Gemicilik sektöründeki vergi düzenlemelerinin ayrıntıları belli oldu

(Deniz Haber .Com) Gemicilik sektörüne ve KOBİ'lere torba kanun ile getirilen vergi istisnası ve indirimlerinin ayrıntıları belli oldu. Gemicilik sektörüne ve KOBİ'lere torba kanun ile getirilen vergi istisnası ve indirimlerinin ayrıntıları belirlendi.

banner217

Gemicilik sektöründeki vergi düzenlemelerinin ayrıntıları belli oldu

(Deniz Haber .Com) Gemicilik sektörüne ve KOBİ'lere torba kanun ile getirilen vergi istisnası ve indirimlerinin ayrıntıları belli oldu. Gemicilik sektörüne ve KOBİ'lere torba kanun ile getirilen vergi istisnası ve indirimlerinin ayrıntıları belirlendi.

12 Şubat 2017 Pazar 00:17
363 Okunma
Gemicilik sektöründeki vergi düzenlemelerinin ayrıntıları belli oldu

Vergi düzenlemelerinin ayrıntıları belli oldu

Gemicilik sektörüne ve KOBİ'lere torba kanun ile getirilen vergi istisnası ve indirimlerinin ayrıntıları belli oldu. Gemicilik sektörüne ve KOBİ'lere torba kanun ile getirilen vergi istisnası ve indirimlerinin ayrıntıları belirlendi.

Gelir İdaresi Başkanlığının "Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde, "Torba Kanun" olarak bilinen "Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"da yer alan Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne kayıtlı gemilerin işletilmesinden ve devrinden elde edilecek kazançlara ilişkin istisna uygulamalarının ayrıntılarına yer verildi.

Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne kaydedilecek gemilere ve yatlara ilişkin alım, satım, ipotek, tescil, kredi, gemi kira, zaman çarteri ve tüm navlun sözleşmeleri damga vergisine ve harçlara, bu işlemler nedeniyle alınacak paralar banka ve sigorta muameleleri vergisine ve fonlara tabi tutulmayacak.

Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilen gemilerin, bu sicilden terkin edilerek başka bir sicile kaydedilmek üzere veya sair suretlerle devri halinde, bunların en az 6 ay süreyle Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne kayıtlı olarak işletilmiş olması şartı aranacak. Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne kayıtlı gemi ve yatların 27 Ocak'tan itibaren bu sicilden terkin edilerek başka bir sicile kaydedilmek üzere veya başka suretlerle devrinden doğan kazançlar için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

Öte yandan, yurt dışından ithal edilerek Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne kaydedilen 3 bin DWT’nin (yolcu gemileri ile özel maksatlı, özel yapılı gemilerde ise 300 grostonun) üzerindeki gemilerin, bu sicilden terkin edilerek başka bir sicile kaydedilmek üzere veya sair suretlerle devrinden elde edilecek kazançların gelir ve kurumlar vergisinden istisna edilebilmesi için, en az 6 ay süreyle Türk Uluslararası Gemi Sicili'ne kayıtlı olarak işletilmiş olmaları gerekecek.

ÜRETİCİ KOBİ'LERİN BİRLEŞMESİNDE YÜZDE 75'E KADAR KURUMLAR VERGİSİ İNDİRİMİ

Fiilen üretim yapan KOBİ'lerin birleşmesi halinde, birleşme tarihinde sona eren hesap döneminde münhasıran üretim faaliyetinden elde ettiği kazançları ile bu kapsamda birleşilen kurumun 3 hesap döneminde münhasıran üretim faaliyetinden elde ettiği kazançlarına kurumlar vergisi oranı yüzde 75’e kadar indirimli uygulanacak.

KOBİ niteliğinde olmayan kurumlarla gerçekleştirilen devirlerde söz konusu hükümlerden yararlanılması mümkün olmayacak. Diğer taraftan, üretim faaliyetleri dışında elde edilen kazançlar için kurumlar vergisi oranı indirimli uygulanmayacak.

Bu indirim oranını, sektörler, iş kolları, üretim alanları, bölgeler, hesap dönemleri itibarıyla ya da orta ve yüksek teknolojili ürün üreten veya imalatçı ihracatçı kurumlar için ayrı ayrı veya birlikte farklılaştırmaya Bakanlar Kurulu, uygulamalara usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkili kılındı. Tebliğde ayrıca KOBİ tanımı da yeniden belirlenerek kurumlar vergisi indiriminin bu tanımlama çerçevesinde nasıl uygulanacağı örneklerle anlatıldı.

Son Güncelleme: 12.02.2017 08:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner209

banner148

banner145

banner179

banner176