Gemi kaynaklı emisyon salınımı %66 azaldı

SeaNews Turkey'de yer alan habere göre, AB limanlarına uğrayan gemilerin kükürt dioksit salınım oranları 2010 yılından bu yana %66 oranında düştü.

Gemi kaynaklı emisyon salınımı %66 azaldı

SeaNews Turkey'de yer alan habere göre, AB limanlarına uğrayan gemilerin kükürt dioksit salınım oranları 2010 yılından bu yana %66 oranında düştü. Bu sonuca ulaşılmasında yeni uygulamaya konulan ve gemilerie düşük sülfür emisyonu zorunluluğu getiren kuralların uygulanmaya konuşması sonucunda ulaşıldığı AB Komisyonu tarafından açıklanan bir raporda yer aldı.

Yeni AB politikalarına göre, AB limanlarına gelen veya yanaşan ya da demirleyen tüm gemiler,  izin verilen sülfür içerik eşiğini ağırlığa göre yüzde 4,5 tan yüzde 0,1 e kadar indirmek zorunda. 

Akdeniz limanlarında hava kalitesinde AB Komisyonu'nun Müşterek Araştırma Merkezince  yeni kuralların uygulanmaya başlanmasındanönce ve sonra yapılan ölçümlemeler  iki yılda sülfür dioksit oranında yarıdan fazla azalma olduğunu ortaya çıkardı.

Ayrıca; elde edilen veriler, AB içerisinde yer almayan ve bu yeni kuralları uygulamaya koymamış olan limanlarda yapılan ölçümlerle karşılaştırıldığında,  ortaya çıkan sonuç yeni kuralların başarısını kesin olarak ortaya koyuyor.

Komisyon raporunda; 'Bu sonuçlar gösteriyor ki, sülfür dioksit oranındaki azalma, doğrudan yeni uygulamaya konulan AB kurallarının bir sonucu olmuştur' görüşüne yer veriliyor. 

Limanlarda ana kirletenin yüksek miktarda kükürt dioksit ve diğer kimyasalların salınımını yapan gemiler olduğu bu araştırma sonucunda ortaya konulmuş oluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atilla İSPANLAR
Atilla İSPANLAR - 7 yıl Önce

AB limanlarında düşük sülfür uygulaması başlayalı 5-6 yıl oldu. Biz AB ülkesi olamasak da hiç olmazsa kendi insanımızın sağlığı için ne gibi önlemler aldık? İstanbul Boğazında hiç hava kontrolü yapıldı mı? Boğazdan geçen bütün modern gemiler 3,5 sülfürlü IFO ile seyir yapıyorlar. Bu durum hiç kimsenin dikkatini çekmiyor mu? Yetkililerden hiç kimse rahatsız olmuyor mu bu durumdan? Ayrıca limanlarımıza yanaşan gemilerin düşük sülfürlü yakıt kullanmadıkları manevralar sırasında o kadar belli olmasına rağmen neden hiç bir tedbir alınmamaktadır? İlla geri kalmış 3, dünya ülkesi gibi mi davranmak zorundayız. Niçin bizim insanımız bu kadar değersiz? Niçin bizim havamız-suyumuz bu kadar kontrolsüz? AB katılım için şart koşsa diye daha 50-100 yıl bekleyecekmiyiz?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176