Esrarengiz Gemi Alanya'da Göründü

Türk Basınında ilk kez DenizHaber'in "OGS Explora kimin adına çalışıyor" manşetiyle gündeme getirdiği gemi, kamuoyunun gündemine oturdu.

Esrarengiz Gemi Alanya'da Göründü

Türk Basınında ilk kez DenizHaber'in "OGS Explora kimin adına çalışıyor" manşetiyle gündeme getirdiği gemi, kamuoyunun gündemine oturdu.

Ekşi sözlük haberimizdeki bilgileri kaynak göstermeden kullanırken, çeşitli haber siteleri de yine haberimizdeki bilgileri kullanarak gemiyi izlediler ve haberi güncelleştirdiler.

Bunlardan bir tanesi olan Haber Alanya da geminin Alanya civarinda görüldüğünü duyurdu. İşte bu haber:


Anamur açıklarında Türkiye-Kıbrıs arasında zaman zaman Türkiye karasularına da girerek sismik araştırmalar yapan İtalyan gemisi OGS Explora, dün de Alanya açıklarında gözüktü. Damlataş plajı açıklarında araştırma yapan gemi merak uyandırdı.

Sabah erken saatlerde Damlataş Plajı karşısında görülen gemi akşam saatlerine kadar bölgede araştırma yaptı. Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, konu hakkında bilgisi olmadığını söyledi ve açıklama yapmaktan kaçındı. İtalyan devlet enstitüsü OGS'ye ait olduğu öğrenilen geminin aynı zamanda sismik araştırma yapma kapasitesine sahip olduğu ortaya çıktı. İtalyan bayrağı taşıyan gemi 73 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde. 1973 yılında yapılmış olan gemi dünyanın çeşitli bölgelerinde sismik ve oşinografik araştırmalar yapmış. İtalya'nın okyanus seyri yapabilen tek araştırma gemisi olan OGS Explora, oşinografik sörvey için gerekli tüm donanımlara sahip, ayrıca yüksek çözünürlükte morpho-batimetrik ekranlama yapabiliyor, multibeam derinlik ölçer 100 ila 8.000 metre arasında sismik veri yansıması yapabiliyor. Gemi, 14 Eylül akşamı İtalya'dan yola çıkarak Girit'în altından tam yol seyirle Anamur-Kıbrıs arasına intikal etmiş. Bu bölgede Anamur'a daha yakın olacak şekilde Anamur-Kıbrıs arasında Kuzey-Güney rotasında sürekli hareket halinde çalışmalar yapan gemi halen bu bölgede bulunuyor.

MART AYINDA İSRAİL KİRALAMIŞ
OGS Explora geçtiğimiz Mart ayında İsrail hükümeti tarafından kiralanmış ve bölgede boru hattı/kablo döşeme imkanlarını araştırma veya askeri amaçlı araştırma yapmış, yine Anamur bölgesinde mini bir krize neden olmuştu. Geminin bu kez kimin tarafından kiralandığı bilinmiyor.


 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176