Gazprom yabancılara açılıyor

Rusya Adalet Bakanlığı, yabancı yatırımcıların, devlet kontrolündeki gaz şirketi Gazprom'un hisselerini satın alması üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı.

Gazprom yabancılara açılıyor
Rusya Adalet Bakanlığı, yabancı yatırımcıların, devlet kontrolündeki gaz şirketi Gazprom'un hisselerini satın alması üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı. Hisselerde liberalleşme, Rusya ekonomisinde bu yıl içinde beklenen en önemli değişimlerden birisiydi.

Adalet Bakanlığı'nın kararıyla, bu liberalleşme girişiminin önündeki engellerden birisi daha kalkmış oldu.

Gazprom Rusya'nın en önemli şirketlerinden birisi ve tüm dünyanın gaz rezervlerinin yüzde 16'sını kontrol etmekte.

Şirket, küresel enerji pazarında da ciddi bir etkiye sahip.

Yabancıların, Gazprom ve benzeri şirketlerde kontrolü ele geçirmesinden endişe eden Rusya yetkilileri, bugüne kadar, yabancıların bu tür şirketlerden hisse satın almasına izin vermiyordu.

Ancak şu anda hükümet, Gazprom'un yüzde 50'den fazlasını sahip. Gazprom'un Kremlin'in kontrolünde olduğunun garanti altına alınmasıyla, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, şirketin geri kalan hisselerinin satışı önündeki engelleri kaldırmayı başlıca önceliği olarak belirlemişti.

Tüm engellerin kalkması ardından, Gazprom, dünya piyasasında, yükselişe geçen şirketler arasına girecek. Şirket yetkilileri de pek çok yabancı yatırımcının taleplerini karşılamak üzere hazırlanmak zorunda.

Adalet Bakanlığı'nın kararı ardından Rusya Enerji Bakanı, gerekli yasal düzenlemeleri içeren bir planın gelecek hafta Rusya Parlamentosu'na sunulacağını söyledi.

Bu gelişmeler ışığında, Gazprom hisselerinde liberalleşme için öngörülen 2005 sonu hedefine ulaşılacak gibi görülüyor.

DenizHaber.Com

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190