Fukuşima'da Bir Felaket Daha

Fukuşima santralinin su depolarından biri, Büyük Okyanus'a tonlarca pis su sızdırıyor. Üstelik sızıntının kaynağı henüz bulunmuş değil.

Fukuşima'da Bir Felaket Daha

Fukuşima'da bir felaket daha

Fukuşima santralinin su depolarından biri, Büyük Okyanus'a tonlarca pis su sızdırıyor. Üstelik sızıntının kaynağı henüz bulunmuş değil.

Japonya'da 2011'de yaşanan depremde ağır hasar gören ve ardından sızıntı olduğu tespit edildiği için bir felakete dönüşen Fukuşima nükleer santralinden bir kötü haber daha geldi. Buna göre hali hazırda kapalı olan santralin yeraltındaki depolarından biri yıkıldı ve buradan tonlarca kirli su Büyük Okyanus'a akıyor.

Reuters ajansına konuşan bir Japon hükümet yetkilisi, Büyük Okyanus'a günde yaklaşık 300 ton su aktığını söyledi. Yetkili, hükümetin en erken aralık ayına kadar günlük su sızıntısını 60 tona düşürmeyi planladığını aktardı.

Başbakan Shinzo Abe ise hükümetin bu sızıntıyı önlemek için elinden gelen tüm çabayı göstereceğine yemin etti. Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlarına talimat veren Başbakan Abe, bir an önce buradaki gerekli su ölçümlerinin yapılmasını istedi. Abe ayrıca nükleer santralin işletmecisi olan Tepco şirketinin temizlik çalışmaları için gerekli adımları atmasının sağlanmasını istedi.

Su depolarındaki sızıntı yüzünden oluşan kirliliğin temizlenmesi çalışmalarının 40 yıl sürmesi ve 11 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Okyanusa akan kirli suda strontiyum, sezyum ve tritiyum maddelerinin olduğu biliniyor. Santralin işletmecisi Tepco, okyanusa karışan pis suyun herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmediğini çünkü açık denizde bu maddelerin oranının henüz çok düşük olduğunu açıkladı.

Buna rağmen çevre kuruluşları endişeli. Bu endişenin sebebi ise Tepco'nun aralık ile mayıs ayı arasında başladığı düşünülen sızıntıyı henüz durduramamış ve sızıntının kaynağını bulamamış olması.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

banner190