Gemiadamlarına Sınavsız ROC Müjdesi

Sınırlı vardiya zabiti ve üstü yeterlik belgesine sahip gemiadamları, kursa gitmeden ve sınavlara girmeden Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterlik belgesi alabilecekler.

Gemiadamlarına Sınavsız  ROC Müjdesi

GEMİADAMLARINA MÜJDE!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından 18 Kasım 2013 tarihinde yayımlanan 2013/246 sayılı Uygulama Talimatı ile sınırlı vardiya zabiti ve üstü yeterlik belgesine sahip gemiadamları, kursa gitmeden ve sınavlara girmeden Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterlik belgesi alabilecekler. 

İMEAK DTO İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, konu talimat ile ROC belgesi almak isteyen gemiadamlarına büyük kolaylık sağlandığını söyledi. Öztürk ayrıca, özellikle liman ve kabotaj seferi bölgesinde çalışan düşük yeterlikte zabitan sınıfı gemiadamları bakımından ROC ehliyetini almak için çok ciddi bir maddi külfet ve diğer imkansızlıkları öngörerek Oda Yönetim Kurulu olarak sorunu Müsteşar Yardımcısı Sayın Suat Hayri Aka ve bürokrat ekibine aktardıklarını ve kendilerinin de her zaman olduğu gibi sorunun çözümü için hızla hareket ettiklerini belirterek, verdikleri destek nedeniyle Aka’ya teşekkür etti. 

Yürürlükteki Gemiadamları Yönetmeliği gereği tüm seviyelerde yeterlik belgesine sahip güverte zabiti ve kaptanın haberleşme yeterlik belgesi olarak en az Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterlik belgesine sahip olması gerektiğini hatırlatan Öztürk, bu yeterlik belgesinin ancak İdare tarafından tanımlanmış ve zorunlu kılınmış eğitimlerin alınmasını müteakip Gemiadamları Sınav Merkezi (GASM) tarafından yapılan sınavlarda başarılı olmaları halinde belgenin verildiğini, bunun da kurs ve sınav ücreti bakımından maddi yük getirdiğini, kurs ve sınavlar için gemilerden ayrılmak zorunda kalındığını, özellikle yurtiçi sefer bölgelerinde görev yapan düşük yeterlik belgelerindeki zabitan sınıfı gemiadamlarının sınavları geçmek bakımından çok zorlandıklarını belirtti. Öztürk, “Bakanlık yayımladığı talimat ile sınırlı vardiya zabitinden uzakyol kaptanına kadar binlerce gemiadamını ve bunları istihdam eden gemi işletmecisi firmayı rahatlattı” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 5 yıl Önce

Yani Her KArarin Her Kanunun Etrafından Dolasmayı Cok Iyı Becerıyoruz..Sımdı Sıra Yenı Isps SErtıfıkaları ve 2016 dan Once Butun Ehlıyetlerı Uzakyola CEvırecek Dalavereler Cevırmekte..

zafer bakan
zafer bakan - 5 yıl Önce

Yat kaptanlarına da verilecekmi

HAKAN BAKARSAN
HAKAN BAKARSAN - 5 yıl Önce

Bende denizcilik mustesarlıgının sadece hayatımızı zorlaştırmak ıcın tahsıs edılmıs olan bır kurum olduğunu dusunmeye başlamıştım.Hayret ilk kez hayatımızı kolaylaştıracak bır ılke ımza atmışlar.Sebep olanlar sagoşsun.

captaın  m tekin
captaın m tekin - 5 yıl Önce

BU olay geç kalınmış olarak görüyorum bütün denizci arkadaşlara ve bu olayı gündeme getiren insanlarak çok çok teşşekkür eder saykılar sunarım

denizciliğimizi n ilerlemesi ve kalkınması acısından faydalı olmuştur.

reisinebolu
reisinebolu - 5 yıl Önce

türkiyede tüzük gereği 5 yılı aşkın usta gemici yada reis olrak çalışmış gemi adamlarının direkt olarak yat kaptanı ehliyeti almaya hakkı varmı ,yokmu?müsteşarlık olarak bizleri neden kursların kucağına atıyorsunuz?lütfen cevap istiyorum,tüzüğün araştırılması?

SALİH KORKUSUZ
SALİH KORKUSUZ - 5 yıl Önce

2005 VEYA2006 YILLARINDA SINIRLI VARDİYE ZABİTLERİNE YAT KULLANAZ DENDİ SONRA İKİNCİ BIR YETERLİLİK VERİLDİ ŞİMDİDE SINAVSIZ ROÇ VERİLİYOR BİZ YAT KAPTANLARINA 200 MİL SINIRI GETİRİLDİ NİYE BİZEDE BU TİP İMKANLAR SUNULMUYOR BENİMDE YETERLİLİĞİMDE GEMİ ADAMI YAZIYOR ZABİTLERE SINAVSIZ YAT KAPTANI VERİLİYOR BİZE NİYE SINIRLI VARDİYE YETERLİLİĞİ VERİLMİYOR BEN 16 SENEDİR YATLARDA ÇLIŞIYORUM LÜTFEN BUNA BİR AÇIKLIK GETİRİRMİSİNİZ. SAYGILARIMLA SALİH KAPTAN.

Levent Toramanlı
Levent Toramanlı - 5 yıl Önce

Sınavlara çalışmış vaktini ve naktini harcayarak bu evrakları alan ve hatta Amerikalar'da vardiyası hariç zamanlarda kayıt tutulmadığı gerekçesiyle tutuklanan GOC lu yetkili zabitin tutuklanması durumlarını engellemeyecek bir uygulama. Ne sorumluluk veriyor ve hangi hakları geride bırakıldığı konusunda düşünen var mı acaba?

Alik İhsan Kandırcı
Alik İhsan Kandırcı - 5 yıl Önce

ROC' un hangi eğitimleri, hangi süreler ile alan ve sonrasında hangi kurallara göre yapılan sınavı başaran insanlara verileceğini biz değil, uluslararası kurallar ve kurumlar belirliyor. 100 dolara kaptan-mühendis lisansı veren 3.dünya ülkeleri gibi bu belgeler dağıtılır ise 3 gün sonra mesela Amerikalı diyecek ki 'Türkiye'den alınan ehliyetler geçersizdir, çünkü usulünce verilmemişlerdir' ;

Diğer yandan bu yapılan Türk denizcisine karşı çok büyük bir hakarettir. Türk denizcisi bu eğitimleri alıp sınavları geçecek kalitede değilmidir ki böylesine haksız bir uygulama başlıyor. Eğer denizcilerimiz içinde uluslararası standartlara uygun olmayanlar varsa eğitim ile standartları yükseltmeye çalışalım yada sektörden uygun olmayan insanları çıkaralım.

Zaman , para ve emek harcayıp sınav ile ROC & GOC alan denizciler de herhalde bu haksızlığa karşı sessiz kalmak yerine idare mahkemesine başvurup bu adaletsizlik için adalet arayacaklardır.

Manila kuralları hiç bir şekilde ROC zorunluluğu getirmediği halde bunu Türk denizcilerine zorunlu tutan zihniyeti sorgulamayan kafalar menfaatlerine dokunulunca beleş ehliyet almak için araya hatırlı ağabey koymayı biliyorlar. Çok ayıp & çok yazık.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190