Gemi sökümcülerin kredi talebi

Mülkiyet sorununa çözüm getirmek için çaba gösteren gemi sökümcüler, AB fonlarına, fizibilite çalışması gerçekleştirmek için 30 milyon euro kredi kullanımı için başvurdu.

Gemi sökümcülerin kredi talebi

Uzun süredir mülkiyet sorununa çözüm getirmek için çaba gösteren gemi sökümcüler,AB fonlarına,  fizibilite çalışması gerçekleştirmek amacı ile  30 milyon euro kredi kullanımı için başvurdu. İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri(İMEAK) Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis ve Gemi Söküm Sanayicileri Derneği Üyesi Akın Kandemir, kredinin, Aliağa’da bulunan gemi söküm bölgesinin rehabilitesi için kullanılacağını söyledi. Kandemir, yine aynı nedenlerden dolayı 280 bin euro kredi için başvuruları olduğunu, 2006 yılının ilk aylarında bu rakamı alacaklarını sözlerine ekledi. Kandemir, “Gemi Söküm Sanayicileri Derneği, kredi talebinin gerçekleşmesi için ciddi olarak çalışıyor. Ayrıca, gemi sökümcüler olarak yer tahsisi nedeni ile yaptığımız haklı talebimize olumlu yanıt verilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

ASBEST SORUNU ÇÖZÜLDÜ…

Öteyandan, gemi sökümcüler, en büyük sorunları olan ‘asbest’ konusuna çözüm getirdi. Kandemir, Almanya’dan ithal edilen cihazlarla Aliağa’ya gelen gemilerin asbestlerinin eğitim görmüş personel tarafından söküldüğünü anlattı.

Kandemir, şunları dile getirdi: “Asbest ile ilgili hiçbir problemimiz kalmadı. Gemilerden çıkan sintiniler ve sıvı atıklar, Çevre Bakanlığı’nın lisanslandırmış olduğu özerk firmalarca gemilerden alınıyor ve bu aşamalar sürekli olarak Çevre Bakanlığı’nın denetiminde gerçekleştiriliyor. Bu çalışmalarda Avrupa standartlarına ulaştık. Şu anda Gemi Söküm Sanayicileri Derneği, Türkiye’de tek lisanslı asbest sökmeye yetkili kuruluş. Yani; Türkiye’nin herhangi bir yerinde eğer asbest sökülecekse gemi söküm sanayicileri dışında hiç kimseyi bulamazlar.”

900 BİN TON KAPASİTE

Gemi söküm bölgesinin kapasitesi 900 bin ton civarında. Ama, bölgede varolan kapasitenin hepsi kullanılamıyor. Bugüne kadar gemi sökümünde ulaşılan en büyük rakam 600 bin ton. Kandemir, gemi sökümcülerin ekonomiye büyük katkılarının olduğunu belirterek, şunları aktardı:“Yurtdışından demir-çelik fabrikalarının ithal ettiği hurdanın aşağı yukarı fiyatı; 220 ile 250 dolar arasında. Bizim aldığımız hurda gemilerin ton başına fiyatı ise 180 dolar civarında. Aradaki fark tamamen Türkiye’de kalıyor. Yalnız ithalat aşamasında yaşadığımız bürokrasi bizi zorluyor. Bürokrasi azalacağı yerde bizden her gün yeni bir evrak istenmeye başlandı. Bu duruma mutlaka çözüm getirilmesi gerekiyor."

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190