Gemi Faciasında Gaz Bilmecesi

Gölcük Tersanesi’nde görevli askeri mühendisler, havuzun içinde yan yatmış şekildeki römorkörün çevresinde incelemeler yaptı.

Gemi Faciasında Gaz Bilmecesi

İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki Alaybey Askeri Tersanesi’nde bakım ve onarım çalışmaları sonrasında yan yatıp alabora olunca 2’si sivil 8’i asker 10 personelin şehit olduğu ve 17 kişinin de yaralandığı TCG Değirmendere römorköründe inceleme yapıldı. Kazanın tespiti için yürütülen askeri savcılık soruşturması kapsamında Gölcük Tersanesi’nde görevli askeri mühendisler, havuzun içinde yan yatmış şekildeki römorkörün çevresinde incelemeler yaptı.

Numuneler Adli Tıp’a gönderildi
İzmir Adli Tıp Kurumu yetkililerine göre, kazada şehit olan 10 askeri personelin otopsi işlemleri önceki gün tamamlandı. İlk bulgulara göre 10 şehitte de boğulma belirtileri tespit edildi. Askeri personelin herhangi bir gazdan etkilenip etkilenmediğinin ise araştırıldığı, numunelerin Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderildiği öğrenildi.

600 tonluk özel vinç kullanılacak

Öte yandan, römorkörün kurtarılması için çalışmalar da sürüyor. Römorkörün eski konumuna getirilmesi için Gölcük Tersanesi’nden 600 tonluk özel bir vinçten yararlanılacağı öğrenildi. Alsancak Limanı’ndaki sivil, tersanedeki diğer vinçlerin de kullanılmasının planlandığı kurtarma çalışmasında, öncelikle havuzun, içerisindeki yan yatan römorkörle iskeleden uzaklaştırılıp denize çekileceği, römorkör tabanındaki yırtık, çatlakların tamir, içindeki suyun da tahliye edileceği bildirildi.

Cenazelerde gözyaşları sel oldu

Kazada, Astsubay Başçavuş Veysel Gündoğdu, erler Süleyman Mert Paşalı, Fehmi Kocaman, Alican Bülbül, Semih Sözen, Serdar Baloğlu, Rıdvan Çöpçü, Yavuz Arslan, işçiler Cafer Kırbaş ve Ercan Biçer şehit düşmüştü. Otopsilerin ardından şehitlerin cenazeleri toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderilmiş, işçi Cafer Kırbaş ilen şehit deniz er Yavuz Arslan, İzmir’deki törenlerle son yolculuklarına uğurlanmıştı.
Dün ise 6 şehidin cenazeleri memleketlerinde toprağa verildi. Er Ali Can Bülbül Isparta’da, er Mert Paşalı, Çanakkale’de, ikmal Astsubay Başçavuş Veysel Gündoğdu Gaziantep’te, er Rıdvan Çöpçü Samsun’da,  deniz porsun er Semih Sözen Erzurum’da, er Serdar Baloğlu ise Balıkesir’de defnedildi.

‘Cerrah olacağım’

Tüm Türkiye’yi yasa boğan kazada şehit olan ve cenazesi önceki gün toprağa verilen işçi Cafer Kırbaş’ın 11 yaşındaki kızı Esra, rüyasında buluştuğu babasına verdiği sözü tutmak için cerrah olacağını söyledi. Kalp cerrahı olmak istediğini söyleyen Esra, “Benim babamı kurtaramadılar ama ben başka babaları kurtaracağım” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
TMMOB ÜYELERİ
TMMOB ÜYELERİ - 5 yıl Önce

Şehit kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz.Ders alınması için tersane içinde

şehitleri mizi her zaman hatırlayacağımız bir anıt istiyoruz.

Şeref li askeri mühendislerimizle birlikte,

Muhakk ak TMMOB üyesi ihtisas oda üyeleri mühendisler, tarafsız test, labratuarları inceleme ve tetkikler yapmalıdır.

Bili rkişilerin bu konuya özellikle dikkat etmesi,

ileridek i itiraz ve haklar için önemlidir.

Odalar üyesi Bilirkişi Listeleri savcılıklara gönderilmiştir.

mustafa cicek
mustafa cicek - 4 yıl Önce

Mrb arkadaşlar bende o gemide askerlik yaptım 2008/4tertiptim olarak ölen arkadaşlarımıza allahtan rahmet kalanlara allahtan sabır diliyorum yaralı askerlerimizi allahtan şifa diliyorum açınız acimizdir bu böyle binsin herkes unutsa ben unutamam

denizci
denizci - 5 yıl Önce

TAKARYALAR FİLAN ABUK SABUK YORUM YAPANLAR BİLMEDİĞİNİZ ŞEYLER HAKKINDA KONUŞUP İNSANLARI YANILTMAYIN.

GEM İ HAVUZA DOSDOĞRU GİRMİŞ.HAVUZ SÜRESİ BOYUNCA TAKARYALARIN ÜZERİNDE SAPASAĞLAM DURMUŞ.KAZADAN SONRA BİLE TAKARYALAR SAĞLAM DURUYOR.GEMİ HAVUZ ÜZERİNDE DURURKEN DEĞİL DALIŞ BİTİMİNDE TAKARYALARDAN KURTULUP YÜZMEYE BAŞLADIKTAN SONRA STABİLİTE SORUNUNDAN DOLAYI YAN YATIYOR.HAVUZA GİRDİĞİ YÜKLE ÇIKSA SORUN OLMAYACAK.DEMEKKİ HAVUZ SÜRESİNDE YÜK DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMIŞ.YA BALAST SARNIÇLARINDAN SU TAHLİYE EDİLMİŞ.Kİ BAŞ SARNIÇLAR BASILDIYSA SONUÇ BÖYLE OLUR.YADA GM İ DEĞİŞTİRECEK KADAR HAVUZDA YÜK ALMIŞ.GEMİNİN STABİLİTESİNDEN ÇARKÇIBAŞI SORUMLU OLDUĞUNDAN EN ANLAŞILIR AÇIKLAMA ÇARKÇIBAŞINDAN GELECEK VE OLAY AYDINLANACAKTIR.

DENİZCİ
DENİZCİ - 5 yıl Önce

FOTOĞRAFA BAKARAK YORUM YAPMAYIN HABERİ İYİ OKUYUN.FOTOĞRAF KAZA SONRASI HAVUZ YÜKSELDİĞİNDE ÇEKİLMİŞTİR.ZATEN AKLI SELİM OLAN BİRİ HAVUZ ÜZERİNDE DEVRİLEN GEMİDE 10 KİŞİNİN NASIL BOĞULDUĞUNU MERAK EDER.10 EVLADIMIZ BOĞULARAK VEFAT ETMİŞTİR.KAZA HAVUZ TAMAMEN AŞAĞIDAYKEN GEMİ TAMAMEN SERBEST YÜZERKEN OLMUŞTUR.HAVUZDA 2 GEMİ OLDUĞUNU VE AYNI DRAFTA SAHİP NERDEYSE AYNI AĞIRLIKTAKİ ARKADAKİ GEMİ HAVUZDAN ÇIKTIKTAN SONRA BU GEMİ HAVUZDAN ÇIKMAYA HAZIRLANDIĞINDA OLDUĞUNU ULAŞTIRMA BAKANI VE DİĞER YETKİLİLER AÇIKLAMIŞTIR.GEMİ HAVUZ ÜZERİNDE DURUKEN DEĞİL TAMAMEN YÜZERKEN YAN YATMIŞTIR.O SEBEPTEN FOTOĞRAFA BAKARAK YAPILAN TAKARYA KIRILMIŞTIR GİBİ YORUMLAR ANLAMSIZ KALIYOR..Kİ O TAKARYALAR SİVİL TERSANELERDE KULLANILAN AĞAÇ KÜTÜKLERİ DEĞİL 1 METREKARE GENİŞLİĞİNDE VE YERE TAMAMEN SABİTLENMİŞ ÖZEL YAPIM ÇELİK KÜTÜKLERDİR VE BU GEMİNİN 3 KATI AĞIRLIĞINDAKİ GEMİLERİ BİLE ÇOK RAHAT DESTEKLER..

GEMİ MÜHENDİSİ...?
GEMİ MÜHENDİSİ...? - 5 yıl Önce

TERSANE TAKARYA PLANINI KİME HAZIRLATMIŞ....?

KİMİN ALTINDA İMZASI VAR....?

DAHA ÖNCE BÖYLE KAÇ TAKARYA PLANI HAZIRLAMIŞ?

MESL EKİ TECRÜBESİ NE...?

PLANA UYGUN MU HAREKET EDİLMİŞ...?

İŞİN KONTROL MÜHENDİSİ KİM....?

GERÇEKT EN TERSANE VE KIZAKLARDAKİ ÇALIŞAN PERSONEL BU İŞİ YAPABİLECEK KAPASİTEDE Mİ?

Captan Marcos
Captan Marcos - 5 yıl Önce

Vatani görevimi DKK' lıgının AKSAZ DENİZ ÜSSÜ'nde yaptım...Hatırladığı m kadarı ile AKSAZ dışındaki tüm üslerde HAVUZ manevraları sivil personel tarafından yapılmakta ve TCG DEĞİRMENDERE' nin durumuna bakılırsa da hesap dışı durum olduğu gözlenmektedir.Kendi askerlik zamanımda da bir çok havuz manevrasına katıldım.Hatta donanmanın en büyük gemisinin havuzlanma ve çıkış manevrasında bulundum.K ıssadan hisse verilen 10 şehit ne çatışmada ne de başka bir saldırıda verilmiştir.


Bu olayın peşini bırakmamalı ve yetkililer kesin yargıya varıncaya kadar araştırmalıdırlar...Milletimiz in başı sağolsun...banner112

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176