ OLMAYA GEREK YOKTUR.KALDIKİ BASİRETSİZ BİR KAPTANIN BASİRETSİZ ZABİTLERİ İLE KAPTAN DAHA GEMİ TERK EMRİNİ VERİR VERMEZ İLK AYRILAN ONLAR OLMUŞLAR BUNLARA İSTİNADEN BUNLARI SÖYLİYEBİLİYORUM.BAHSETTİĞİM KONUYA HİÇ DİKKAT ETMEDİKLRİDE AŞİKAR DURUMDADIR.KALDIKİ UKHO HARİTALARINDA BAZEN BÖYLE HATALAR OLABİLMEKTE,ÖZELLİKLE BU TİP DAR KANALLARI BAZEN BAŞTAN SAVMA YAPABİLİYORLAR SEYİRE UYGUN DEĞİLSE.TÜM BUNLAR BİR ARAYA GELDİĞİNDE BÖYLE BİR GEMİDE KAPTANLIK YAPMA YETİSİNE SAİP OLMAYAN BİR ADAM YETERSİZ ZABİTLER HARİTADA YAPILAN HATALAR SHOW YAPMA MERAKI TÜM BUNLAR SONUÇLARI BÖYLE BİR NOKTAYA GETİRDİ İŞTE.DENİZCİLİKTE KİMSE KALANLARLA DEĞİL GİDENLERLE YANİ KAYIPLARLA İLGİLİDİR.SONUÇTA AŞIRI YÜKSEK MALİYETLİ BİR SONUÇ VAR KİMSE ŞİRKETİ SUÇLAYAMAZ.SADECE SÖYLENECEK TEK ŞEY KAPTAN HAKKINDA VERİLEN YANLIŞ DEĞERLENDİRME YANİ YANLIŞ ADAM SEÇİMİNİ KONUŞABİLİRİZ BU TİP GEMİLERE ADAM KONURKEN KRİTERLERİ DAHA FAZLA AĞIRLAŞTIRMAK ZORUNLULUĞU MEYDANDA.KAPTAN TERK EMRİ VERDİKTEN SONRA İLK ÖNCE GEMİSİNİ TERK EDEN ADAM DEĞİLDİR.EN SON TERK EDEN ADAMDIR.AMA HİÇTE ÖYLE OLMAMIŞ.SEYİR KURALLARINA GÖRE DAR KANALLARDA KAPTAN KÖPRÜ ÜSTÜNDE OLMALIDIR.AMA DEĞİLMİŞ.HERŞEYDEN EVVEL KAPTANIN AŞIRI SORUMSUZ BİR ADAM OLDUĞU MEYDANDA İKEN VE TEK SORUMLU ADAM O İSE, SÖYLENECEK TEK LAF ALLAH TOKADINI ÇAKTIMI SAĞLAM ÇAKAR.GEMİDE CENABET İŞLERLE UĞRAŞMAMAK LAZIM SONUÇTA VESSELAM.

GERÇİ BU İŞLERDE BÜYÜK KONUŞMAMAK LAZIMDIR YARIN ÖBÜR GÜN NE OLACAĞINI KİMSE BİLEMEZ TEK DİLEĞİM DENİZDE ALLAH HERKESİ KAZALARDAN BELALARDAN UZAK TUTSUN DENİZDE DÜŞMANIMA BİLE BELA OKUMAM HATTA ONU GÖRDÜĞÜMDE BİLE KURTARMAKLA MESULÜMDÜR.BUNCA KIZGINLIKLA YAZMAMIN SEBEBİDE BUDUR.4229 KİŞİNİN OLDUĞU BİR GEMİNİN İDARESİ BU OLMAMALI VE BUNUN HİÇ BİR MAZERETİ OLAMAZ.ARTIK BU OLAY OLDU YAZILACAK ÇİZİLECEK SONUÇLARINI HEP BERABER İLERİDE GÖRECEĞİZ İMO YİNE BİR SÜRÜ KARAR ALACAK YÜRÜRLÜĞE KOYACAK 450 MİLYON EORU LUK FATURA YİNE BİZ DENİZDE ÇALIŞAN LARIN KAFASINA BİR SÜRÜ YENİ KURAL OLARAK PATLAYACAK.BUNLARIN HERBİRİNİN GEREĞİDE AŞİKAR GERÇEKTESAYGILARIMLA KAPTAN ALPAY ARAS

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176