Gemi Kaptanı ve 2. Kaptan Tutuklandı

Finlandiya, geminin Ukraynalı kaptanını ve 2. Kaptanını "Finlandiya yoluyla izinsiz füze taşınması" suçulaması ile tutukladı.

Gemi Kaptanı ve 2. Kaptan Tutuklandı

Finlandiyalı yetkililer Çin'e giden bir gemide bulunan çok miktarda füze ve patlayıcının nereye gönderildiğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Man Adası bandıralı MS Thor Liberty gemisinde 69 Patriot anti-füze bataryası bulunduğu açıklanmıştı.

Finlandiya, geminin Ukraynalı kaptanını ve 2. Kaptanını "Finlandiya yoluyla izinsiz füze taşınması" suçulaması ile tutukladı.

Füzelerin Almanya tarafından Güney Kore'ye satıldığı bildiriliyor.

ABD üretimi Patriot füzeleri genelde sadece ülkenin müttefiklerine satılabiliyor.

Polis ülkenin güneyindeki Kotka limanında, el konulan geminin 32 kişilik mürettebatını sorguluyor.

Finlandiya medyasında Çin'e giden geminin rotası üzerindeki Güney Kore'de limana yanaşacağı haberleri yer alıyor, ancak Finlandiyalı yetkililer iddiaları doğrulamadı.

Finlandiya İçişleri Bakanı Paivi Rasanen füzelerin üzerinde 'havai fişek' yazılı konteynerlede bulunduğunu söyledi.

Almanya'nın kuzeyindeki Emden'den 13 Aralık'ta yola çıkan MS Thor Liberty, iki gün sonra gümrük kayıtlarına göre çıpa zinciri yüklenmesi için Kotka'ya demir atmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Erenler
Deniz Erenler - 7 yıl Önce

Selamlar,

THOR LIBERTY gemisinin armatoru (THORCO) DANIMARKALI”dir.

Zaten silah&patlayici tasimasi Dendimi akla gelen ilk millettir (amma velakin geminin

Murettebatina dikkat ediniz ltf).. Equasis”den bakarsaniz 4 Aralik 2011”den beri isletmecisi bir Alman firma gorursunuz ama bu yaniltmasin, hepsi ayni teskilat (bu arada Thorco gemileri ordaburda liman denetimlerinde takilmaya basladi, ornegin bu gemi vede “Thor Spring” Italya-Marina di Carrara”da..) . .Thor Liberty, 15 Aralik”dan beri Finlandiyanin KOTKA limaninda liman denetimi (ParisMoU) tarafindan tutulmus halde sebep (yanilmiyorsak) patlayicilarin yanlis istifi vede yetersiz sekilde emniyete alinmasi vesair gibi sebeplerden . .Finlandiya medyasinda geminin bu limana yanasmasinin sebebinin, firtinaya yakalanmasi

(ruzgar 125 km/saat, dalga boyu 9 metre) vede ukraynali gemi personelinin gemideki mal yuzunden (daha dogrusu mallarin firtina sebebi ile kaymasi vesair..) panige kapilmasi vede finlandiya sahil guvenlikden yardim talebinde bulunmasi, . . . daha dogrusu yakinlardaki bir adada finli kilavuz kaptandan yardim istemisler (ve almislar) nereye siginabiliriz diye (TK BREMEN”den daha sansli ciktilar...)http://www.yle.fi/uutiset/news/2011/12/pilot_missile_ship_was_in_trouble_in_storm_3123390.html

Bu olay pahalliya patlayacak ama en azindan kendi canlarini, gemiyi vede Patriotlari patlamadan kurtardilar...Bu arada bu olay, denizciligin batida (AVRUPA ve Amerika da) dustugu trajikomik hali

Gostermek acisindan da onemli . .Amerikan fuzesi. .NATO mali . . guya Alman deniz isletmesine veriyorsun . .guya Danimarkali armatorler tasiyor mali . . amaTUM GEMI PERSONELI :: UKRAYNALI !!!!

Bari verin mallari direk IRISL”e, tasisin . . Iranlilar navlun bile almazlar Walla . ..Kaynak (Danimarkaca) :http://www.maritimedanmark.dk/?Id=12750Danimarkacadan cevirmek icin on-line tercume yardimihttp://www.google.com/language_tools?hl=en

++

Son olarak, Finlandiyadaki gemiler denizcilik sitelerimizde haber olabiliyor fakat gunlerdir bangir bangir Turk medyasinda haber olan OSMAN HASRETLER gemisi ile Kacakcilik haberlerinin, hicbir Denizcilik sitesinde yer bulamamasida enteresan . . .

Saygilarbanner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176