Galataport ihalesi onayı bekliyor

Özelleştirme İdaresi, Galataport"u ikinci kez ihaleye çıkarabilmek için bir yılı aşkın süredir Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu"nun onayını bekliyor

Galataport ihalesi onayı bekliyor

Galataport ihalesi onayı bekliyor

Özelleştirme İdaresi, Galataport"u ikinci kez ihaleye çıkarabilmek için bir yılı aşkın süredir Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu"nun onayını bekliyor. Kurul, daha önce onay verdiği imar planında bu kez yeni şartlar öne sürdü.
ANKARA - Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB ), Galataport projesinin ikinci ihalesi için Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu "na bir yıl önce yaptığı başvuruya halen yanıt alamadı. ÖİB ile kurul arasında imar planı konusundaki görüş ayrılığı sürüyor. Kurul, daha önce onay verdiği imar planında bu kez yeni şartlar öne sürdü.Projenin yapılacağı alanda bulunan İstanbul Modern "in kaldırılması konusu da çözülebilmiş değil. Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu , İstanbul Modern "in kaldırılmasını istiyor, ÖİB ise kalmasından yana.

ONAY GELİNCE İHALEYE ÇIKILACAK
Yetkililer, kuruldan onay geldiğinde hemen ihaleye çıkacaklarını belirtiyor. Galataport işletme hakkı devri modeliyle ihaleye çıkarılacak ancak şartname ekine yatırım taahhüdü verilmesi şartı konulacak. İhaleyi kazanan grup, işletmesini yapacağı alana kruvaziyer liman, oteller ve alışveriş merkezleri yapma taahhüdü verecek. İşletme süresi yatırım taahhüdü alındığı için 49 yıl olarak belirlenecek.
Yetkililer, son dönemde gündeme gelen Galataport için yap-işlet -devret yasasında değişiklik yapılacağı haberlerini ise doğrulamıyor.

ntvmsnbc

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190