Gemiadamları İçin Önemli Açıklamalar

Liman cüzdeı ve belge çıkarılması veya yenilenmesinde tüm liman başkanlıklarının aynı derecede yetkili oldukları bildirildi.

Gemiadamları İçin Önemli Açıklamalar

Liman cüzdeı ve belge çıkarılması veya yenilenmesinde tüm liman başkanlıkları yetkili

Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı bir açıklama yaparak liman cüzdanı ve sertifikaların sicil limanına bağlı olmaksızın tüm liman başkanlıklarından alınabileceğini duyurdu.

Bakanlık açıklaması özellikle belli liman başkanlıklarına yoğunlaşılması nedeniyle gemiadamlarının liman cüzdanı ve belgeleri için  sıra beklemeleri sorununa çözüm sağlıyor. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; "Bakanlığımız bağlısı liman başkanlıkları tarafından yapılan gemiadamı cüzdanları basım işlemleri 14.11.2013 tarihi itibariyle Ankara’da kurulan Gemiadamı Cüzdan Basım Merkezi tarafından tek elden yapılmaktadır." denildi. 

Tayfa ve yardımcı sınıflara verilen PVC kart şeklindeki gemiadamı belgesi düzenleme işlemine 14.11.2013 tarihinden sonra son verildiği belirtilen açıklamada, tüm gemiadamlarına gemiadamı cüzdanı düzenlendiği belirtildi. 

Açıklamada, Gemiadamlarının  "Sicil Limanına bağlı olmaksızın her Liman Başkanlığından başvuru yapabilecekleri" vurgulandı. 
Açıklamada şöyle denildi:

"Gemiadamı Cüzdan başvuruları on-line olarak liman başkanlıklarınca Ankara’da bulunan merkeze iletilmekte ve basım işlemi Ankara’dan yapılmakta, basımı yapılan Cüzdan PTT kargo yoluyla gemiadamının adresine teslim edilmektedir. Pasaport başvurularına benzer olarak, Gemiadamı Cüzdanı Basım Merkezi tarafından hazırlanan cüzdanlar kargo aşamasında vatandaşın cep telefonuna  PTT kargo tarafından kısa mesajla  SMS  olarak bildirilmektedir. Gemiadamı kendisine ait cüzdan başvurusunun cüzdan basım merkezinden takibini https://atlantis.denizcilik.gov.tr/seamanmvc Link’inden kişisel kimlik bilgilerini girerek yapabilmektedir. 
14 Kasım 2013 tarihinden bugüne kadar Ankara’daki Gemiadamı Cüzdan Basım Merkezi tarafından 2120 adet gemiadamı cüzdanı basılmıştır."

STCW Sertifikaları

Bakanlık açıklamasında "STCW değişiklikleri kapsamında yapılan Gemiadamları Yönetmeliğindeki düzenlemeler çerçevesinde güverte sınıfı zabitan yeterliği minimum gerekleri olarak 1/1/2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan en az  GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterliğine sahip olmak koşulundan dolayı sektörümüzün ve gemiadamlarımızın mağduriyet yaşamamasını teminen, Gemiadamları Yönetmeliğinin 8 inci maddesi (b) bendi kapsamında yeterlik belgesi almış kişilere, sahip olduğu yeterlik belgesine istinaden, herhangi bir eğitim belgesi aranmaksızın GMDSS Tahditli Telsiz Operatörü (ROC) yeterlik belgesinin eğitim ve sınav şartından muaf olarak düzenlenmesine 04/12/2013 tarihli uygulama talimatı çerçevesinde başlanmıştır." denildi. 
Gemiadamlarının güvenlik eğitimlerinin belgelendirme işlemleri, STCW Sözleşmesi  ve STCW Sözleşmesi  2010 değişikliklerine dayanarak, 23/08/2012 tarihli ve 28390 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan  Gemiadamları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile bağlısı Eğitim Sınav Yönergesi’nde yapılan değişikliklere uygun olarak yapılmış olup düzenlemeler Bakanlığımız resmi internet (www.didgm.gov.tr) adresinde duyurulduğu bildirildi. 

Açıklamada ayrıca "Güvenlikle ilgili STCW sertifikalarının (Güvenlikle İlgili Tanıtım Belgesi, Güvenlik Farkındalık Belgesi, Belirlenmiş Güvenlik Görevleri Eğitim Belgesi) 01.01.2014 tarihinde zorunlu olması sebebiyle, gemiadamlarımızın mağdur olmamalarını teminen Liman Başkanlıklarınca cüzdana işlenmeden bağımsız (eski tip) STCW belgesi şeklinde düzenlenmesi başlatılmıştır. Gemiadamları yada onların temsilcileri (Birinci derece akrabaları yada şirket temsilcileri) tarafından tüm liman başkanlıklarına başvuru yapılarak bu sertifikalar alınabilmektedir." denildi.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
harbourmaster
harbourmaster - 5 yıl Önce

Devam eden iş ve işlemlerde ŞOK bir yazıyla bazı uygulamaların aniden kaldırılması ve yeni düzenlemelerin getirilmesi oldukça sakıncalı ve çözümü yeni sorunlara neden olabilecek bir durumdur.Örneğin Balıkçı Gemisi Güverte Tayfası alacak olan 75 yaşındaki balıkçıya neden cüzdan çıkartılsın,yada ömrünce balıkçılık yapmış kişilere en azından alernatif olarak PVC kart uygulaması devam etseydi daha iyi olabilirdi.Ayrıca her işlemde gemiadamı cüzdanının ANKARA ya idip gelmesi sektörde sıkıntılara yol açabilecektir.Asıl önemli olan bir konuda Vardiya Zabiti ve üstü yeterliklere veriel ek "SINIRLI KAPTAN" yeterliği,1.Zabit ve üstü yeterliklere verila "YAT KAPTANLIĞI" yeterlik belgesi uygulaması da sorunlara neden olabilek gibi görünüyor.Bir gemiaadmı cüzdanında 4 yeterlik nasıl açıklacaktır;1-Vardi ya Zabit ve 1.Zabit,2-Sınırlı Kaptan,3-Yat Kaptanı,4-GMDSS ROC buyrun bakalım,nerde görülmüş?!!!

bu uygulama...

MUSTFA
MUSTFA @harbourmaster - 3 yıl Önce

BEN 3 AY ÇLIŞTIM VARDIY TUTMA ALCAMDA YAĞCI OLARAK NE GEREKİYOR NEYAPMAM LAZIM BİR YOL HARITASI VERİRMİSİNİZ BANA
,

can rıza
can rıza - 5 yıl Önce

vay arkadaş cüzdanı teslim edeli 45 gün oldu ses seda yok.liman başkanlığını arıyorsun birtek senin cüzdanın yok kardeşim diye cevap alıyorsun.Allah aşkına yollayın artık şu cüzdanı.iş buldu ve kaçırmak istemiyorum.bir 2 ay daha evde bekleme lüksüm yok.

Can Gürsel
Can Gürsel - 4 yıl Önce

Bir cüzdanın çıkması haftalar sürüyor. Allah Ankaradaki basım merkezinin belasını versin. Kaç haftadır bekliyorum, daha hiç bir şey yapmamışlar.Her hafta haftaya gelir diyorlar, bu adamlar kendilerine edilen bütün küfürleri sonuna kadar hak ediyorlar,haftaiçi hiç birşey yapmayıp hafta sonu düzenli tatil yapmayı biliyorlar anca.

Sos
Sos - 5 yıl Önce

Benim radar pilotlara ve radar gözlem vs sertifikalarım var ve liman başkanlığında bunları sizin cüzdanına ekliyemiyoruz diyor ama 35 kişi kadar DEB. i olan veya 18 gros tonun altındaki teknemde radar varsa ve ben bunları usta gemici ehliyeti ile kullanıyorsam Sorun kimdedir :)

Sos
Sos - 5 yıl Önce

Çok özür dilerim yayınlanırsa bu ikinci yorumum olcak ama roc telsiz ehliyeti gibi gereksiz ehliyetlerinde sınavın tüm herkes kaldırılmasını rica ediyorum.5 yaşındaki çocuk bile android telefon kullanıyor çok basit ve çok kolay bir telsizi insanlar neden kullanamasın

kemal öztürk
kemal öztürk - 5 yıl ÖnceİSTANBUL LİMANININ HAMALI DEĞİLİZ.DİYEREK GÜVENLIK SERTIFIKALARINI İŞLEMEYİ KABUL ETMEYEN İSTEDİĞİN YERE ŞİKAYET ET DİYEN YALOVA LIMANI.

ÖFLEYİP PÜFLEYEN 1 HAFTA SONRAYA GÜN VEREN TEKİRDAĞ LİMANI MEMURLARINI.İSYANIN BİNİ BİR PARA TUZLA LİMANI BUNLARI NEREYE NASIL ŞIKAYET EDECEĞİZ.

Serkan SER
Serkan SER - 5 yıl Önce

Dışarıdan herşey hoş gözüküyor. Sanki sistem tıkır tıkır işliyor, müracat ediyorsun ve en kısa zamanda teslim ettiğin evrağını alıyorsun. Kimse zor duruma düşmüyor.Ayakların gitmek istemiyor ama istemeyerekte olsa mecburen liman başkanlıkları denen o ahırlara gidiyorsun. Herkes haklı ordaki memurlarda,sende! Senin cüzdanın kaybolmuş yada müracat etmişsin benim gibi altı üstü 4 sertifika işlenecek ama 2 ay geçmiş bir haber yok. En kötüsü cüzdanın nerede,hangi işlemde haber alamıyorsun. Limana git veya Ankara yı ara kimsenin umrunda değil. Oraya git,şuna sor yada dahili numarayı biliyorsan bilmem ne beye sor! Topunun Allah cezasını versin.Bu sıkıntıları onlarda çeksin. Neymiş bilmem ne web adresi var oradan takip edebilirsiniz yada bu tür gazetelerde veya bu iş ile alakası olmayan biri buradaki yazıları okusa yada başka makaleleri sanneder ki herşey yolunda denizde çalışanların hiçnir sıkıntı yok!! Yahu 2014 teyiz ama şu acınacak halimize bak. 2 ay be yuhhh!! gönderin artık şu cüzdanı yeterya!! Sistem mi kurdunuz okeyy güzel ama o sistem herneyse çalıştırın istediğimiz anda girip verdiğimiz evrakın akibetini görelim çalışsın yani!! Sağda solda böyle yaptık şöyle yaptık denizcilerimiz mağdur olmasın diye..... yada bunlardan haberiniz yokmuya!! Benim en doğal hakkım bilgi edinmek ama beni ipleyen yokya varmı böyle birşey!! Sonra gemilerimiz ak listede kara listede zırzır!! Yazıklar olsunnnnnnnnnnnnnnnn nnnn

RAMAZAN AKSOY
RAMAZAN AKSOY - 5 yıl Önce

P,V,C KARTLARINI KALDIRMAK İYİ OLDU.AMA TÜM GEMİCİ CÜZDANLARINA,RORO VE YOLCU ,TANGER,SERTİFİKALAR ININ İŞLENMESİ GEREKİR.BUNLAR TEMEL 6 SERTİFİKADAN BUNLAR HARİÇ TUTULUYOR.TÜM GEMİADAMLARININ TEKGEMİ CÜZDANI OLSUN.ROCUN SINAVSIZ ŞEKİLDE TÜM,USTAGEMİCİ VEYA GEMİ GÜVERTE LOSTROMALARINA .SINAVSIZ VERİLMESİ GEREKİR.GEMİ GÜVERTE LOSTROMALARINA AYRICA YATLARDA YAT KAPTANLIĞI YAPABİLMEK İÇİN AYRIBİR P,V,C KAPTAN KARTI VERİLEBİLMELİ.SAYGIL ARIMLA.

GokHan ozsoz
GokHan ozsoz - 5 yıl Önce

Benim bes temel sertifikam bitti sinawlarina girdim gectim bu bes temel sertifika islemi icin gene cuzdan ankaraya gidiyor mu

mustafa efe
mustafa efe - 5 yıl Önce

benim evraklarım kayboldu limandan tekrar çıkarttım ankaradan kaç günde geliyor evraklarımı bu aşamada nasıltakip edebilirim


banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190