Gemi Söküm Tersanesinde İş Kazası

İzmir Aliağa’da gemi söküm tersanesinde çalışan bir işçi iş kazası sonucu hayatını kaybetti.

Gemi Söküm Tersanesinde İş Kazası

İzmir Aliağa’da gemi söküm tersanesinde çalışan bir işçi iş kazası sonucu hayatını kaybetti.

Eski ismi Kalkavan yeni ismi Aliağa Gemi Söküm olan tersanede çalışan 46 yaşındaki Hüseyin isimli işçi gemi kesimi sırasında platform olarak kullandığı ambar kapağından düşerek hayatını kaybetti.

Olayın ardından tersaneye gelen sağlık ekipleri ve ambulansla Aliağa Devlet Hastanesine kaldırılan işçi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kazanın ardından Evrensel Gazetesi'ne konuşan işçinin arkadaşları, Hüseyin isimli işçinin gemi sökümünde tek başına çalışmaması gerektiğini belirterek “Halat, emniyet kemeri olmaması kazaya davetiye çıkarmıştır” dediler.

İNCELEME BAŞLATILDI

Kazanın ardından Aliağa Devlet Hastanesine gelerek ölüm haberini alan işçinin yakınları sinir krizleri geçirdi. Kazanın ardından polis tersanede olay yeri incelemesi yaptı.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
hacı bumbala
hacı bumbala - 7 yıl Önce

aliağa gemi söküm tesislerinde yılda kaç işçi hayatını kaybediyor, iş güvenliği ve can sağlığı konusunda neler yapılıyor.?? denetimler yapılıyormu ..

- 7 yıl Önce

merhumu allah rahmet etsin aylesine sabırlar versin.

ERSİN  ÇEVİKER
ERSİN ÇEVİKER - 7 yıl Önce

Öncelikle ; Uluslar arası gemi geri dönüşüm oksijen kesim kaynakçısı sertifikasına sahip tecrübeli bir çalışanımız Hüseyin GÜRDAŞ kardeşimizi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kardeşimize Allahtan rahmet kederli ailesine sabır, yakınlarına ve gemi geri dönüşüm camiamıza başsağlığı dileriz.

Dünya çalışma örgütü (ILO) ‘nun en ağır ve tehlikeli işler sınıfında kabul ettiği gemi geri dönüşüm sektörü yoğun emek ve iş gücü gerektiren Aliağa’da 1976 yılından bugüne yapılan bir endüstri koludur.

Ülkemizde en büyük sorunlardan biri; çevre ve iş sağlığı açısından risk teşkil eden sektörlerde örgütlenme, planlama eksikliği, faaliyetlerin düzensizliği ve disiplin içersinde yapılamıyor olmasıdır. Yaşanan çevre kirlilikleri ve iş kazalarının başlıca sebebi budur.

Devletin ilgili birimlerinin elindeki imkânlarla binlerce işletmeyi her an denetlemesi, faaliyetlerini izlemesi mümkün gözükmemektedir. Tesisler faaliyet alanlarında örgütlenerek kendi oto kontrol mekanizmalarını kurmaları ve işletmeleri gerekmektedir.

Bu kapsamda dernek çatısı altında örgütlenen sektör, 2000’li yıllara kadar iş kazaları ile akla gelen sektör imajından kurtulmayı başarmıştır. Yıllık veriler bunu göstermektedir.

Bu gün işçiler dernek planlaması ile sek törel intibak, görev tanımları, meslek eğitimleri ve genel iş güvenlik eğitimlerine tabi tutulmakta, aldıkları eğitim kayıt altına alınmaktadır. Sektörel iş kazaları incelenmekte risk değerlendirmesi yapılarak alınması gereken tedbirler işçilere eğitim formatında aktarılmaktadır.

Her işçinin sektöre ilk girişinden itibaren tüm sağlık taramaları yaptırılmakta, sonuçlar ortak sağlık birimi hekimi tarafından kayıt altına alınmakta, işçinin çalışma hayatı boyunca takip edilmektedir.

Ortak sağlık birimimizle, tüm işçilerimize ilk yardım, muayene ve reçete hizmetleri verilmekte, gemi söküm bölgesinde çalışmalar süresince meydana gelecek istenmeyen kazalara 2-3 dakika gibi bir zamanda 1 doktor,1 hemşire ve ambulansla ulaşılarak müdahale edilmektedir.

Dernek tarafından yapılan planlama ile A sınıfı iş güvenlik uzmanı tarafından firma firma işçilerin günlük çalışmaları izlenmekte, iş kazası riski taşıyan hareketler fotoğraflanmakta eğitim formatında işçilere anlatılmaktadır.

Dernek olarak tek bir işçimizin bile burnunun kanamaması tek Allah’tan tek dileğimizdir. Yaptığımız tüm çalışmaların temel amacı budur.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176