Gazimağusa'daki Tatbikat Gerçeği Aratmadı

Gazimağusa açıklarında icra edilen deniz tatbikatı, TCG Gökçeada F494 isimli gemi ile yapıldı.

Gazimağusa'daki Tatbikat Gerçeği Aratmadı
Şehit Teğmen Caner Gönyeli 2013 Arama Kurtarma Tatbikatı’nın Deniz Safhası yapıldı.
 
Gazimağusa açıklarında icra edilen deniz tatbikatı, TCG Gökçeada F494 isimli gemi ile yapıldı. 
 
Gazimağusa Limanı’ndan tatbikatı izlemek üzere ayrılan gemide, Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Atilla Kezek, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral İsmail Serdar Savaş, 39. Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun, yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, askeri erkan ve yabancı gözlemciler ile Türkiye ve yerel basın yer aldı.
 
Deniz tatbikatında senaryo gereği, Gazimağusa açıklarında KKTC karasuları dışında Türkiye Arama Kurtarma bölgesi içerisinde seyir halinde olan bir feribotun yardım çağrısının Kıbrıs Türk radyo tarafından alınması ve tehlike sinyalinin Ana Arama Kurtarman Koordinasyon Merkezi tarafından alınması ve mevkisi ile bilgilerinin merkeze iletilmesi üzerine, Türkiye Arama Kurtarma Teşkilatı faaliyete geçirilerek, Gazimağusa KKTC’de liman ziyareti maksadıyla bulunan bir SG botu yardım talebinde bulunan feribotun mevkisine sevk edildi.
 
Feribotun kaptanı tarafından açık güvertede bir TIR’ın yandığı ve yangının kontrol altına alınamadığı ihbarı verilmesi üzerine TC Arama Kurtarma Teşkilatı tarafından KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı ile temasa geçildi, KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Ltd. Şirketinden Söndüren-10 Römorku ile GKK kuruluşunda yer alan bir AK helikopteri ve üç SG botu görevlendirildi.
 
Feribot ile telsiz irtibatı kesilmesi üzerine TC Arama Kurtarma Teşkilatı tarafından bölgeye bir fırkateyn, bir korvet, bir karakol gemisi, bir AK helikopteri, bir SG helikopteri ile bir AG uçağı sevk edilerek, arama kurtarma faaliyetine başlandı.
Cansalında bulunan kazazedeler, görevlendirilen Arama Kurtarma uçağı tarafından tespit edildi. Kazazedelerden ikisinin sağlık durumunun kötüleşmesi neticesinde personelin hastaneye nakli maksadıyla Ambulans Helikopteri görevlendirildi ve kazazedeler Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.
 
Kazazedelerin sorgularında bir cansalının daha olduğunun tespit edilmesi üzerine kazazedelerin aranmasına geçilen arama kurtarma icraatında, kazazedeler yine helikopter ve diğer deniz unsurları ile kurtarıldı ve yangın römork tarafından söndürüldü.
 
Deniz safhasındaki bir diğer senaryo ise, gün batımında bir uçağın tehlike sinyali vermesi üzerine GKK’ya ait bir arama kurtarma helikopteri, ambulans helikopter ve üç bot bölgeye sevk edildi. Ekipler kazazedeleri kurtararak denizden tahliye etti.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190